İş Arayanlar Oraya Koşuyor, Kura İle Hemen İşe Yerleştirip Her Ay 5000 TL Maaş Veriyorlar!

İş Arayanlar Oraya Koşuyor, Kura İle Hemen İşe Yerleştirip Her Ay 5000 TL Maaş Veriyorlar!

Eğer ki sizler de iş arayanlar grubunda yer alıyorsanız o zaman İŞKUR tarafından sunulan TYP projelerine müracaat ederek 9 ay boyunca 4.250 TL'den 5.000 TL'ye kadar maaş almaya başlayabilirsiniz. Sizler için bugün TYP ile ilgili merak edilen her şeyi anlatacağız.

Eğer ki sizler de iş arayanlar grubunda yer alıyorsanız o zaman İŞKUR tarafından sunulan TYP projelerine müracaat ederek 9 ay boyunca 4.250 TL'den 5.000 TL'ye kadar maaş almaya başlayabilirsiniz. Sizler için bugün TYP ile ilgili merak edilen her şeyi anlatacağız.

İŞKUR TYP Ne Demek?

İş arayışı içerisinde olan yurttaşlara yardımcı olmak açısından pek çok farklı iş modelini vatandaşlarla buluşturan İŞKUR, şimdi ise TYP adı altında çeşitli programlar ile vatandaşların karşısına çıkıyor. TYP kavramının açılımı "toplum yararına programlar" yani işsizliğin yoğun bir şekilde olduğu dönemlerde ya da yerlerde doğrudan veya yüklenici eliyle toplum faydasına bir iş veya hizmetin yerine getirilmesini aracılık ediyor. Buradaki hedef, ve vatandaşların 9 ay boyunca çalışarak, çalışma alışkanlığı kazanması ile bu süre zarfı içerisinde asgari ücret ödemesini alarak yaşamını idame ettirmesini sağlamaktır. Daha önce çalışma alışkanlığı kazanmamış 35 yaş üstü bireylere öncelik tanıyan TYP projelerinde; kadınlar, engelliler ile eski mahkumlar öncelik sırasında yer alıyor.

 

TYP Başvuru Koşulları Neler?

Eğer ki sizler de İŞKUR üzerinden TYP projelerine müracaat işlemlerinizi gerçekleştirip çalışmak istiyorsanız İŞKUR'un müracaat kusurlarını merak ediyorsunuzdur. İŞKUR tarafından resmi web sitesinde yazan bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Müracaat işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşların İŞKUR işsiz olarak kayıtlı olmaları gerekir nokta İŞKUR'a kayıtlı olmayan vatandaşlar müracaat işlemlerini gerçekleştiremiyor. Aynı zamanda başvuru işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşların 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekiyor. 18 yaş altı vatandaşlar başvuru yapamıyor.
 • Müracaat işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşların aktif bir şekilde Açık Öğretim Fakültesi ya da Açık Öğretim Lisesi hariç olmaması da aranan koşullar arasında yer alıyor,
 • İŞKUR'un aramış olduğu bir başka koşul ise müracaat işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşın SSK veya BAĞ-KUR emekli maaşı başta olmak üzere yetim ya da dur ile engelli maaşı gibi çeşitli kaynaklardan faydalanmıyor olması gerekiyor.

İŞKUR TYP Hangi Alanlarda Uygulanıyor?

İŞKUR tarafından uygulanmakta olan TYP projelerine müracaat işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşların en çok merak ettikleri hususlardan biri ise yapılacak işin tam olarak ne olduğu ile alakalı olmaktadır. TYP projelerinde şu işlere yer veriliyor;

 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi,
 • Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması,
 • Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi işlerinin yapılması,
 • Restorasyon ile tarihi ve kültürel mirasın korunması,
 • Erozyon engelleme çalışmaları,
 • Vadi ile dere ıslahı,
 • Park düzenlemeleri, ağaçlandırma işleri

İŞKUR TYP Projelerinde Yer Alan Vatandaşlara Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

 

Bu projede yer alan vatandaşlar 9 ay boyunca çalışmaktadır ve 9 ay boyunca haftada 5 gün, günde ise 9 saat çalışıyorlar. 9 ay süresince her ay kendilerine 4253 TL tutarında asgari ücret ödenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.