1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karantina Zamanlarında Dahi Açlık Sınırı Artmaya Devam Ediyor!
Karantina Zamanlarında Dahi Açlık Sınırı Artmaya Devam Ediyor!

Karantina Zamanlarında Dahi Açlık Sınırı Artmaya Devam Ediyor!

Türk-İş rakamlarına göre karantinada açlık sınırı artmaya devam ediyor. Nisan ayında marta göre 29 TL artan açlık sınırı Mayıs ayında da 64 TL...

A+A-

Türk-İş rakamlarına göre karantinada açlık sınırı artmaya devam ediyor. Nisan ayında marta göre 29 TL artan açlık sınırı Mayıs ayında da 64 TL artarak 2 bin 374 TL'den, 2 bin 438 TL'ye çıktı.

Yoksulluk sınırı ise 210 TL artarak, 7 bin 732 TL'den 7 bin 942 liraya çıktı. Türk-İş açıklamasında, "Bu harcamaları karşılayabilecek gelirin elde edilmesi toplumun çoğunluğu için mümkün değildir." ifadelerine yer verdi. Türkiye'de 3 milyona yakın çalışan kısa çalışma ödeneği alıyor, 1000 TL'lik pandemi yardımı için ise hükümet 5,5 milyar TL kaynak ayırmıştı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) hesaplamalarına göre gıda fiyatları mayıs ayında yüzde 2.71 arttı ve yıllık artış yüzde 14.80 düzeyine yükseldi. Türk-İş Araştırmasının 2020 Mayıs ayı sonucuna göre: – Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2,438.24 lira, – Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7,942.17 lira, – Bekar bir çalışanın `yaşama maliyeti´ ise aylık 2,961.13 lira olarak hesaplandı.

Küçük Esnaf ve Çalışanlar İçin Endişe Verici

Türk-İş açıklamasında, “Bu harcamaları karşılayabilecek gelirin elde edilmesi toplumun çoğunluğu için mümkün değildir. Ücretli veya küçük esnaf olarak çalışanlar için hayatın belirsizliği ve gelecekte düzenli bir gelire kavuşma imkanının sınırlı olması endişeleri artırmaktadır. Düşük de olsa düzenli olarak sağlanan gelir olumlu olmakla beraber harcamaları karşılamaktan uzak kalmaktadır” denildi ve şu konuların altı çizildi: “İnsana bir yurttaş olarak sağlanacak gelirin asgari ücretin altında olmaması gerekir. Sağlanan yardımlar ‘hak temelli’ olmalıdır. Temel yaklaşım bireysel düzeyde gelir değil hane halkı dikkate alınarak destek geliri sağlanmasıdır. Bu yönüyle, ücretsiz izine çıkarılan işçilere sağlanan destek geliri gerek miktarın düşüklüğü ve gerek aile durumunu dikkate alması bakımından yeniden düzenlenmelidir. “Türk-İş tarafından hesaplanan gıda endeksi ile TÜİK tarafından hesaplanan gıda fiyatları endeksi değişimindeki durum aşağıdaki şekilde yer almaktadır. Görüldüğü gibi gıda fiyatlarındaki değişimin yönü ve hızı birbirine paralel bir gelişim göstermekte ve son aylarda yükselme eğilimindedir.”

Sebze Fiyatları Artıyor

Türk-İş hesaplamasına temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında gözlenen değişim şu şekilde oldu: – Süt, yoğurt, peynir grubunda; bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Ancak birçok peynir markasının raflarda yer almadığı görüldü, süt ve yoğurt marka çeşitlerinde de azalma dikkati çekti. – Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; et ve tavuk ile sakatat ürün fiyatları değişmedi. Av mevsiminin artık sona ereceği balığın tezgahlarda çeşidi azaldı ve satışı düştü, çoğu esnaf da dükkan kapattı. – Yumurta fiyatı değişmedi. Bakliyat ürünlerinde (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyat artışı bu ay da devam etti. – Sebze-meyve fiyatlarında devam eden artışlar mutfak harcamasını bu ay yine olumsuz etkiledi. Sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı geçen aya göre yüzde 18.56 artışla 8.36 TL oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.