Yükselen Altın Fiyatlarına Bakanlık’tan Yeni Hamle! Bakan Dönmez Altın Üretim Açıklaması Yaptı!

Yükselen Altın Fiyatlarına Bakanlık’tan Yeni Hamle! Bakan Dönmez Altın Üretim Açıklaması Yaptı!

Altın fiyatlarında gerçekleşen yükselişler vatandaşın alım gücünü zorlayacak nitelikte olurken bakanlık tarafından altın üretimine dair açıklamalar gecikmedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez altın üretimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Altın fiyatlarında gerçekleşen yükselişler vatandaşın alım gücünü zorlayacak nitelikte olurken bakanlık tarafından altın üretimine dair açıklamalar gecikmedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez altın üretimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu: “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah Türkiye’de altın üretimini 100 tonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz, bu sene 40 tonu geçeceğiz” diyerek altın üretimine yeni bir ivme kazandıracaklarının haberini duyurdu.

Bakan Dönmez bir televizyon programına katıldı. Katıldığı bu programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken lityum üretimine de değindi.

Dünyanın En Büyük Bor Madeni Türkiye’de!

Bakan Dönmez bor rezervlerine ilişkin şu açıklamalarını aktardı: “Dünyadaki bor rezervlerinin yaklaşık yüzde 72’si Türkiye’de. Dünyada yüzde 52-53 civarında da bir pazar payımız var. Bu tesislerde ürettiğimiz bor ve türevlerini tüm dünyaya pazarlıyoruz. Yaklaşık 2-3 yıldır borun içerisindeki sıvı atıkların içerisindeki diğer minerallere, maddelere odaklanmıştık. Bunlardan en önemlisi, en değerlisi de lityum olarak karşımıza çıktı. Artık insanlar daha çok mobil, bir yerden bağımsız olarak yaşamını ve iş hayatını sürdürme odaklı devam ediyor. Herkesin elinde bir cep telefonu var, tabletler var, diğer akıllı cihazlar var. Ama bunlar da bir enerji ihtiyacı doğuruyor. Bugün değişik materyallerden piller yapılabiliyor, ama lityum hem daha kararlı olması hem de çok daha düşük hacimlerde yüksek miktarlarda enerji depolayabilme özelliği nedeniyle de daha öne çıktı. Özellikle elektrikli otomobillerle birlikte lityuma dayalı bataryalar ve piller yine çok daha fazla önem kazanmış olacak. Dünyada da maalesef bu element nadir elementlerden birisi. Dünya ihtiyacının büyük bir kısmını Güney Amerika’daki ülkeler karşılıyor; Şili, Peru, Bolivya gibi ülkeler. Bizim de bin 200 ton civarında bir ithalatımız var. Temel amacımız, Türkiye’nin lityum ihtiyacının tamamını bu tesisimiz ve diğer bor madeni tesislerden karşılayabilmek” dedi.

Türkiye’nin bor madeni sektöründe güçlü bir ihraç kaynağı olduğunu söyleyen Bakan Dönmez altın üretimine ilişkin önemli detaylar paylaştı.

Önümüzdeki 5 Yılda Altın Üretimi 100 Tonun Üzerine Çıkacak!

Bakan Dönmez açıklamalarında altın üretiminin önemini söylerken ülkemizde 5 yıl içerisinde altın üretiminin 100 tonun üzerine çıkacağı yönünde çalışmaların olduğunu da belirtti. Açıklamalarının satır aralarında ise altın üretimine vurgu yaptı: “İthalatımızla ülkede yeterli olmayan hammadde ürünlerini ithal ediyoruz ya da yeteri kadar üretemediğimizi açığımızı yurt dışından tamamlıyoruz. Aşağı yukarı 4,5 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 6-6,5 milyar dolarlıkta ithalatımız var. Yani hammadde sektörü açısından baktığımızda 2 milyar dolarlık bir ticaret açığı söz konusu. Son 10 yılda 200 ton civarında altın ithalatı yapmışız. Geçtiğimiz yıl 38 tonla rekor kırdık, bu sene inşallah salgına rağmen 40 tonu geçeceğiz. 2000’li yılların başında bizim altın üretimimiz neredeyse sıfır kilogram mertebesindeydi. 350 tonluk üretim yaptık bu son 15 yılda. Bunu artırmamız lazım. 200 ton ithalatımız var, 40 ton üretimiz var, açığımız hala 160 ton ve önümüzdeki 5 yılda bizim 100 tonun üzerinde bir üretimi çıkartmamız lazım.” Diyerek altın üretiminin arttırılmasına dikkat çekti.

Satırlarını ise şu sözlerle tamamladı: “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah Türkiye’de altın üretimini 100 tonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz, bu sene 40 tonu geçeceğiz. Böyle de bir potansiyelimiz de var.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.