1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadınlar: 39, Erkekler: 46 Yaşında Emekli Mi Olacak? (EYT) Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül! 
Kadınlar: 39, Erkekler: 46 Yaşında Emekli Mi Olacak? (EYT) Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül! 

Kadınlar: 39, Erkekler: 46 Yaşında Emekli Mi Olacak? (EYT) Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül! 

Erken yaşta emeklilik yasası ile ilgili durumlar halk tarafından merak ediliyor. Bu konudaki son açıklamayı ise Ak Parti Kocaeli Milletvekili olan Cemil Yaman...

A+A-
Erken yaşta emeklilik yasası ile ilgili durumlar halk tarafından merak ediliyor. Bu konudaki son açıklamayı ise Ak Parti Kocaeli Milletvekili olan Cemil Yaman yaptı. Cemil Yaman’ın açıklamalarında erken yaşta emekliliği çözmek için adım atmak istendiği vardı. Hükümetin ani bir gelişme ile emeklilikte yaşa takılanlara bir çözüm bulabileceği de söz konusu durumlar arasında bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlar bu durumun hemen çözüme ulaştırılmasını ve meclis tarafından onaylanmasını bekliyor. Eğer bu talepleri yasa haline gelir ise kadınlar 39, erkekler de 46 yaşında emeklilik hakkına sahip olabilecekler. 

Ak Parti’li İsimden EYT Açıklaması 

Ak Parti Milletvekili Cemil Yaman, bu konuda bazı açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamalar doğrultusunda emeklilikte yaşa takılanları anladığını belirtti. Kendisinin de emeklilik hakkına sahip olmak için 11 yıl beklediğini de açıkladı. Bu yüzden halkı anladığını ve erken emeklilik için adım atılması gerektiğini savundu. 

EYT Beyannamede Yok 

Cemil Yaman açıklamalarının geri kalanında ise, emeklilikte yaşa takılanların seçim beyannamelerine dahil olmasını söyledi. Yurtdışını örnek vererek Almanya, Avrupa ve Türkiye emeklilik oranları arasında bir karşılaştırmada bulundu. Almanya’da 1/5 oranında emekli var iken, Avrupa’da bu oran 1/4 olarak sürüyor. Türkiye’de ise emeklilik oranı yarı yarıyadır. Türkiye’nin ekonomisini düzeltmesini ve emeklilik sorununun çözülmesini ifade etti. Seçim beyannamesinde ise emeklilikte yaşa takılanların olmasını da açıklamayı ihmal etmedi. 

EYT’lilerle İlgili Yeni Düzenleme Gelecek Mi? 

Emeklilikte yaşa takılanlar hala düzenli bir çalışma hayatı içerisinde. Bu kişiler, çalışma hayatına devam ettikleri müddetçe, emekli olduklarında alacakları aylık için bir azalma yaşanıyor. Bu durumun önüne geçilmek için bu kişilerin, yaşa takıldıkları süre boyunca çalışmalarının maaşlarını etkilememesi amaçlanıyor. Bu durum için bazı çalışmalar söz konusu olabilir. Yeni gelecek düzenleme ile birlikte emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olamasalar bile maaşlarında herhangi bir azalma yaşamayacaklar. 

Erkekler 46 Kadınlar İse 39 Yaşında Emekli Olabilir! 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken yaşta emeklilik ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonucunda erken yaşta emeklilik durumu olumsuz olarak algılandı. Ancak her an yeni bir gelişme olması bekleniyor. Erken yaşta emekliliğe takılan kişiler taleplerinin onaylanmasını ve yasa haline gelmesini bekliyor. Eğer yeni yasa kabul olur ise kadınlar 39 yaşında, erkekler ise 46 yaşında emeklilik hakkına sahip olabilecekler. Emeklilik için birçok ülkenin örnek alınması söz konusu bir durum. Finlandiya dahil olmak üzere birçok ülkenin emeklilik durumu göz önüne alınıyor. 
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan EYT İçin Açıklama 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı erken yaşta emeklilik ile ilgili bazı sorulara yanıt verdi. Zehra Zümrüt Selçuk, bu konu hakkında herhangi bir sonuca varmanın zor olduğunu ifade etti. Ayrıca emeklilikte yaşa takılanlar deyimini “emeklilikte yaşı tutmayanlar” olarak değerlendirdiklerini de ekledi. Bakanın yapmış olduğu bu açıklamadan sonra halk çalışmalar hakkında soru işaretlerine kavuştu. Bir çalışma yapılıyor mu ya da çalışmalara adım atılacak mı? 
EYT Yasası Çıkarsa Kimler Faydalanabilecek? Hemen Emekli Olunabilecek Mi? 
Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir komisyon kurulması gerekiyor. Bu komisyon konu hakkında çalışmalarda bulunmalı ve talepleri meclise iletmelidir. Genel Kurulu tarafından yapılacak olan oylama ile bu yasanın onaylanması gereklidir. Yasa, komisyonda onaylandıktan sonra Resmi Gazete tarafından yayınlanır ise yasa haline gelmiş sayılır. Yasa kabul edildikten sonra, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı bulunan kişiler bu yasaya dahil olacaktır. 4447 numaralı kanunla birlikte kadının emeklilik yaşı 58, erkeğin yaşı ise 60 olarak kabul edilmiştir. Belirtilen tarihten önce sigorta başlangıcı olan kişiler bu yasadan faydalanabileceklerdir.  
Emeklilikte 7 Yıl Kuralı Önemli! 
Erken emeklilik için bazı kişiler 7 yıl kuralını dikkate almalıdır. 7 yıl kuralı, emeklilik işlemleri başladıktan sonra bir engel olarak kişinin karşısına çıkabilir. Bu kurala takılan kişiler SSK tarafından emekli olmak yerine BAĞ-KUR tarafından emekli olabiliyorlar. Bu durum sonucunda ise daha az emekli maaşı alıyorlar. Daha yüksek maaş almak isteyen kişiler SSK tarafından emekli olmak istiyor. 
EYT Yeni Formül Nedir? 
Mecliste görüşülen emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı maddede bazı şartlar mevcut. Bu şartlar içerisinde kadınlar 50, erkekler ise 55 yaşını doldurunca emekli olabilecek. Ancak kişilerin 10 yıllık primlerinin ödenmiş olması şartı koşuluyor. 1969 yılı ve öncesinde dünyaya gelmiş olan kişiler, 3600 gün primleri ödendiği takdirde emeklilik hakkına sahip olabilecek. Diğer seçenek ise prim ödemesi az olan kişilerin, düşük emekli maaşı ile emekli olmasıdır. Son formül ise 5000 gün çalışmış olan kişiler, 1999 senesinden önce sigortası başlamış ise emekli olabilecektir. 
EYT’nin Maliyeti Nedir? 
Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2071 yılına kadar emeklilik maliyetini karşılayabileceğini savundu. Yaş, ödenen prim sayısı ve sigortalı geçen zamanı tamamlayan herkes emeklilik hakkına sahiptir. Günümüzde emekli olan kişilerin toplam maliyeti ise 113 milyar TL olarak biliniyor.  kaynak: haberkervani.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.