GÜNDEM

EŞİ BENZERİ YOK SADECE ÜLKEMİZDE ! TÜRKİYE’DE HİZMETE SUNULDU

Kovid-19 hastaları takip merkezi sağlık bakanlığı bünyesinde İstanbul Tıp Fakültesinde kullanıma açıldı. istanbul tıp Fakülte’sinde dekan olarak görevini sürdürmekte olan Prof. Dr. Tufan Tükek’in açıklaması, “Merkezimizin dünya ve türkiye genelinde ilk olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. kovid-19 enfeksiyonunu ağır suretle geçirmiş, hastalığı takiben izlemeye tabi olması gereken hastaların belirtilen aylarda 1. 3. 6. 9. 12’inci aylarda izlemeye tabi etmek ile ilerleyen zamanlarda gerçekleşebilecek kimi sorunların önüne geçmek için bu merkezi kullanıma geçirdik”dedi.
Bulunduğumuz süreçte kesin olarak bir iyileştirme veya aşısı bulunamayan korona virüsünün bilim adamlarınca hala tespit edilemeyen birçok yönü olabilir. Tespit edilemeyen yönler arsında hastalığı atlatıp iyileşenlerin gelecek süreçte ne gibi sorunlarla karşılaşabileceği. BU sebeple İstanbul Tıp Fakültesi kovid-19 hasta takip merkezini açtı. Açılan bu merkezde korona virüsü yenen ve hala virüse sahip olan bireylere türlü türlü testler yapılması sayesinde hastalarda virüsün herhangi bir kalıcı etki bırakıp bırakmadığı belirlenecek.

İZLEME SÜRESİ 12 AY

TÜKEK,”kovid-19 u yenmek için uğraş verir iken farkettiğimiz detay kalp, akciğer , bağırsak ve karaciğer benzeri organlarda çeşitli sorunların tespit edilip ek olarak tıp kaynak ve literatürlerinde kovid-19 hastalığının uzun zamanda sıkıntıların kendini yeniden gösterip göstermeyeceği ,altı çizilerek karaciğer, böbrek, akciğer ve kalpte oluşabilecek hastalıkların ileriki süreçte akıla gelebilecek soruları içeren malumatlar eklenilmeye başlandı. Bu işleme dahil olmak için bilgi edinebileceğimiz bir merkex-z kurduk ve kurduğumuz merkez dünya ve ülke genelinde ilk olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hastalığı takiben ,izlemeye tabi olması gereken hastaların belirtilen aylarda 1. 3. 6. 9. 12’inci aylarda izlemeye tabi etmek ve ilerleyen zamanlarda gerçekleşebilecek kimi sorunların önüne geçmek için bu merkezi kullanıma geçirdik.

BİOBANK , KAN BANKASI KURULUMU

Korona virüsü atlatan hastaların kanlarından alınan örneklerin araştırmalarda kullanılacağını, Prof. Dr. Tükek ifade etti. ” luzumlu görülen klinik tetkikler de içermekte olan kovid-19 virüsü hakkında merak edilen cevapların burada bulacağız ve hastalardan alınan kanlar ile biobank ve kanbankası inşa edilecek” dedi.

DİYABET ÇÖLYAK BENZERİ HASTALIKLARDA ARTIŞ GÖRÜLECEK

TÜKEK açıklamalara şöyle devam etti; bazı hastaların yoğun bakım süreci 3 haftaya kadar uzayabiliyor. bu zaman içersinde karşılaştığımız başlıca iki sıkınrı pskolojik ve beslenme üzerine oluyor. öncelikle tetkik ettiğimizde beslnme uzamanlarımız hastaların beslenme düzeyinin optimal düzende kalmasını sağlıyor. Gelecek dönemlerde çözmeyi hedflediğimiz sorunlar var. Dikkate aldığımız kaynaklarda hastaların bağırsak ve pankreasında kalıcı hasar bırakabileceği gelecek süreçte diyabet ile yüzleşebilecekleri bulunmakta.buna benzer olarak çölyak hastalığı bağırsaklarda , ençarpıcı olan ise kalpte ileriki dönemde ciddi durumlar bırakıp bırakmayacağı kalp yetmezliğibiyet verip vermeyeci bilinmeyenler arasında bu nedenle hastaları 12 ay boyunca zorunlu bir izleme süreci içine almaktayız. bu süre zarfında merak edilen bu konulara 12 aylık süreç içinde yanıtlar bulacağımıza inanıyoruz”.

İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık açıklamalarındaysa temel olarak hastalığı yenen kişilerin bu hastalığa tekrar kapıla ihtimalini araştıracağız dedi. Beşışık,”göz önüne aldığımız konularda hastalığın dünyada tekrar nüksetme durumuda var . Bunun ile ilgili sağlam bilgiler bulmak amacındayız bu sayade bunu literatüre alabileceğiz.virüse yönelik bağışılık hücreler var, bu hücreler antikor üretiminde bulunmakta. antikor olarak adlandırılan immunoglobulinlerin bağışıklık etkisini araştıracağız”dedi.

Prof. Dr. Mustafa Erelel in açıklamalarında ise korona virüsünün asıl saldırı nokrasının solunum sistemleri olduğunu belirtti. kuş gribi salgınından kalan hastalardan iyileşme sürecinden sonra ciddi hasarlı olarak kalan pek olmadı ama corona virüsünde işler değişiyor incelediğimiz durumlar bunun ço ötesinde, tedavilere yanıt verip iyileşen hastalarımız oldu olduysada ne yazıkki oksijen tedavisini kesmediğimiz ciddi hasarlı hastalarımızda mevcut. yapmak istediğimiz şey hastaların oksijen tedavisi ne ihtiyaç duymadan yeni tedavi yöntemleri bulmak. Sonuçta hastaları topluma engelsiz bir şekilde kazandımak en büyük hedefimizdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı