$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,52

Farenjit Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Farenjit Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • 11.02.2019

Yoğunlukla mevsim geçişlerinde meydana gelen Farenjit, boğazdaki iltihaplanmayla birlikte kendini gösterir. Sıcak bölgeden soğuk bölgeye gitmeniz ya da tam tersi soğuk bir bölgeden sıcak bölgeye geçmeniz bu hastalığı tetikleyecektir. Özellikle kış aylarında meydana gelen Farenjit, bireylerin üst solunum yolunun birtakım problemlerle karşı karşıya kalmasına sebebiyet vermektedir.

Farenjit Neden Olur?

Farenjitin sebeplerinin en başında virüslerin olduğunu söyleyebiliriz. Toplu taşıma araçları, işyerleri, okullar, hastaneler ve insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda virüsler daha çabuk yayılmaktadır. Buda Farenjiti tetiklemektedir.

Farenjit nedenlerini ele alacak olursak sadece virüslerin sebep olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü bireylerin kullandığı sigaradan içtiği alkole, uykusundan beslenmesine kadar her şey Farenjit üzerinde tetikleyici etki yaratabilir.

  1. Farenjit, ağız boşluğundan itibaren başlayan ve yutak bölümünde son bulan bölümde, belirli mevsimsel ve hava değişiklikleri sebebiyle iltihaplar oluşturacaktır. Eğer beslenmenize dikkat ediyor, uyku düzenine uyuyorsanız bu durumda iltihaplar en kısa süre içerisinde yok olacaktır. Eğer bunları yapmıyorsanız, sıkıntılı bir süreç sizi  bekliyor demektir.
  2. Özellikle alerjisi bulunan kişilerde daha çok görülen Farenjit, tiroit bezlerinde meydana gelen hasar, ve çalışma bozukluklarından dolayı da oluşabilir.
  3. Farenjit oluşmasının bir diğer sebebi ise sigaradır. Sigara bağımlısı bireylerde farenjit meydana geldiği anda erken safhada müdahale yapılamaz. Yani vücut farenjite direnç gösteremez. Bundan dolayı ağır bir hastalık süreci oluşur.
  4. Havadaki kirlilik seviyesinin fazla olması, ani bir şekilde kuruma meydana gelmesi gibi durumlarda da Farenjit oluşabilir.

Farenjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farenjit hastalığı tedavisi için farklı yöntemler bulunuyor. Kişinin durumuna göre uygulanan bu yöntemlerde direkt olarak sizin uygulayacağınız ve tıbbi olarak uygulanacak yöntemler olarak 2’ye ayrılacaktır.

Eğer sigara ya da alkol kullanıyorsanız özellikle farenjit döneminde kesin suretle bu alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu sayede hastalıkla karşılaşmamanızın yanı sıra, hastalık sürecinde de en hızlı iyileşme sağlanacaktır.

Yine aşırı derecede sıcak veya soğuk gıdalardan ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Seçimleriniz genellikle ılık gıdalar veya içecekler yönünde olmalıdır.

Boğaz kesinlikle herhangi bir şekilde temizlenmeye çalışılmamalıdır. Çünkü daha büyük problemler oluşabilir. Alanın kuru olmaması ve çevrenin ise kirli olmaması gerekmektedir. Nemlendirmek amacıyla kalorifer veya soba üzerinde çaydanlıkta su kaynatabilirsiniz.

Evde yapılabilecek tedaviler, daha doğrusu önlemler bunlarla sınırlıdır. Eğer hastalığınız önemsenecek kadar ciddi boyuttaysa doktora gözükmeniz faydalı olacaktır. Doktor, durumunuza göre ilaç yazacaktır. Ek bir tedaviye gerek yoktur.

Kaynak – https://bilgii.net/farenjit-nedir-uzman-onerileri/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ