1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten Vatandaşa Müjde! 6000 TL'ye Kadar Maddi Destekten Faydalanabilirsiniz!
Hükümetten Vatandaşa Müjde! 6000 TL'ye Kadar Maddi Destekten Faydalanabilirsiniz!

Hükümetten Vatandaşa Müjde! 6000 TL'ye Kadar Maddi Destekten Faydalanabilirsiniz!

Yaşlılık maaşından çeyiz yardımına kadar pek çok destek çeşidinden yararlanabilirsiniz! Herkesi ilgilendiren bu haberde hangi yardımlardan ne kadar para alabileceksiniz onu açıklıyoruz. 6000 TL'ye kadar çıkan maddi yardımların şartları neler?

A+A-

Vatandaşlara covid-19 salgını boyunca çekilen ekonomik sıkıntılarını hafifletmek amacıyla devlet destek yardımı yapıyor. Hız kesmeden süren bu yardımlardan pek çok ihtiyaç sahibi yararlanabiliyor. Sosyal devlet anlayışına bağlı olarak bu kapsamda sürdürülen evde bakım ücreti, yaşlılık maaşı, ölüm yardımı, barınma desteği, rapor parası, çeyiz yardımı gibi pek çok destek hakkında merak edilenler ve detaylar haberimizde…

Vatandaşa 500 ile 6 bin TL arasında yardım desteği geliyor. Eylül ayında sona erecek başvurular sonrasında Şubat ayında maaşlar dağıtılmaya başlayacak. Engelli ve bakıma muhtaç olanları da kapsayan bu destekler hakkında merak edilenler ve son dakika haberleri

Kimler devlet tarafından yapılan yardım desteklerinden yararlanabiliyor? Bu desteklerden elde edilecek gelir ne kadar? Hangi şartlarda yardım sağlanıyor gibi pek çok konuda araştırma yapabilirsiniz. Bakıma muhtaç kişiler için verilecek olan bu destekler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet hiçbir sosyal güvencesi olmayan muhtaç vatandaşlara destek sağlıyor. Ayrıca devlet desteği kapsamında engelliye veya bakıma muhtaç olana bakmak için de 1500 TL bakım parası veriyor. Bakanlık tarafından öngörülen şartlara göre vatandaşların yararlanabileceği yardımlar arasında 360 günlük sigorta primi yatırmış olan vatandaşa ölüm söz konusu olduğunda 1. derece yakınına 716 TL devlet desteği de veriliyor. Diğer destekleri de düzenli olarak ödeyen bakanlık gerekli şartları taşıdığı takdirde vatandaşa destek de bulunuyor. Peki, hangi destekler hangi şartlarda kimlere veriliyor?

Çeyiz Desteği 

Yetim maaşı almakta olan vatandaşlara destek olmak amacıyla devlet tarafından yetim maaşı veriliyor ve aldığı maaşın 24 katına kadar çeyiz desteği verilir.

Cenaze Desteği

360 gün sigorta primi yatmış olan herkese vefat etmesi halinde hak sahiplerine 716 TL cenaze yardımı verilmektedir. SGK’ya başvuru yapılarak alınan bu yardım desteği vefat eden kişinin 1. derece yakınlarına ve anne babasına verilmektedir.

Evde Bakım Parası

Bakıma muhtaç olan yaşlılara ve engellilere evde bakım parası adı altında 1500 TL destek verilmektedir. Aile Bakanlığı tarafından il ve ilçe müdürlüklerine başvurup yapıldığı takdirde bu destekten yararlanabilmeniz mümkün olacaktır.

Yaşlılık Maaşı Desteği

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 65 yaşını doldurmuş olan ve kendisi ya da eşinin sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara 710 TL’den daha az geliri olmaması halinde yaşlılık maaşı bağlamaktadır. Bu maaş 2020 yılında 672 TL olarak belirlenmiştir. Sosyal desteği olmayan karı koca ikisini de aynı anda bu maaş bağlanabilmektedir.

Barınma Desteği

Çalışma Bakanlığı'ndan verilen desteklerden biri de barınma desteğidir. 10.000 ile 25.000 TL tutarında barınma desteğini 2020 yılında kesintisiz olarak verecek olan devlet bu şartlara sahip olan vatandaşlara başvuru yapmaları halinde bu olanağı sağlayacaktır.

Doğum Desteği

Muhtaç aileye dünyaya çocuk gelmesi halinde iyi şartlarda bebeklerine bakabilmeleri adına doğum yardımı veriliyor. ikiz veya üçüz gibi çoklu olanlar için 0-24 ay arasında çocuk başı 150 TL ödenmektedir. Her 2 ayda bir ödenen yardım dışında başvuru yapıldığı takdirde doğum parası, muhtaç asker ailesi yardımı, muhtaç aylığı, şartlı eğitim desteği ve rapor parası gibi ödemeler yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.