Yerli Otomobil Fabrikası İnşaatı Ocak’ta Başlayacak ve 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak!

Yerli Otomobil Fabrikası İnşaatı Ocak’ta Başlayacak ve 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak!

Tüm Türkiye, yerli otomobil fabrikasının bir an önce faal olmasını ve yerli otomobil üretiminin başlamasını heyecanla bekliyor. Bu heyecanlı bekleyiş aynı zamanda inşaatı yapılacak olan yerli otomobil fabrikasının da kişilere istihdam sağlaması üzerine daha da artıyor.

Tüm Türkiye, yerli otomobil fabrikasının bir an önce faal olmasını ve yerli otomobil üretiminin başlamasını heyecanla bekliyor. Bu heyecanlı bekleyiş aynı zamanda inşaatı yapılacak olan yerli otomobil fabrikasının da kişilere istihdam sağlaması üzerine daha da artıyor. Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un fabrika inşaatını yapacak olan Yapı Merkez’dir. Yapı Merkezin patronu olan Başar Arıoğlu ise konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İstihdam müjdesini verdi! “Ocakta inşaatı başlatıyoruz. Toplam 5 bin kişiye istihdam sağlayacağız.” Dedi.

Yerli otomobil için yapılacak inşaat fabrikasının Gemlik Tesisi’nin üst yapı inşaatı müteahhitlik sektörünün büyük firmalarından biri olan Yapı Merkezi gerçekleştiriyor. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ise bu projenin fabrika binasını gerçekleştirmekten şeref duyduklarını belirtti. Teknolojik bir bina yapmanın Yapı Merkeze nasip olması üzerine açıklamalarının satır aralarında şu ifadeler yer aldı: “Ülkemiz için büyük önem taşıyan projede, teknolojik bir bina yapmak bize nasip oldu. Bu bizim için büyük itibar anlamına geliyor. Orada belirlenen bir proses var. Binayı o prosese uygun yapıp vaktinde teslim edeceğiz. Elektronik ortamda yapılan ihaleye 16 firma katıldı, kazanan biz olduk.” Dedi. Proje ortaklarıyla birlikte uyumlu bir çalışma performansı sergilediklerini aktardı.

Yatırımlar Başlıyor

Ocak ayı itibari ile hızla çalışmalara başlayacaklarını belirten Arıoğlu “Ekibimiz çok iyi organize oldu. Hemen yatırımı başlatacağız. İlk etapta çalışanların kullanacağı yemekhaneler ve yatakhaneler gibi kısımlar hayata geçirilecek.” açıklamalarında bulundu. Aynı zamanda bu yatırımın istihdam olanaklarını arttıracağını ekleyerek şunları söyledi: “İnşaatın pik döneminde aynı anda 1.500 kişi çalışacak. Ortalamada ise 900 kişi çalışacak. Toplam süreçte ise söz konusu yatırım 5 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak.”

Bu Proje Bizim İçin Ciddi Referans Olacak”

Arıoğlu bir alt yapı firması almalarına rağmen teknolojik bina yapımında da oldukça iyi hizmetler verdiklerini açıkladı. Bu konudaki tecrübelerini aktaran Arıoğlu “212 ve Marmara Forum ile alışveriş merkezi tecrübemiz var. Ayrıca Novartis ve Roche için ilaç fabrikası yaptık. Bunun yanı sıra Four Seasons otelini de biz yaptık” diyerek proje tecrübelerini de aktardı.

Arıoğlu aynı zamanda 2020’nin başında BMW’nin Macaristan’da yapacağı fabrikaya ihaleye gireceklerini de açıkladı. “Hazırlık sürecinde elektrikli araç üretilecek fabrikayla ilgili ciddi bir tecrübe edindik. O proje pandemi nedeniyle durdu ama hâlâ takibimizde. Bu tesis bizim için o ihalede ciddi bir referans olacaktır.” Diyerek BMW için yapılacak fabrikaya referans oluşturacağının da altını çizdi.

Yaptıkları bu projelerinin son aşamasını şu an TOGG Fabrikası oluşturuyor. Son olarak yaptıkları bu projeyi üstlenen Yapı Merkezi Türkiye’nin çok sayıda önemli projelerine imza atmayı başarmıştır. Bu müteahhit şirketi dünyanın deniz altından geçen ilk iki katlı karayolu tüneli olma özelliğini taşıyan Avrasya’nın da projesini üstlenmişti. Yapı Merkezi şirketi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de yatırımcıları arasında yerini almıştır. Oldukça büyük projelere imza atan şirket 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yatırımcısı olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Arıoğlu’nun yaptıkları projelerle ilgili verdikleri bilgilerin arasına yatırımı devam etmekte olan Yerköy-Sivas Hızlı Tren Hattı Projesi’nin ocak oyu sonu itibariyle biteceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.