Kuzey Kore'de Henüz Tek Bir Korona Vakası Dahi Açıklanmadı

Kuzey Kore'de Henüz Tek Bir Korona Vakası Dahi Açıklanmadı

Aralık 2019’da Çin’de başlayan Koronavirüs salgını şimdiye kadar tüm dünyada 65 milyondan fazla kişinin hastalanmasına neden oldu. 1 buçuk milyondan fazla kişi de hayatını kaybetti. Fakat dünyadaki bazı ülkelerde henüz bir tane dahi vaka görülmedi. Bunlardan bir tanesi de Kuzey Kore.

Kuzey Kore son yılların en içe kapalı devleti oldu. Sorgusuz sualsiz, tek kişinin himayesinde, dış dünyaya tamamen kapalı şekilde hayat devam ediyor. Çin’e yakın olmasına rağmen bugüne kadar Kuzey Kore’de herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadı. Çünkü ülkede tedbirler çok sıkı uygulanıyor. Diğer yandan Kuzey Kore’de enteresan bir yönteme başvuruldu.

Güney Kore’den özür Dilendi

Kuzey Kore devlet başkanı Kim Jong’un kornavirüs aşısı olduğu iddia edilmekle birlikte ülkede üst düzey alarm seviyesinde önlemlere başvuruluyor. Bunlar bir nebze işe yaramış da görünüyor. Tek bir kişide dahi koronavirüse rastlanılmış değil. Güvenlik kuvvetleri tedbirlere o kadar uyuyorlar ki silahlarına davranmaktan dahi geri durmayabiliyorlar. Eylül ayında Güney Kore’den Kuzey Kore’ye gitmeye çalışan bir balıkçı sınırı geçtikten sonra dur ihtarına uymadığı bahanesiyle vurulmuştu. İsmi açıklanmasa da bu kişinin koronavirüs tedbirleri kapsamında vurulduğu ifade edilmişti. Olay ortaya çıktıktan sonra Kuzey Koreli yetkililer Güney Kore’den özür dilemek zorunda da kalmışlardı.

Bir Kişi İdam Edildi

Kuzey Kore kendini tamamen kapatmış durumda ve bu yüzden virüs tedbirleri nedeniyle ülke sınırlarına girmeye çalışanları vurmaktan dahi geri durmuyor. Son olarak 28 Kasım’daki olay da bunu göstermiş oldu. Habere göre Çin sınırında kaçakçılık yapan bir kişinin Kuzey Kore’ye girdiği noktada güvenlik güçleri tarafından vuruldu. 50’li yaşlarındaki adamın koronavirüs tedbirlerini ihmal ettiği ve risk oluşturduğu vurgulanarak öldürülmesinin haklılığına dikkat çekildi.

Haberler Kuzey Kore’de koronavirüs tedbirleri kapsamında bütün sınırların çok ciddi korunduğunu, giriş çıkışlara kesinlikle izin verilmediğini ve güvenlik güçlerinin bu konuda gerekirse insanları öldürmekten geri kalmadığını gösteriyor. Ülke, kan donduran olaylarla tedbirlere devam ediyor. Fakat kapalı bir toplum olduğu için Kuzey Kore ile ilgili hiçbir bilgiye güvenilemiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.