$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu Cezası

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu Cezası
  • 16.02.2020

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu Cezası

Belli sebeplerden dolayı insanların kişisel bilgilerini bir yerde yayınlaması gerekebilir. İnsanlar, kişisel bilgilerini yayınladıktan sonra bir başkası tarafından izinsiz bir şekilde yasal dışı işlemlerde bu bilgileri kullanması veya bu bilgileri bazılarının bir yerlere kaydedip yayınlamasından sonra ortaya çıkan suçtan dolayı yasal olarak bu şahıslar, çok büyük cezalara tabii tutulur.

Kişisel Veri Özelliği Taşıyan Konular

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna sebep olan birçok nedenler vardır. Bu nedenler aşağıda şu şekilde yer alır:

  • Bir suçun kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna girmesi için bir şahsın, kişisel bilgilerinin belli yerde olan insanların bu bilgilerini alıp izni olmadan başka bir yerde kullanması gerekir.
  • Bunun dışında vatandaşların videoları, ses kayıtları, resimleri, vb. gibi şahsi şeylerin bir şekilde ele geçirilip sosyal medya platformlarında vatandaşların hiçbir şekilde haberi ve izni olmadan bir başkası tarafından paylaşılması kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun içerisine girer. Bunun sonucunda şahıslar çok büyük cezalarla yargılanır.
  • Vatandaşların kredi kart bilgilerini veya mal varlılarına ait bilgilerini öğrenip bunu kötüye kullanan ve kişilerin bilgisi dışında başkalarıyla paylaşılması sonucunda da ağır cezalar uygulanır.
  • Sosyal medya ortamında bazen insanların şahsi bilgilerini paylaşmasından dolayı bu bilgilere ulaşılması çok kolay olabilir. Bu vatandaşların kişisel bilgilerine ulaşıp bunu kötü amaçlarla kullanan kişilerin işlemiş olduğu suç, kişisel verileri kaydedilmesi suçu olarak ele alınır.
  • Vatandaşların sağlık ile ilgili bilgilerinin belli ortamlarda izinsiz bir şekilde paylaşılmasından dolayı suçu işleyen şahıslar kanun önünde hem para hem de hapis cezasına tabii tutulur.

Yukarıda belirtilen sebepler doğrultusunda işlenen bütün suçlar kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna girer. Çünkü belirtilen suçlar, vatandaşların şahsi bilgilerini içerdiği için bu bilgilerin bir başkası tarafından ele geçirilip habersiz bir şekilde başka yerlerde kullanılması veya paylaşılması ağır cezaların verilmesi gerektiğinin kanıtıdır. Bu suçları işleyenler, mahkeme huzurunda hem para hem de uzun yıllar boyunca hapis cezasına çarptırılır. Çünkü yasaların ve mahkemelerin en önem verdiği şey vatandaşların özel hayatlarının her koşulda korunmasıdır. Bu yüzden insanların özel hayatını açığa çıkaran ve bunu kötü amaçlarla kullanan kişiler hak ettikleri cezayı kanunlar doğrultusunda alır.

Suçun Şikâyet Edilmesi

Kişisel bilgilerinin paylaşıldığını veya çalındığını öğrenenler, istedikleri süre zarfında savcılığa giderek şikâyette bulunabilir. Mağdur taraflar, savcılığa giderek ifade verip suçu işleyen şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunabilir. Kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna dava açılmasının süresi ise 8 yıldır. Mağdur olanlar, bu sürenin geçmemesine dikkat edip savcılığın aracılığı ile dava açmalıdır. Eğer bu süre geçerse, mağdur olan taraf hiçbir şekilde dava açamaz ve belli sürenin bitmesinden dolayı işlenen suçun araştırılması ve incelenmesi tamamen iptal olur. Bu yüzden mağdur tarafların kişisel bilgilerinin paylaşıldığını ve çalındığını öğrendikleri zaman hemen avukat aracılığıyla savcılığa başvurmaları gerekir.

Kaynak:https://ilkayuyarkaba.av.tr/

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ