Yoğun Böbrek Ağrıları Neden Olur? Böbrek Ağrıları Neyin Habercisi?

Yoğun Böbrek Ağrıları Neden Olur? Böbrek Ağrıları Neyin Habercisi?

Son zamanlarda sıklıkla görülen böbrek ağrıları neyin habercisi? Böbrek ağrıları son zamanlarda en çok dile getirilen şikayetlerden biri. Böbrek ağrıları farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Peki, artan böbrek ağrılarının başlıca nedenleri neler? İşte detayları…

Sağlıklı bireylerde sağ ve sol olmak üzere iki böbrek bulunmaktadır. Anne karnında oluşumu başlayan böbrek, anne karnındaki bebeğin ilk oluşan organlarının başında yer almaktadır. Böbrek sağlığını korumak her birey için önemlidir. Böbrek sağlığını korumanın en önemli yolu ise su tüketimidir. Peki, neden son zamanlarda böbrek ağrıları artıyor? Böbrek ağrıları neyin habercisi?

Böbrek Ağrılarının Nedenleri

Böbrek ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Son zamanlarda yaşam standartlarının değişmesi nedeniyle insanlarda çeşitli şikayetler artış göstermeye başladı. Bu şikayetlerin başında böbrek ağrıları yer alıyor. Son zamanlarda hareket kısıtlılığı, düzensiz beslenme, yeteri kadar su tüketememe gibi nedenlerden kaynaklı böbrek ağrısı şikayetleri artıyor. İnsanların bir kısmı böbrek ağrısıyla sırt ağrısını birbirine karıştırıyor. Böbrek ağrılarının başlıca nedenleri:

  • Böbreklerin ihtiyacı olan suyu karşılayamamak (dehidrasyon)
  • Böbrek enfeksiyonu 
  • Böbrek taşı 
  • Böbrek kisti

Çeşitli böbrek rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrılar görülmektedir. Fakat genel olarak yeteri kadar su tüketmemekten kaynaklı ağrılar görülmektedir. Böbrek ağrıları neyin habercisi diye düşünenler uzun süreli ve şiddetli ağrı yaşayanlar doktora başvurmalıdır.

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Böbrek ağrıları neyin habercisi, böbrek ağrıları hangi hastalığın habercisi? Böbrek ağrıları genellikle geçicidir. Soğuktan, az su tüketiminden, tuz kullanımından veya ilaç kullanımından kaynaklı ağrılar oluşabilir. Böbrek hastalıkları 40 yaş üstü kadınlarda daha sık görülmektedir. Her birey böbrek sağlığını korumak için günlük su ihtiyacını karşılamalıdır. Çok fazla tuz tüketimi, turşu tüketimi azaltılmalıdır. Doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanılmamalı, böbrekler soğuktan korunmalıdır.

Eğer böbrek ağrıları sık sık görülüyorsa doktora başvurmak ve böbreğin sağlık durumunu kontrol ettirmek gerekmektedir. Böbrek sağlığını korumak için günlük en az 30 dakika yürüyüş yapmak gerekmektedir. Son zamanların sıklıkla dile getirilen şikayeti böbrek ağrıları her zaman ciddi bir problem olduğu anlamını taşımaz. Fakat böbrek sağlığını korumak her yaş grubu için önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.