Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Erdoğan’la Görüşen Lider Bağımsızlık Belgesi İçin İstanbul’a İniş Yaptı!

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi’nden bağımsızlık belgesi alma amacıyla birlikte özel uçağıyla İstanbul’a iniş yaptı.

Erdoğan’la Görüşen Lider Bağımsızlık Belgesi İçin İstanbul’a İniş Yaptı!
  • 05.01.2019

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü. Erdoğan ve Poroşenko’nun Vahdettin Köşkü’ndeki baş başa görüşmesi, basına kapalı 1 saat 15 dakika sürdü.

Poroşenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vahdettin Köşkü’nde görüştükten sonra Ukrayna Ortodoks Kilisesi heyeti ile birlikte saat 12.00 sıralarında Fener’de bulunan Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne geldi.

Yeni kurulan Ukrayna Ortodoks Kilisesi için “Tomos” adlı bağımsızlık belgesini Fener Rum Patrikhanesi’nden almak üzere İstanbul’a geldi.
Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi’nin 11 Ekim’de Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılma yolundaki talebinin kabulüne karar verilmesi sonrası “Tomos” adı verilen Patrik kararnamesini alacak.

UKRAYNA YENİ KİLİSE KURMUŞTU
Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Azize Sofya Katedrali’nde 15 Aralık’ta, Kiev Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Bağımsız Ortodoks Kilisesi ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kilisesi’nden temsilcilerinin katıldığı toplantıyla Ukrayna’da yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi kurulmuştu.

RUS ORTODOKS PATRİKHANESİ’NDEN SERT TEPKİ
Ukrayna’da yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi’nin otosefal statü kazanması, Ortodoks dünyasında tartışmalara yol açarken, Rus Ortodoks Patrikhanesi’nin sert tepkisiyle karşılandı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki sorunlar nedeniyle siyasi boyutu ağır basan konu, Rus Ortodoks Kilisesi ile İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ni de karşı karşıya getirdi.

EŞİ DE EŞLİK ETTİ
Poroşenko’ya eşi Maryna Poroşenko ve Ukrayna’da yeni kurulan birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi’nin lideri seçilen Metropolit Epifaniy de eşlik etti.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR
Petro Poroşenko’nun Aya Yorgi Kilisesi’ne düzenlenecek dini törenin ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos’la görüşmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ