1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Emekli Olmak İçin Şartlar Neler? Toplu Para Ödemesi Yaparak Erken Emekli Olacaksınız!
Emekli Olmak İçin Şartlar Neler? Toplu Para Ödemesi Yaparak Erken Emekli Olacaksınız!

Emekli Olmak İçin Şartlar Neler? Toplu Para Ödemesi Yaparak Erken Emekli Olacaksınız!

Çalışanlar adına erken emekli olmak bir hayli önemlidir. Bu bağlamda erken emekli olmak için herkes farklı formüller araştırıyor. Erken emekli olmak...

A+A-
Çalışanlar adına erken emekli olmak bir hayli önemlidir. Bu bağlamda erken emekli olmak için herkes farklı formüller araştırıyor. Erken emekli olmak için de prim, yol ve yaş şartını doldurma gerekliliği bulunuyor. Bu şartları karşıladığınız takdirde siz de erken emekli olacaksınız! Fakat bazı istisna durumları karşısında toplu ödeme yaparak emekli olma hakkına sahip olabiliyor. Sigortalılara ait yer alan borçlanma süreleri 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan 41. maddeye göre düzenlenerek yapılacak. Kadınlar için sigortalı olma durumundan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması adına 2. olarak 160 günlük borçlanma durumu yer alıyor. Erkekler için ise askerlik borçlanması ile erken emeklilik hakkı yer alıyor.  

Toplu Para Ödeyerek Erken Emekli Olma  

Kadınlar sigortalı olduklarından sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yöntemleri ile 2. kere 160 günü toplu bir ödeme alma hakkına sahip olabiliyor.   Er ya da erbaş olarak silah altında olan ya da yedek subay okulu içerisinde olanlar için de toplu para ödeme durumu mümkün oluyor. Emekli sandığı içerisinde tabi olarak çalışan memurların ücretsiz olarak izin süreleri borçlanma olarak yer alma hakkına sahip.   Sigortalı olmadan doktora öğrenimleri ya da tıp alanlarındaki uzmanlık durumları için geçirilen yurt içi ya da yurt dışındaki süreçlerde borçlanma söz konusu olarak emeklilik sırasında kullanma hakkı yer alıyor.   Sigortalı olmaksızın yer alan şartlardan biri de avukatlık stajını yapan kişiler için normal staj sürelerini borçlanma olarak kullanmalarından geçer. Sigortalı oldukları sürede herhangi bir suç durumu tutuklanması ya da gözaltına alınanlardan beraat etme olayı gelmesi de borçlanmaya tabi tutulacaktır. Grev ya da lokavtta geçen süreçlerde borçlanma yapmak mümkün olabilir. Hekimlerin fahri asistanlık içerisinde geçen süreçleri de borçlanırken hekimlerin fahri asistanlık sırasında borçlanması da mümkün.   Seçim kanunları gereğince yapılan görevlerinden istifa etmesi ya da bu süreçte açıkta geçirdikleri süreleri borçlanarak yer almaları mümkündür. Part time olarak çalışma hayatına devam eden kişilerin otuz günlük süreden az çalışmaları, ücretli olarak öğretmenlik yapmaları da bu sürede borçlanarak otuz güne tamamlamalarına imkan sunuyor. Kadınlar ise sigortalı oldukları süreçten sonra doğumları ile beraber toplam altı yıl olmak üzere kazanma hakkına sahipken erkeklerde askerlik borçlarını düşme hakkına sahip oluyor. Askerlik yaparken sigortadan sonra olacak ise borçlanma ile prim kazanması mümkün.  

En Az 1800 Gün Prim Gerekli  

Belirlenen kapsam içerisinde birkaç formül dikkatleri çekiyor. Çalışma ile beraber eksik prim ödemesi kalan kişilerin borçlanma ile emekli olmaları ön görülen durumlardan bir tanesi. Bu durumlar içerisinde belli bir süre de olsa hizmet şartı olması isteniyor. Her ne kadar gerekli olan şartları yerine getirseler bile en az 1800 gün prim ödeme şartı bulunacak. Yasa çıktığı an bunu ödeme yaparak kullanmaları mümkün.  

1999 Öncesi ve Sonrası Emeklilik Farklı Olacak 

9 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olarak yer alan çalışanlar adına 10 yıllık prim olması şartı ile emekli olma hakkı yer alıyor. Yani sigortalı oldukları tarihten 15 yıl geçmesi yeterli olacak. Önceden 3600 prim ödemesi şartı aranırken bu durum 1999 tarih sonrası 4500 e kadar çıktı. Bunlara ek olarak 25 yıl boyunca sigortalı olma şartı da dikkatleri çekiyor. Yaş şartı kadınlar için 58 olarak belirlenirken erkekler için 60 olarak dikkatleri çekiyor. 9 Eylül 1999 yılı sonrasında emekli olma isteyen kişiler kısmi olanları tercih eder is 4500 prim gün sayısını doldurma şartı bulunuyor. İşe girmiş ve sigortasının başlamış olduğu tarih üzerinden de en az 25 yıl geçme şartı mevcut.  

Esnaf Da Emekli Olmak İçin Bekliyor  

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) içerisinde yer alan Genel Başkanı Bendevi Palandöken bu süreç için 2000 sene öncesinde esnaf ve sanatkar olan kişiler için emekli olmayı bekledikleri açıklandı. Son kez geriye dönük olarak yer alan borçlanmalar da ödenerek emekli olma fırsatları sunulacak.  

3600 Günden Emekli Olmak Adına Gerekli Olan Şartlar  

9 Eylül 1999 tarihinden önce işe girerek sigortası başlayan kişiler 3600 prim gün ödemesi ile emekli olma hakkına sahip. Fakat bu tarihten sonra başlangıçları olan kişiler için 4500 prim gün borcunu ödeme şartı yer alıyor. Mayıs 2008 tarihi ile iş hayatı başlayarak sigorta ödemesi başlayan kişilerde 5400 prim borcu mevcut.  

3600 Günden Kadınlar Kaç Yaşında Emekli Olacak? 

15 yıl sigortalı olan kadınlar 3600 prim gün ödemesi ile emekli olmak için; 
 • 24 mayıs 2002 ve 23 mayıs 2005 tarihleri arasında emekli olanlar için; 52 yaş 
 • 24 mayıs 2005 ve 23 mayıs 2008 tarihleri arasında emekli olanlar için; 54 yaş 
 • 24 mayıs 2008 ve 23 mayıs 2011 tarihleri arasında emekli olanlar için; 56 yaş 
 • 24 nisan 2011 ve sonrası için 58 yaş denkliği oluyor. 

Erkekler için; 

 • 24 mayıs 2002 ve 23 mayıs 2005 tarihleri arasında emekli olanlar için; 56 yaş 
 • 24 mayıs 2005 ve 23 mayıs 2008 tarihleri arasında emekli olanlar için; 57 yaş 
 • 24 mayıs 2008 ve 23 mayıs 2011 tarihleri arasında emekli olanlar için; 58 yaş 
 • 24 mayıs 2011 ve 23 mayıs 2014 tarihleri arasında emekli olanlar adına 59 yaş 
 • 24 mayıs 2014 ve sonrası için 60 yaş denkliği oluyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.