1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilere Sunulan Avantajların Sınırı Yok! Ulaşım Desteğinden Maddi Desteğe Kadar Pek Çok Yardım Emekli İçin!
Emeklilere Sunulan Avantajların Sınırı Yok! Ulaşım Desteğinden Maddi Desteğe Kadar Pek Çok Yardım Emekli İçin!

Emeklilere Sunulan Avantajların Sınırı Yok! Ulaşım Desteğinden Maddi Desteğe Kadar Pek Çok Yardım Emekli İçin!

Sağlıktan, maddi desteğe ve ulaşıma kadar pek çok alanda emekli vatandaş hak ettiği değeri görüyor. Son olarak alınan ek zam ile de emeklinin cebi rahatladı.

A+A-

Milyonlarca emekli önümüzdeki hafta toplanacak olan kamu personeli danışma kurulunun alacağı kararları merak için de bekliyor. 15 Eylül'de yapılacak bu toplantıda gündem ana maddesi Covid-19 salgını sebebiyle bu dönemde kamu personelinin uygulamalarının değerlendirilmesi olarak karşılanacak. Emeklilerin toplu sözleşmede karara bağlanmayan ve kendi talepleri ile ilgili konuların ele alınmasını da istiyor. Emeklilerin karara bağlanmasını istediği pek çok talep var ve bu talepler hayata geçerse emeklinin refaha ulaşması mümkün olabilecek.

Emeklinin Kamu Personeli Düzenleme Kurumu Beklentileri 

  • Emekliler kendilerine de memurlar gibi aile yardımı verilmesini talep ediyorlar.
  • Emeklilerin yaş sınırı olmaksızın kamu işlerinde görevli olanlar, toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmayı talep ediyorlar.
  • Aynı işi ve aynı ünvanla kadro da olan emeklilerin kurum kaynaklı emeklilik maaşı farkının giderilmesi isteniyor ve düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ödeme gerçekleştirilmesi talebi gündemde.
  • Emekli kamu görevlilerine kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen dinlenme tesisi gibi testislerde indirim sağlanması yer alıyor.
  • Emekli aylığı bağlanmak için gerekli koşulları yaş dışında sağlayan kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanması da başka bir talep olarak karşımıza çıkıyor.

Kimler Bu Taleplerden Yararlanacak?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önümüzdeki hafta kamu personeli danışma kurulu ile masaya oturacak. Yapılacak toplantının başkanlığını bakanlık üstlenecek. Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri de bu toplantıda yer alacak. Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK temsilcileri de sendikaların genel başkanları bu toplantıda yer alacak. Çevre ve Şehircilik ile Hazine ve Maliye İçişleri Bakanlığı’nın yetkilileri de toplantıya katılacak önemli isimler arasında yer alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, memur emeklileri gibi toplu sözleşme yapılmasını talep ediyorlar ve Kamu Personeli Düzenleme Kurulu sonrası tüm emeklilerin toplu sözleşme sayesinde yüksek bir zam alması da beklenen konular arasında. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.