Ani Gelen Göz Ağrıları Migren Belirtisi Mi? Göz Migreni Belirtileri Neler?

Ani Gelen Göz Ağrıları Migren Belirtisi Mi? Göz Migreni Belirtileri Neler?

Son dönemde sıklıkla gündeme gelen göz migreni, migren türlerinden biri… Nadiren rastlanan göz migreni pek fazla bilinmezken son dönemlerde çok sık rastlanmaya başlandı. Ani gelen göz ağrıları, göz ağrılarından kaynaklı görme kayıpları migren belirtisi mi? İşte detaylar…

Migren, sinir sisteminin hasar almasıyla ortaya çıkıyor ve bireyin yaşam kalitesini düşürüyor. Migren, genellikle ergenlik dönemiyle birlikte kadınlarda hormonsal bozukluklar sonrasında sıklıkla görülüyor. Farklı migren çeşitlerinin arasında nadir görülen göz migreni ise son dönemlerin en çok rastlanan migren çeşidi oluyor.

Migren ağrıları normalde hissedilmeye başlandığında şakak kısmında kendini gösterir. Şakak kısmındaki ağrı nedeniyle gözler etkilenmektedir. Tıp alanında göz migreni adında tanımlanmış bir rahatsızlık yoktur. Fakat gözde oluşan migren ağrıları nedeniyle göz migreni yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Peki, her göz ağrısı göz migreni midir? Göz migreni belirtileri neler?

Göz Migreni Belirtileri

Optik sinir bozuklukları ve göz tansiyonu, göz migrenini etkilemektedir. Kadınlarda görülen göz migreni ergenlik dönemi sonrasında başlar ve geçicidir. Erkeklerde görülen göz migreni ise genellikle 20 yaş dişinin çıktığı dönemlerde görülmektedir. Her göz ağrısı göz migreni olduğu anlamına gelmez. Peki, göz migreni belirtileri neler?

 • Şakak ve gözlerde ağrıların olması 
 • Ağrılarla birlikte göz akıntısının olması 
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı 
 • Göz kapağında yoğun ağrıların olması 
 • Işığa hassasiyet 
 • Ağrılardan kaynaklı görme bozuklukları 

Son zamanlarda gözlerin daha fazla yorulması, bilgisayar ve telefon ekranında çok vakit geçirilmesi gibi nedenlerden dolayı yaygın olarak görülmektedir. Sık sık tekrar eden ve yoğun ağrılar yaşayan bireylerin doktor desteği alması gerekmektedir. 

Göz Migreni Nasıl Geçer?

Göz migreni belirtileri neler, göz migreni nasıl geçer? Göz migreni belirtilerini yaşıyorsanız ve ağrılarınız sık sık tekrar ediyorsa doktora başvurmanız gerekecektir. Normal ağrılarda ise yapılması tavsiye edilen evde tedavi yöntemleri:

 • Soğuk su uygulamak 
 • Gözleri ışıktan korumak, ağrı geçene kadar karanlık ortamda kalmak 
 • Bilgisayar, televizyon ve telefon ekranından birkaç gün uzak kalmak ve gözleri dinlendirmek 
 • Enseye soğuk buz torbası uygulamak 
 • Papatya çayı, melisa çayı , yasemin çayı ya da ada çayı içmek

Göz migreninin geçici tedavi yöntemleri uygulanabilir. Böylelikle ağrı şiddeti azaltılır ve ağrı önlenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.