1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EYT son dakika bilgisi! Yaşa takılan vatandaşlar için EYT çıkacak mı?
EYT son dakika bilgisi! Yaşa takılan vatandaşlar için EYT çıkacak mı?

EYT son dakika bilgisi! Yaşa takılan vatandaşlar için EYT çıkacak mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, primlerini doldurduğu halde yaşları erken olduğu için emeklilik hakkından faydalanamıyor. Konu ile ilgili siyasilerden gelen...

A+A-

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, primlerini doldurduğu halde yaşları erken olduğu için emeklilik hakkından faydalanamıyor. Konu ile ilgili siyasilerden gelen olumlu açıklamalar EYT'lileri heyecanlandırdı. Eyt çıkacak mı aramaları peşpeşe yapılıyor, vatandaş eyt son dakika haberlerini takip ediyor. Milyonlarca vatandaşın memnuniyetle bitmesini beklediği emeklilikte yaş mevzusu hakkında her geçen gün yeni iddialar ortaya atılıyor. Eğer EYT için hazırlanacak kanun teklifi meclisten geçerse vatandaş bayram edecek. Yıllarca beklemek zorunda kalmayacak. Peki yasa meclisten geçti mi?  Torba yasa ne zaman çıkacak merak edenler için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Vatandaş EYT'nin Çıkacağına İlişkin Umutlu

Siyasi açıklamalar baz alındığında yakın zaman içerisinde EYT'liler için kanun teklifi yapılacak ve milyonlarca vatandaş yaş kriterine takılmadan emekli maaşını alabilecek. Adalet ve Kalkınma Partili yetkililerin yaptığı açıklama neticesinde bunun gerçekleştirilmek istendiği, ülkeye ciddi bir maddi yükümlülük vereceğinden ötürü şu an gündemdeki yerini yavaş yavaş kaybetmektedir.

EYT Müjdeli Haber Alacak mı?

Vatandaş müjdeli haber beklerken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Selçuk'un yapmış olduğu açıklama da durumu özetler nitelikte: 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 sayılı sosyal sigortalar kanunu, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar sosyal sigortalar kurumu kanunu ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığı kanunundaki hükümlere göre belirlenmekte, sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve sosyal güvenlik kurumundna yazılı istekte bulunma koşullarının birlikt eyerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu koşulların herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalıya aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır. Eğer ki EYT'lilerin arzu ettiği bir kanun teklifi meclisten geçerse eyt çıkacak mı sorusu cevap bulmuş olacak. Erkeklerin 46, kadınlarınsa 39 yaşında emekli olmaları mümkün olacak. Bu da vatandaşın cebine girecek önemli bir para demek.
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.