Kandilli'den Hava Durumunu İlişkin Açıklama Geldi! Kar Yağışı Etkili Olacak..!

Kandilli'den Hava Durumunu İlişkin Açıklama Geldi! Kar Yağışı Etkili Olacak..!

Hava sıcaklıkları vatandaşı şaşırtan en önemli konu haline geldi. Günün ilk saatleri itibarıyla vatandaş güneşli havaya aldanıp ince montla dışarı çıkabiliyor. Fakat akşam saatlerine doğru fırtına çıkabilir. Hava sıcaklıklarında ani değişimler insanları ve bitkileri olumsuz etkiliyor. Ani değişimler neden meydana geliyor?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı konuya ilişkin tek tek açıklamada bulundu. Dört mevsimin yaşanabildiği ülkemizde hava sıcaklıklarının ve mevsimlerin değiştiği belirtildi. Ani yükseliş ve aynı düşüşlerin hava koşullarının olumsuzluğunun yanı sıra insanlar ve bitkiler üzerinde de sorun haline geldiğini belirtti. Peki, alışılmadık durum neden oluşuyor? Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek’in konuya ilişkin açıklamasında dikkat çeken ifaler ve son dakika haberleri…

Hava Sıcaklıklarında Son Durum Nedir?

Hava sıcaklıklarındaki ani değişime neden olan en büyük etken basınç olarak gösterildi. Güneyden gelen bir akış olduğu belirtildi ve bu da sıcaklıkların artışına neden oldu. Şubat aylarında zaman zaman bu denli sıcak havalara pek rastlanmasa da son zamanlarda hava sıcaklıklarının arttığı görülüyor. Bu artış iklim değişikliğine neden oluyor. İklim değişikliğinin önemli etkenlerinden biri atmosferdeki Isı enerjisinin yükselmesi oldu. İklim değişikliği nedeniyle atmosferdeki hava sıcaklıkları giderek yükseliyor ve tencerede kaynayan suya benzetilen bu durum Dünya'nın dönüşü sebebiyle oluşan hareketlilik neden oluyor. Sıcakların artmasıyla birlikte deniz suyu bu sıcağı emiyor ve bu sefer de denizde buharlaşma meydana geliyor. Bu durumda atmosfere olarak geri yağış olarak dönen hava hızdan kaynaklı olarak yağışların daha da kuvvetli oluşmasına neden oluyor. Bu da yağışlı gün sayısının azalmasına neden oluyor.

Hava Değişiklikleri Nasıl Açıklanabilir?

Hava değişiklikleri ile ilgili bilgi veren uzman atmosfer küresel ve haliyle de sadece havayı insanlar tüketmiyor. Pasifik'te yaşayanlar için deniz suyu sıcaklığı ortalamanın üzerinde olunca el nino olarak isimlendirilen bir dönem yaşanırken bizim bölgemizde de kuraklık yaşanacağına dair bir yaklaşım bulunuyor. Tersi durumda ise yağışlar artıyor. Ocak ayının başına kadar hakim olan dönem sona erdi ve istenen yağışlarda gözlemlendi. Kandilli rasathanesi’ne ait yüz yılı aşan ölçümlerde ocak yağışı ortalama 107 kilogram olarak tespit edilirken bu yağış miktarı 160 kilograma yükseldi. Mevsimlerde ise astronomik değişim meydana gelmezken iklimsel açıdan bakıldığında yaz mevsiminin uzadığı kış mevsiminin daraldığı görülüyor. İstanbul'da eksi sıcaklık değeri gitgide azalıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.