Kas Çekilmesi Neden Olur? Kas Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kas Çekilmesi Neden Olur? Kas Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde insanlar arasında en çok görülmeye başlanan rahatsızlıklardan biri de kas çekilmesi oluyor. Kas çekilmesi ağrılı bir sürecin başlangıcı olduğu için insanların yaşam konforunu kısıtlıyor. Peki, kas çekilmesi neden oluyor? İşte detayları…

Daha çok spor yapan bireylerde görülen kas çekilmesi aynı zamanda ağır tempoda çalışan bireylerde de görülmektedir. Kasların gereğinden fazla kullanılması ve kasların yorulması sonucunda oluşan kas çekilmelerine aynı zamanda adale çekilmesi de denilmektedir. bölgesel şişlikler ve ağrıların oluştuğu bu rahatsızlık sonucunda bireylerin yaşam kalitesi düşmektedir. Tıp dilinde adale olarak adlandırılan kas çekilmeleri insan sağlığı ve sağlıklı hareket için önemlidir. Kas çekilmesi neden olur, kas çekilmesinin belirtileri nelerdir?

Kas Çekilmelerinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kas sistemi vücudun hemen her yerinde bulunan ve hareket halinde olan bir sistemdir. Kemik yapısını koruyan kas sistemi aynı zamanda daha esnek hareket imkanı oluşturur. Kas sistemi insan vücudu için önemli bir yere sahiptir. Aynı bölgeye yoğunlaşan ters hareketler sonucunda kas çekilmesi yani adale çekilmesi görülmektedir. Sıklıkla sporcuların yaşadığı kas çekilmeleri yoğun ev işleriyle uğraşan kadınlarda, inşaat çalışanlarında da görülmektedir. Kas çekilmesinin başlıca nedeni ısınma hareketi yapmadan ani yapılan hareketlerdir. Ani yapılan hareketlerde kaslar zarar görür. Peki, kas çekilmesinin belirtileri nelerdir?

  • Şiddetli ağrı
  • Bölgesel sertlik ya da şişlik 
  • Hareket etmede zorlanma
  • Halsizlik 

Kas Çekilmesinin Tedavisi Nedir?

Kas çekilmesinin belirtileri neler, kas çekilmesi nasıl tedavi edilir? Kas çekilmesinin yaşandığı ilk gün ağrılar yoğun olarak görülür. Uzmanlar, kas çekilmesinin görüldüğü ilk gün soğuk kompres uygulanmasını önermekte. Ardından ise sıcak bir duş, kasların rahatlamasını sağlıyor. Kas çekilmesinin olduğu bölgede şişlik ve sertleşme oluşumunu önlemek için o bölgeyi yüksekte tutmak faydalı olacaktır.

Kas çekilmesi olduğunda doktora başvurulduğu zaman kas gevşetici krem ya da hap ile tedavi başlatılır. Kas çekilmesinin tedavi edilmesi için tedavi sürecinde bireyin kendini yormaması, kasları dinlendirmesi gerekmektedir. Kas çekilmesi ciddi bir rahatsızlık değildir ve geçicidir. Fakat ağrılı ve zor bir süreç olduğu için bireylerin dikkat etmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.