1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsiz, Çalışmayan Vatandaşlar İŞKUR Güvencesiyle 2300 TL Maddi Destek Alacak! İşsiz Desteği Şartları Nelerdir?
İşsiz, Çalışmayan Vatandaşlar İŞKUR Güvencesiyle  2300 TL Maddi Destek Alacak! İşsiz Desteği Şartları Nelerdir?

İşsiz, Çalışmayan Vatandaşlar İŞKUR Güvencesiyle 2300 TL Maddi Destek Alacak! İşsiz Desteği Şartları Nelerdir?

Pandemi dolayısıyla bir şekilde çalışamayan ve iş bulamayan vatandaşlarımız için SGK'dan müjdeli haber geldi. 2300 liralık işsiz desteğinden faydalanmak isteyenler için hazırladığımız yazı okunabilir...

A+A-

İŞKUR Türkiye'de işsizlik ödemesi ile vatandaşlara cankurtaran olarak görev veriyor. Sigortalı işsizlerin kendi arzusu veya kusuru dışında işsiz kalması halinde kişinin performans düşüklüğü veya disipline aykırı hareketleri sebebiyle işsiz kalmaması durumunda işsizlik ödeneği başvurusu yapması hakkı bulunuyor. İşsizlik ödeneği sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda işsiz kalınan dönemde yapılan destektir. Belirli bir süre ile yapılan bu desteğe dair tüm detaylar ve son dakika haberleri…

İŞKUR kendi isteği dışında işsiz kalmış vatandaşlara belirli sürelerde ödenen işsizlik maaşından yararlanma hakkı tanıyor. İşsizler başvurularını İŞKUR'a yapan vatandaşlar özellikle pandemi döneminde kısa süreliğine de olsa iş yerlerinin kapatılması veya işten çıkarılmaları halinde ümitlerini İŞKUR'a bağladılar. Personel çıkarmaya yönelen işverenler çareyi İŞKUR'da bulanlar başvuru yapıp işsizlik maaşı talep etmekte aradı. Sigortalı işsiz vatandaşlar işsizlik ödeneğine hak kazandıkları andan itibaren son 3 yıla göre yatırılan primler üzerinden işsizlik maaşı aldılar.

İşsizlik maaşı miktarı sigortalı işsize hizmet süresinin fesh edilmesinden sonra 4 aylık geliri baz alınarak verilmektedir. İşsizlik maaşı brüt kazançtan %40 oranında sağlanıyor ve işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde sekseninden daha yüksek olmayacak şekilde hesaplanıyor. Yani işten çıkmadan önce son 4 ay asgari ücretle çalışan bir işçinin işsizlik maaşı 1.168,27 TL'yi ileri geçemiyor. Ancak bunun üzerinde maaş alan bir vatandaş 1.389,37 TL’ye kadar işsizlik maaşı alabiliyor. 6000 TL üzerinde çalışan sigortalı işsizlik döneminde 2.336,53 TL'ye kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödenir?

İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışanın iş yerinde çalıştığı süreye ve aşten ayrılmadan önce ki 3 yıl içinde ödenen prim miktarına göre değişiyor.600 gün sigortalı olarak çalışana ve primi yatırılan işsize 180 gün,900 gün sigortalı olarak çalışan ve prim yatıran işsize 240 gün,1080 gün sigortalı olarak çalışıp iş akdi fesh edilene ve adına prim ödemesi gerçekleştirilen işsize 300 gün işsizlik maaş ödemesi yapılabiliyor.

İşsizlik Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Sigortalı işsizler kendi arzusu ile veya kusuru dışında işsiz kaldığı takdirde işsizlik maaşından yararlanabiliyor. Ancak performans düşüklüğü, disipline aykırı hareketler ve temel ahlak kuralları sebebiyle çalışma feshi gerçekleşen işsizler bu ödenekten yararlanamazlar. Kişinin işsiz kalması öncesinde ki son 120 gün içinde sigortalı olarak çalışması ile bu ödenekten yararlanmak mümkün olmuyor. Hizmet akdi sona erdirilmeden önce son 3 yıl da sigortalı olan işsizin en az 600 gün süre ile işsizlik primi ödenir. Kişinin işsiz kalması ile 30 gün süre içinde en yakın İŞKUR birimine gitmesi halinde veya İŞKUR e-Şube vasıtasıyla online başvuru oluşturulması ile işsizlik ödeneği yatırılmaktadır. İşsizlik ödeneği ve vatandaşlara genel sağlık sigortası primleri yeni bir iş bulma, edindirme, meslek geliştirme ve yerleştirme gibi eğitim programlarına dair hizmetlerde verilmektedir.

İşsizlik Maaşının Miktarı Nedir?

İşsizlik maaşı sigortalı işsizin hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 4 aylık gelirinden hesaplanıyor. Bu durumda işsizlik maaşı günlük ortalama brüt kazancının %40’ı kadar yatırılıyor ve asgari ücretin yüzde seksenini geçemiyor.Son 4 ay asgari ücretle çalışan sigortalı işsize 1.168,27 TLSon 4 ay 3500 TL ile çalışan sigortalı işsize 1.389,37 TLSon 4 ay 6000 TL üzerinde ücret ile çalışan sigortalı işsize 2.336,53 TL olarak bu ödeme yapılıyor.

Pandemi Dönemi İşsizlik Maaşını Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs salgının da önlem amacı ile ekonomik tedbirlerini arttıran yönetenler işsizlik maaşı ödemesini öne çektiler. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile mayıs ayında işsizlik ödeneği ödeme tarihinin öne çekildiğini belirtti. PTT şubelerinden yoğunluk yaşanmaması için ödenek almaya hak kazanmış olanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaralarının son rakamına göre maaşlarını alabilecekler. Mayıs ayında yapılacak işsizlik ödemesi kapsamında banka hesabı bildiren hak sahipleri ödemeleri bu hesaplara yatacak ve banka hesabı bildirmeyenler ödemelerini PTT üzerinden alabilecekler.

İşsizlik Maaşından Kimler Yararlanabiliyor?

İşsizlik maaşından hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar ve kısmi süreli iş sözleşmesi olan çalışanlar, isteğe bağlı prim ödeyenler, sandık sahibi ve sigortası olan sigortalılar ülkemizde çalışma vizesi bulunan çalışan yabancı işçiler işsizlik sigortası alabiliyorlar.

Başvuru işlemleri için İŞKUR internet adresi üzerinden başvuru yapabilmek mümkün olacağı gibi en yakın İŞKUR şubesine şahsen giderek başvuru yapabilirsiniz. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için sigortalının son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta priminin olması gerekiyor. Ayrıca işten çıkarılmadan önceki 120 gün içinde hizmet akdine tabi çalışmış olması şartı da aranmaktadır.

İşsizlik maaşı başvuru süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün içinde İŞKUR'a şahsen veya Online olarak başvuru yapılması şartı aranmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşı almak isteyenler İŞKUR'a resmi internet adresinden veya İŞKUR şubesine giderek başvuru yapma hakkına sahiptirler. Elektronik ortamda e-devlet sistemi üzerinden İŞKUR'a ayrı bir belge teslim etmeye gerek kalmaksızın başvuru yapılabilir. İŞKUR'a şahsen gidip başvuru yapacaklar için ise nüfus cüzdanı ve işten ayrılış bildirgesi yeterlidir. İşsizlik maaşı dilekçesi oluşturularak şahsen başvuru yapılabilmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması işsizlik ödeneğine hak kazanılan an itibarıyla son 3 yıla göre yatırılan işsizlik primleri üzerinden hesaplanır. Kişilerin işsizlik ödeneği son 4 aylık prim esas kazanç aylık ortalamasına göre değişir ve maaş hesaplama sistemi de ortalama brüt kazanç üzerinden yapılıyor. işsiz kalınan dönemde yapılan bu ödemeler işsiz sigortalının rahatlamasını sağlıyor. Kaynak: İŞKUR'dan İşkerdan İşsiz Vatandaşa 2 Bin 300 Lira Destek Müjdesi Geldi! Bu Destek İçin Başvuru Şartları Ve Detaylar? 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.