TEKNOLOJİ

Hindistan’da TikTok Dahil Onlarca Uygulama Engellendi!

Hindistan’da tiktok dahil onlarca uygulamaya erişim yasağı getirdi. Çin merkezli 59 uygulamanın engellendiği duyuruldu.

Hindistan’da ülke genelinde TikTok ve benzeri Çin merkezli 59 uygulamanın engellendiği açıklandı.

ABD-Çin gerilimine daha yeni alışmışken şimdi de Hindistan-Çin gerilimi ortaya çıktı. Son günlerde iki ülke arasında yaşanan gerilim sonrasında Hindistan genelinde aralarında TikTok’un da bulunduğu 59 uygulamaya engelleme geldi.

Hindistan – Çin gerilimi büyüyor! 59 uygulama engellendi

TechCrunch’ın haberine göre hükümet, Çin menşeli uygulamaların Hindistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiğini aktarırken, uygulamaların ülke savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zararlı olduklarını açıkladı.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı taraından yapılan açıklamada aralarında ByteDance’ın Tiktok, Xiaomi’nin Community ve Video Call, Alibaba’nın UC Browser ve UC News, Shareit; CM Browser, Club Factory ve benzeri Çin merkezli uygulamalarının engellendiği duyuruldu. Bakanlık, “uygulamalardaki verilerin derlenmesi, madencilik ve profil oluşturma özelliklerinin, Hindistan’ın ulusal güvenliği ve savunmasına düşman unsurlar tarafından yapıldığının” altını çizdi.

Ancak Hindistan bu uygulamaları engellemiş olsa da ülkenin en büyük akıllı telefon markasının Xiaomi olduğunu belirtelim. Ayrıca engellenen 59 uygulamadan 27’sinin ülkede en çok kullanılan 1000 Android uygulaması olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı