Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mahkumlara Af Son Durum, Son Gelişmeler Neler?

Mahkumlara Af Son Durum, Son Gelişmeler Neler?
  • 21.11.2018

Yüzbinlerce mahkum ve mahkum yakınının merakla beklediği Mahkumlara af konusu hakkında tartışmalar devam ediyor. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla hem mahkum yakınları tarafından hem de siyasiler tarafından sık sık gündeme gelen mahkumlara af konusunda son gelişmeler neler? İşte detaylar…

“Cumhurbaşkanı Talimatıyla Çalışıyoruz”

MHP tarafından TBMM’ye sunulan af teklifine yönelik birtakım açıklamalar altına imza atan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Hükümeti’nin hem ceza adaleti konusunda eşitliği sağlamak hem de infaz sistemine yönelik ihtiyaç durumunda denetimli serbestlik ve benzer uygulamalar getirerek düzenlemeler yaptığının altını çizdi.

Söz konusu denetimli serbestlik gibi uygulamaların hep bir zaruretten kaynaklandığını anlatan Adalet Bakanı, bu tekliften bağımsız bir şekilde ihtiyaçlar ve zorunluluk durumları kapsamında rencide etmeyecek ceza adaleti üzerinde eşitlik sağlama çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı birlikteliğinde uygulamacılar ve akademisyenlerle kapsamlı bir çalışma yapıldığını da sözlerine ekledi.

Gül konuşmasına devam etti. Suç işleyen bir kişinin polis karakolunun ön kapısından girip arka kapısından çıktığını, bunun ise adalet duygusunu rencide ettiğini, yapanın yanına kar kalıyor algısı oluşturduğunu belirtti. Büyük suçların küçük suçlardan yola çıktığını sözlerine ekleyerek devam eden Gül, suçlar cezasız kalınca tekrar ediyor ve daha büyük bir şekilde karşımıza çıkıyor dedi. Bu konuyla ilgili toplum üzerindeki adalet duygusunu ve ceza verilmiyor algısını tamamen yok edecek, az da olsa cezasını çekecek olduğu, ıslah edileceği bir model geliştirme çabasında olduklarını vurguladı.

AF Teklifinin İçeriği

MHP Tarafından 19 Mayıs 2018 tarihine kadar işlenen suçlara yönelik 5 yıllık şartlı indirimi öngörmekte olan kanun teklifi 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye gönderildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Açay ve Erhan Usta ve yine MHP Milletvekillerinin imzasını içeren af teklifi, Toplam 8 maddeden oluşuyor. FETÖ, PKK, terör örgütü, çocuk istismarı ve kadın cinayetleri kapsam dışında tutuluyor.

Yorumlarınızı yazınız! Mahkum Yakınları Olarak Sesinizi Duyurun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Cem zebil dedi ki:

    7 aydan beri bekletiyorsunuz millet soğukta yerde yatıyor suçsuz yere halen bekletiyorsunuz umut söz veriyorsunuz vicdanmı bu.

YORUM YAZ