Yılın Son Finansal İstikrar Raporu Yayımlandı

Yılın Son Finansal İstikrar Raporu Yayımlandı

Yılın son finansal istikrar raporu yayınlandı! Rapor ile ilgili tüm detaylar şu şekilde:

TCMB tarafından yılın son finansal istikrar raporu yayımladı. Raporda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve bu istikrarı sürdürmek olduğu belirtildi.

Bu rapor çerçevesinde TCMB Başkanı Naci Ağbal, iç talebe ve altın ithalatına bağlı olarak cari işlemler açığında meydana gelen yükselişten bahsetti. Bununla birlikte dolarizasyon eğilimindeki artışa değinen Ağbal, bu durumun döviz kurları ve döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturduğunu bu nedenle de fiyat istikrarı ve makrofinansal istikrar konularındaki risklerin arttığını belirtti.

Sıkı Para Politikalarının Önemine Değinildi

Bu süreçte fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla uygulanan sıkı parasal duruşun mevcut makrofinansal risklerin azaltılması kapsamında iyi bir destek unsuru olduğu belirtildi. Bu amaca yönelik politikaların bütüncül bir yaklaşımla, yurt içindeki ve yurt dışındaki gelişmelerin ve risk unsurlarının yakından takip edileceği söylendi. Bu noktada mevcut koşullara uygun olarak yapılacak etkin çalışmalar sayesinde makrofinansal ölçekteki kırılganlıkların oluşmasının önü geçilmesi, bununla birlikte var olan kırılganlıkların etkisinin azaltılması amacıyla ilgili ortaklar ve paydaşlarla entegre politikaların uygulanacağı konusunda görüş bildirildi. Söz konusu sıkı para politikası ile mevcut şartların oluşturduğu olumsuz etkilerin sınırlanabileceği vurgulandı.

İlgili rapor döneminde genişleyici para politikaları uygulandığı ve Küresel Finansal Kriz sonrası uygulanan duruşlar ile finansal sistemin dayanıklılığının desteklendiğinin altı çizildi.

Kredi ve parasal büyüklüklerdeki hızlı genişlemelerin ekonomik faaliyetteki toparlanmaya yardımcı olmakla birlikte, enflasyon ve cari denge konusunda olumsuzluklara neden olduğundan bahsedildi. Kredi büyümesi ve parasal büyüklüklerde gözlenen yavaşlamanın kademeli sıkılaşma adımlarının katkısıyla olduğu ve bu durumun istikrarı destekleyeceği vurgulandı.

Bankacılıkta Karlılık Konusunda Düşüş Olabilir

Para politikasında uygulanan sıkılaşmaya, BDDK düzenlemelerinin duruma uygun şekilde eşlik etmesinin kredi ivmesinin yavaşlaması ve aktarım kanalının etkin işleyişi açısından olumlu olduğu altı çizilen bir başka konu oldu. Bununla birlikte faiz oranlarındaki artışın ve kredi büyümesindeki yavaşlamanın bankacılık sektörünün kârlılığı konusunda olumsuz bir etkisi olabileceği de belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.