1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet Nakit Destek Sağlıyor! 2000 TL'nin Üzerinde Yapılan Para Yardımları Nelerdir?
Hükümet Nakit Destek Sağlıyor! 2000 TL'nin Üzerinde Yapılan Para Yardımları Nelerdir?

Hükümet Nakit Destek Sağlıyor! 2000 TL'nin Üzerinde Yapılan Para Yardımları Nelerdir?

Devletin sağladığı nakit yardımlar arasında başta yaşlılar ve gençler olmak üzere çalışma şartı aranmaksızın pek çok insana destek sağlanıyor.

A+A-

Devlet sürekli olarak vatandaşlara yardımda bulunuyor. Zor durumda olan vatandaşlara 2002 yılından bu yana destek sağlanıyor ve bu destekler 1.3 milyar lira olarak başlatılmış olup 2019 yılına doğru 55 milyar dolara yükseldi. Her yıl bütçeden sosyal yardım için ayrılan miktar giderek artıyor ve son olarak bu yıl da 69,5 milyar dolar oldu. Devletten vatandaşa verilen destekler ve son dakika haberleri…

İhtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan destekler saymakla bitmiyor. Bu destekler sayesinde vatandaşların mağduriyetleri giderilmiş oluyor. Evde bakım ve yaşlılık yardımı ile birlikte bu desteklerin toplam aylık miktarı 2.191 TL'yi buluyor. Vatandaş bakıma muhtaç ise bakımını gerçekleştiren kişiye de devlet tarafından 1.542 TL ödeme veriliyor. Geçtiğimiz yıllarda 460 TL olarak belirlenen bu yardım parası engelli vatandaşlar için artık aylık olarak 567 TL gibi bir miktarda veriliyor.

65 Yaş Ve Üstü Vatandaşlar İçin Yapılan Zamlar

65 yaş aylığı yıllardır ülkemizde uygulanan ve en eski sosyal desteklerden bir tanesidir. Ülkemizde bulunan yaşlıların yoksulluk seviyesinde kalmamasını sağlayan bu destek kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına verilmektedir. Memur maaşı, enflasyon farkı oranında bu maaşlara da zam yapılmaktadır.

2022 sayılı kanunu ile getirilen herhangi bir geliri olmayan vatandaşa sağlanan bu destekler 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara aylık bağlanması imkanı sağlıyor. Daha önceki yıllarda üç ayda bir olarak ödenen bu maaş artık aylık olarak veriliyor. 65 yaşını dolduran ve gelir elde edecek bir varlığı bulunmayan her vatandaşa yaşlılık maaşı ödemesi başvuru oluşturulduğu takdirde bizzat adına yapılmaktadır. Bazı kriterlere sahip olunması halinde bu ödeme için hiçbir engel bulunmuyor. 65 yaşını geçmiş olan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan herhangi bir güvence veya ek geliri olmadığı belirlendiği takdirde ayrıca aylık gelirlerinin 607 TL'nin altında kalması halinde yapılmaktadır. 65 yaş aylığı Devlet Sosyal Sorumluluk kapsamında yapılan desteklerden bir tanesidir. Temmuz ayı ile birlikte 601 TL'den 637 TL'ye yükselmiş olan bu maaş Ocak'ta gerçekleştirilen memur maaşı katsayısındaki artış ile birlikte artış gösterecek.

Sosyal destekler için 2002 yılında 1.3 milyar TL ayrılmıştı. Sosyal yardım bütçesi 2019 yılında 55 milyar, 2020 yılında ise oldukça yükseldi ve 550.000 yaşlı için evde bakım desteği sağlandı.

Evde Bakım Desteği Nedir?

Devlet hasta ve sürekli olarak bakıma muhtaç olan yaşlılara evde bakım desteği veriyor. Bu yıl 550.000 yaşlıya evde bakım desteği sağladı. Asgari ücret ile birlikte evde bakım desteği de artıyor. 1460 TL olan bu destek 6 ay için uygulanacak zam ile birlikte Temmuz ayında 1.519 TL olacak. Anne ya da babası vefat etmiş veya anne ya da babasından herhangi birini kaybetmiş olan 18 yaşını doldurmamış muhtaç durumundaki çocuklara da devlet tarafından nakit para desteği yapılmaktadır. Eğer çocuğun ebeveynlerinden sadece birisi vefat etti ise para desteği ebeveyne yapılır. Ancak hem annesi hem de babası vefat etmiş ise çocuğa bakan kişiye bu destek verilir. Öksüz ve yetimlere 2 aylık olarak 150 TL veriliyor. devlet 2020 yılında yaşlı ve engellilere herhangi bir karşılık olmaksızın evde bakım maaşı ile birlikte aylık toplam 2.191 TL ödeme yapmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.