1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliler Yardıma Doyacak! 581 TL Kira Yardımı Almak İçin Şartlar!
Emekliler Yardıma Doyacak! 581 TL Kira Yardımı Almak İçin Şartlar!

Emekliler Yardıma Doyacak! 581 TL Kira Yardımı Almak İçin Şartlar!

Emekli maaşının yetmediği veya zor geçinen vatandaşların cebini hafifletecek maddi yardım paketi devreye girdi. Kira ödeyen emekliler 581 TL kira desteği alacak.

A+A-

Emeklilere yardım ve maddi destek verilmesi ile iyi bir seviyeye ulaşmaları mümkün oluyor. Emeklilere verilen ek ödeme yardım ve maddi destekler saymakla bitmiyor. Böylece emeklinin daha rahat ekonomik bir hayat sürmesi mümkün oluyor. Özellikle koronavirüs salgını sebebiyle pandemi döneminde ekonomide büyük dalgalanmalar meydana gelirken emeklilerin bu dalgalanmalardan mağdur olmamaları için hükümet elinden gelen desteği veriyor. İşte emeklilere verilecek bir yardım desteği daha...

Emeklilere ek ödeme sağlayan hükümet pandemi sürecinde kiracı olan emeklilerin rahat yaşayabilmesine imkan oluşturuyor. Emeklilere kira yardımı konusunda yoğun bir talep meydana geldi ve kira yardımı için meclise kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifi meclisten geçtiği takdirde emekliler kentsel dönüşüm, kira desteği alacaklar ve kira yardımı yapılacak emeklilere kira desteğini alabilmek için nereye başvurmak gerekiyor ve başvuru şartları neler? Son dakika haber ve detaylarını bulabilirsiniz.

Yoksul ve dar gelirli olan ailelere devlet pandemi sürecinde çeşitli yardımlar dağıtıyor. Bu yardımlar nakdi yardım olabileceği gibi gıda, yakacak şeklinde de yapılmaktadır. Kiracı olarak hayatını sürdüren emeklilere de covid-19 salgını nedeniyle bütçelerinin yetiştiremedikleri hallerde kira yardımı yapılmaktadır. Emeklilerin talep ettiği kira yardımı meclisten bir yasa tasarısı olarak sunuldu ve kentsel dönüşüm kira desteği ile eğer meclisten geçerse vatandaşa sağlanacak. Emekli vatandaşların kira desteği talebi meclisten onaylanacak ve bu destek ne kadar yapılacak? Kira yardım parası ne zaman verilecek? Konuya ilişkin tüm detaylar haberimizde…

Emeklilere Kira Yardımı Gelecek Mi?

Emeklilerin içinde bulunduğu zor durumdan kurtulabilmeleri için devlet sürekli olarak destek vermeye çalışıyor. Meclise sunulan kanun teklifi ile emekliye kira desteği sağlanacak mı merak ediliyor. Komisyona gelen bu hazırlık komisyonunda görüşülmesi beklenen yasa teklifi ile alakalı vatandaş yoğun bir bekleyiş içerisine girdi. Kanun geçerse emeklilere her ay 581 TL kira desteği verilecek.

Kanun Teklifi Onaylanırsa Herhalde 581 TL Destek Sağlanıyor?

Emeklilere kira desteği ile ilgili kanun teklifi üzerinde görüşmeler tamamlandığı takdirde meclisten onaylanırsa emeklilere her ay net olarak asgari ücretten dörtte biri oranında kira desteği verilecek. 2020 yılında ödenecek kira yardımı desteği 581 TL'ye ulaşıyor. Her yıl asgari ücrete yapılan zam ile birlikte bu tutarda artacak kira yardımı desteği konusunda heyecanlı bekleyiş içine giren emekliler zorluk içinde geçirdiklerini belirterek bu tutarın kendilerini hayli rahatlatacağını belirtiyorlar ve bu teklifin onaylanmasını istiyorlar.

Kira Yardımı İçin Gerekli Koşullar

Kira yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların şu şartları taşıyor olması gerekiyor:

  • Kira talebinde bulunan sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması
  • Şahsın üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı olmaması
  • SGK kapsamında emekli maaşı, dul veya yetim aylıklarından yararlanıyor olması
  • Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olmaması
  • Yapılacak olan gelir testinde yoksulluk sınırı altında olması

İşsizlik maaşının alınıyor olması ve başvuru sonucu olumsuz sonuçlanmasının sebep olacak nedenler arasında gösteriliyor.Kira sorgulama işlemleri e-devlet aracılığı ile yapılabiliyor veya şahsen bir dilekçe hazırlayarak başvuru yapmanız mümkündür. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardım desteği için sorgulamayı Aile Bakanlığı Sosyal Yardım bilgileri sorgulama link üzerinden yapabilirsiniz.

Muhtaç Ailelere Sağlanan Diğer Yardımlar

Muhtaç ailelere ısınmaları amaçlı kömür yardımı yapılması ile ilgili karar bulunmaktadır. Bu kararda

Madde 1. (1) 29.05.1986 tarihli ve 3294 sayılı yardımlaşma ve dayanışma tek teşvik kanununa göre her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına aynı kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek kişi ya da aileler belirlenmektedir.

(2) Her il veya ilçe de dağıtım yapılacak kömür miktarı 1. Fıkra hükümlerine göre ortaya çıkan aile sayısı iklim koşulu, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değeri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirtilen kriterlere göre dağıtılmaktadır.

(3) Dağıtım yapılan kömür ailenin ısınma ihtiyacını karşılaması dışında herhangi bir yere satılamaz ve bu durum konu edilemez.

(4) Kömür teslimat işlemleri bu karar hükmünce ailelerin ihtiyaçlarına orantılı olarak yapılmaktadır.2020/5 yolunda bu karar kapsamında vakıflara ve vakıflarca belirlenmiş olan hak sahiplerine doğrudan yapılacak kömür nakliyat işlemleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara göre Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye taşkömürü kurumu genel müdürlükleri tarafından belirlenmiş nakil listesi dahilinde sevki yapılmaktadır.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.