EKONOMİ

Kamu Bankalarından Düşük Faizli Konut Kredisi Fırsatı! En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? 

Korona virüs salgını ardından normalleşme sürecinin başlamasıyla konut satışlarının artması ve vatandaşların ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirebilmeleri adına düşük faizli konut kredisi imkânı sunulmaktadır. Kamu bankalarının başlatmış olduğu bu kampanya kapsamında sınıf konut satışlarının artması bekleniyordu. Ancak bunun yerine ikinci el konut satışı neredeyse iki katına çıktı ve bu kampanya kapsamında istenilen başarı elde edilemedi. İşte habere ilişkin olarak diğer detaylar..  

Düşük faiz oranı, 12 ay ödemesiz dönem ve 15 yıla kadar vade seçenekleriyle düşük faizli krediler sayesinde pek çok vatandaş ev sahibi olmaya devam ediyor. Bu kapsamda konut kredileri faizleri için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ardından pek çok vatandaş konut kredileri için kamu bankaları kapsamında faiz oranlarının %0.54’e düşürülüp düşürülmediğini merak ediyor. Yine sıfır konut alımı için tapu harcı masraflarında ve KDV’de indirim olup olmayacağını merak ediyor. İşte detaylar.. 

Konut Kredisi Faiz Oranları Güncellemesi 

Hayallerini gerçekleştirmek ve bir konut sahibi olmak isteyen pek çok vatandaş konut kredisi faiz oranları güncellemesini yakından takip ediyor. Bu kapsamda konut kredilerinde sıfır konutlar için faiz oranları %0.64 olarak belirlenirken ikinci el konutlar için kredi faizleri ise %0.74 olarak belirlenmiş durumda. Kamu bankaları için durum bu şekildeyken özel bankalarda faiz oranları değişiklikler gösteriyor. İşte özel bankalarda konut kredisi faiz oranları: 

 • HSBC %1.5 
 • Denizbank %1.39 
 • Burgan Bank %1.1 
 • Anadolu Bank %1.17 
 • FibaBank %1.05 
 • Alternatif Bank %0.95 
 • ICBC %0.94 
 • ING Bank %0.89 
 • Akbank %0.89 
 • Yapı Kredi Konut Kredisi %0.89 
 • Türkiye Finans %0.79 

Sıfır Konut Satışları İçin Kredi Faiz Oranı Düşürülecek Mi? 

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar hayallerini gerçekleştirmek adına sıfır konut satışlarını artırmak için kredi faiz oranlarının düşürülüp düşürülmeyeceğini merak ediyor. Bu kapsamda KONUTDER Başkanı Altan elmas da sıfır konutların satışına teşviklerin artırılması gerektiğini dile getirdi. Bunun için de inşaat sektörünün canlanması adına sıfır konut satışlarına teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Elmas, KDV ve tapu harcı indirimlerinin yapılabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda sıfır konutlar için faiz oranlarının %0.64 yerine %0.54 olabileceğini dile getirdi.  

İkinci el Konut Satışları Sıfır Konut Satışlarının Önüne Geçiyor! 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre ikinci el konut satışları, sıfır konut satışlarını ikiye katlamış durumda. Kamu bankaları tarafından başlatılan kampanya ile sıfır konut satışlarının artırılması beklenirken, ikinci el konut satışı sıfır konut satışlarının iki katını buldu. Türkiye’de toplamda 190 bin konut satışı gerçekleştirilirken bunlardan 131 bin 180 tanesinin ikinci ek konut olması, sıfır konut kredisi için faiz oranlarının düşürülmesi durumunu gündeme getirdi. Bu kapsamda sıfır konut kredisi için %0.64 faiz oranıyla verilen kredi imkânının %.054’e düşürülüp düşürülmeyeceği merak ediliyor. Bununla birlikte harç ve KDV için de indirim gelip gelmeyeceği merak ediliyor.  

Kamu Bankaları Konut Kredileri 

Sıfır konut alımına teşvik etmek adına kamu bankaları tarafından düşük faiz oranı ile kredi imkânı sunuldu. Ankara, İzmir ve İstanbul için 750 bin liraya kadar ve diğer iller için de 500 bin liraya kadar sunulan kredi imkânları sınıf konutlar için 12 ay geri ödemesiz, 180 aya kadar vade ve %0.64 faiz oranıyla sunuluyor. İkinci el konutlar için de 12 ay geri ödemesiz, 180 ay vade ve %0.74 faiz oranıyla sunuluyor.  

Ev Alacakların Dikkatine! 

Geçici ev almak isteyen kişiler için oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Keçici açıklamalarına göre şunlardan söz etti: 

Düşük faiz oranıyla kredi imkânı sunulması ardından ev alacakların sıfır ev alacak imkânı olmadığı zaman çok eski evlere rağbet göstermemeleri gerekmektedir. Çok eski evlerin tadilat masrafları vatandaşlar için büyük ölçüde sorun oluşturuyor. Aynı zamanda düşük faiz oranları varken yatırım için konut satın almak isteyen kişilerin de dikkat etmeleri gereken hususlar bulunuyor. Bu kapsamda yatırım için alınacak olan konutların iyi bir bölgede olması son derecede önem arz ediyor. Kredi çekerek yatırım amaçlı ev almak isteyen kişilerin ulaşım projelerinin yapılığı yerlerde ev almaları kira getirisini de yükseltiyor.  

Kredi çekerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bilmeleri gereken önemli bir detay daha bulunuyor. Çekilen krediler ne kadar uzun vadelerde ödenirse faiz miktarı da artıyor. Kredi geri ödemesi yapılırken taksitlerin 60 aya bölünmesiyle 180 aya bölünmesi ciddi bir fark meydana getiriyor. Bu nedenle de kredi vadesini kısa tutma imkânı bulunuyorsa o kadar büyük avantaj sağlanıyor.  

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların faiz oranı düşükken hemen ev almak istediklerinde sahte komisyonculara karşı da dikkatli olmaları gerekiyor. Ev satışı gerçekleştirilirken kesinlikle emlakçılığa ilişkin olarak sertifikalarının bulunması gerekmektedir. Bu kapsamda sertifikalı emlakçı bulmak son derecede zor oluyor. Neredeyse herkesin emlakçılık yapabileceğinden dolayı sahte komisyonculara karşı son derecede tedbirli davranmak gerekiyor. Belirli komisyonlar karşılığında ev alım ve satımlarda aracılık eden komisyoncular karşısında pek çok vatandaş aldatılabiliyor. Bu nedenle de emlakçılığı meslek edinmiş olan uzman kişilerden destek alınarak alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.  

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı