1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilikte Yaşa Takılmak İstemiyorsanız İşte Size 6 İpucu! Erken Emekli Olmanın Basit Yolları!
Emeklilikte Yaşa Takılmak İstemiyorsanız İşte Size 6 İpucu! Erken Emekli Olmanın Basit Yolları!

Emeklilikte Yaşa Takılmak İstemiyorsanız İşte Size 6 İpucu! Erken Emekli Olmanın Basit Yolları!

EYT'lilerin düştüğü duruma düşmemek ve erken emekli olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız 6 pratik yolu muhakkak inceleyin. Emekli maaşını çekmeye hasret olan vatandaşlar yazımızı okumalı. Yıpranma hakkından doğum ve asker borçlanmasına kadar pek

A+A-

Son zamanlarda vatandaş EYT ile ilgili haberleri bekliyor. Özellikle meclisin bu konu ile ilgili nasıl düzenlemeler yaptığı ve hangi çalışmaların sürdürüldüğü merak ediliyor. Emeklilik yaşı düşürme konusunda farklı 6 metot bulunuyor. Bu metotlar askerlik borçlanması prim gün borçlanması yaş şartı doğum borçlanması gibi konular oluyor.

Prim gün sayısında eksiği olanlar kadınlarda doğum borçlanması erkeklerde askerlik borçlanması imkanından yararlanın. Böylece daha erken emeklilik fırsatı elde ediyorlar. EYT ve erken emekliliğe dair son dakika haber ve tüm detaylar…

EYT Nedir? EYT’liler Kaç Yaşında Emekli Olacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak EYT'liler 1999 yılında yapılan yasal düzenlemeler sonucunda prim günlerini tamamladıkları halde diğer şartını dolduramamaları nedeniyle emekli olamıyorlar. 8 Eylül 1999 tarih öncesinde prim gününü dolduranlar yaş şartına takılmadan emekli olabiliyordu. Yasal yöntemlerle emekliliğin önü kapatıldı ve bu durumda EYT'liler diye bir sorun ortaya çıktı ve bugün 6 milyona yakın kişi EYT ile ilgili düzenlenecek yasa kararını bekliyor.

EYT Çıkmadan Emeklilik Yaşı Düşürülebilir mi?

EYT çıkmadığı takdirde emeklilik için yaşı düşürmek mümkün. Bu yöntemlerden 6 tane bulunuyor.

  • Yıpranma hakkı 20 yıl sigortalı çalışan sigorta oluyor. 5 yıl yıpranma payı veriliyor ve 25 sene çalışmış kabul edilip 5 yıl daha erken emekli olma şansı elde edebiliyor.
  •  Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalı çalışma durumudur. İş hayatında sigortalı olduktan sonra yüzde altmış oranından işgücü kaybı yaşayan vatandaş yaş şartını beklemeden emekli olabiliyor. Ancak 10 yıl sigortalı çalışmış ve 1800 prim günü sahip olması şartı var.
  • Engel sebebiyle 16 yılda emekli olunabiliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe girenler %50 ile 59 arasında iş kaybı yaşadıklarında 16 yıl sigorta ve 3700 prim günü üzerinden emekli olabiliyor. Bu oran %40 ile 49 arasında olduğu takdirde 18 yıl ve 4100 prim gün üzerinden emeklilik şansı sağlanıyor.
  • Kadınlar için doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı elde ediliyor. SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı statüsünde olan kadınlar doğum yapmadan sigortalı çalışmaya başladıkları takdirde her çocuk için 2 yıl borçlanma yapabiliyorlar. Bu da 3 çocukta 720 prim gün kazandırıyor ve 6 yıl erken emekli olma şansı sağlıyor. Ancak 6 yıl borçlanmak için her yıl asgari ücret değişikliğine göre prim ücreti belirleniyor.
  • Askerlik borçlanması ile bir veya iki yıl erken emeklilik mümkün olacaktır. Er veya erbaş hatta yedek subay okulunda geçen süreler de dikkate alınarak borçlandırılabiliyor.

Askerde geçen her süre borçlandırılır. Bunun için prim gün sayısının artması mümkün oluyor. Askerlik borçlanması için çalışma hayatına askerlik öncesinde başlamış olmak şartı yer alıyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.