1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadınlar, 25 Sene Evli Kalarak Emekli Olabileceksiniz! İsteğe Bağlı Sigorta ile Emekli Olma Şartları
Kadınlar, 25 Sene Evli Kalarak Emekli Olabileceksiniz! İsteğe Bağlı Sigorta ile Emekli Olma Şartları

Kadınlar, 25 Sene Evli Kalarak Emekli Olabileceksiniz! İsteğe Bağlı Sigorta ile Emekli Olma Şartları

Kadınların, ev hanımlarının emekli olması için isteğe bağlı sigortadan faydalanmaları gerekmektedir. Kadınların emekli olabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır.

A+A-

Çalışmayan kadınların borçlanma yoluyla emekli olabilme imkanları vardır. Tüketici Başvuru Merkezi Komisyonu Başkanı Ali Duman, ev kadınlarına yönelik TBMM’ye sunulan teklifin yasalaşması ile birlikte ev hanımlarının çalışmasa bile borçlanarak emekli olabileceğini söyledi. 50 yaşında ve eşiyle 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olmalarına ilişkin kanun teklifi 30 Aralık 2019 tarihinde TBMM komisyonuna gelmişti. Ancak bununla ilgili bir gelişme sağlanmadı. Emeklilik için başvuru yapacak kişilerin SGK ile bağı olmaması gerekmektedir. Ev kadınları herhangi bir işten dolayı sigorta girişinin olmaması şartı bulunmaktadır. 

Ev kadınlığı ne yazık ki meslek olarak kabul edilmese de en zor uğraşlardan biridir. Günlük ev içinde yaptıkları işlerden ne gelir sağlayabiliyor nede emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Çalışma hayatlarına kadınlar evlendiği zaman ya da çocuk sahibi olduğu zaman son veriyorlar. Emeklilik ev kadınları için çok uzak bir hayal olarak görülüyordu.  Bununla ilgili ev kadınları için yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. 25 yıl evli olmak ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınları emekli olabilecek.

Borçlanarak Ev Hanımları Emekli Olabilecek 

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman bir konuşmasında ev kadınları için TBMM´ye sunulan teklifin yasalaşması halinde, ev kadınlarının "çalışmasa dahi borçlanarak emekli" olacağını söylemiştir.

Sigortası Olmayanlara Emeklilik Hakkı

Son çıkan haberlerde konuya dair birçok açıklamalar yapıldı.  Bu açıklamalar şu yöndeydi; herhangi bir iş yerinde çalışmayan ve 25 yıl evli kalan kadınlar için emeklilik hakkı olabileceği söylendi. Kanun teklifi ile meclise sunulduğu söylenen düzenlemenin onaylanması halinde ev kadınlarına emeklilik hakkı verileceği gündeme geldi.

Ev Kadınları İçin Geçerli Olacak Emeklilik İçin Yasa Tasarısının Kapsamı Nedir?

Sunulan teklif eğer yasalaşır ise ev kadınları hiç çalışmadan belirlenen şartlara uygun olması halinde emekli olacaklar. İlk şart 1995 yılı ve öncesin de resmi nikahının olması gerekmektedir. Buna göre 25 yıl ve üzeri evlilik süresi olan ev hanımları bu yasadan yararlanabilecekler. Teklifin 2. Maddesi ise kadınların 1970 yılı ve öncesinde doğmuş olması bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması gerekmektedir. Emeklilik için başvuru yapacak olan kadınların SGK bağının olmaması şartı bulunmaktadır. Sigortalı olarak SGK’ya bildirilmemiş ve herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olması gerekmektedir. Kadının SGK’ya ait dul ve yetim aylığı almıyor olması gerekir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Detayları Neler?

İsteğe bağlı sigorta detayları arasında yer alan şartlar; zorunlu sigorta yapılmaması, 1 ay içinde 30 günden az çalışma, 18 yaşını doldurmamış olması ve malullük ile yaşlılık maaşı almama gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uygun olan kişiler sigorta primlerini kendisinin ödemesine izin verilir. Başvurular kişinin yaşadığı en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri Merkezleri üzerinden yapılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi için, prime esas kazancın taban ve tavan sınırları arasında kısım üzerinden belirlenmektedir.

Prime esas kazancın sigortalı tarafından %32’si ödenir. Bu %32’lik kısımda yer alan %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ise %12’lik bölümü genel sağlık sigortası primi olmaktadır.

Yurt Dışında Yaşayan Kadının Da Hakkı Var

Eğer bu teklif 2020 yılında yasalaşır ise; 1995 yılı ve öncesinden bu zamana kadar evli kalan ve aynı zamanda 1970 yılı ve öncesinde doğan ev hanımlarına borçlanarak hemen emekli olma hakkı olabileceğine dikkat çekilmiştir. Başkan Duman, yasalara göre yurt dışında yaşayan gurbetçi Türk vatandaşı her kadının borçlanma yapmasına olanak sağlayacaktır. Ve ülkemizde de yaşayan kadınların da bu düzenlemeyi çok uzun zamandan beri beklediğinin altını çizdi.  

Sigortasız Kadınlara Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalılıktan ev kadınları yararlanabilmesi için bazı gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kadınlar emeklilik hakkına kavuşabilecek. Şartlar şu şekilde; sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmamak, malullük ve yaşlılık aylığı alamamak, 18 yaşından büyük olmak, herhangi bir gelir sahibi olmamaktır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.