Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Merkel çok sert konuştu ABD basını ‘Trump dışlandı’ dedi

Dün Paris’te I. Dünya Savaşı’nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının 100. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi. Merkel, Trump’in izolasyon politikalarını çok sert eleştirirken dünya medyası töreni Donald Trump’ın ‘müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığı’ şeklinde yorumlandı.

Merkel çok sert konuştu ABD basını ‘Trump dışlandı’ dedi
  • 12.11.2018

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, İngiltere’nin önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, Amerikan medyasından Bloomberg ve Washington Post, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açıklamalarını ‘Trump’ın izole edilmesi’ şeklinde haberleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da arasında olduğu dünya liderlerinin katıldığı törende ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yaptığı konuşmada, dünya liderlerine milliyetçiliği reddetmeleri çağrısında bulundu.

MACRON ‘ÖNCE AMERİKA’YI ELEŞTİRDİ
Milliyetçiliği “vatanseverliğe ihanet” diye tanımlayan Macron, “‘Bizim çıkarlarımız önce gelir ve diğerlerine aldırmayız’ diyerek, bir ulusun en değerli şeyini söküp atıyorsunuz, ahlaki değerlerini” dedi. Macron’un bu sözleri, “Önce Amerika” politikasını şiar olarak benimseyen Trump’a karşı olarak algılandı.

MACRON VE TRUMP’IN ARASI GERGİN
Ancak Trump’ın başkan olacak seçildiği ilk dönemlerde iki lider arasındaki ilişki oldukça sıcaktı. Macron, Trump’a yakın dünya liderlerinden biri olarak görülüyordu. Özellikle Fransız liderin Nisan ayında Washington’a düzenlediği gezi sırasında verdikleri samimi görüntüler iki ülke arasında ilişkilerin daha da yakınlaşması olarak algılanmıştı. Ancak son aylarda iki lider arasındaki ilişki eskisine nazaran çok daha gergin. Hafta sonu iki liderin baş başa gerçekleştirdiği görüşmede de soğuk rüzgarlar esti. İkilinin arasındaki gerginlik, görüşmenin ardından kameraların önüne taşındı.

NATO YERİNE AVRUPA ORDUSU
Trump, Avrupa’nın NATO için daha fazla para ödemesi gerektiğini söylerken Macron, Avrupa’nın güvenliğinden sadece ABD’nin sorumlu olmaması gerektiğini, bir Avrupa Birliği ordusunun kurulması gerektiğini söyledi Bunun üzerine Trump şu tweeti attı: “Cumhurbaşkanı Macron, kendisini ABD, Çin ve Rusya’dan korumak için Avrupa’nın kendi ordusunu kurması gerektiğini söyledi. Bu çok küçük düşürücü, belki de önce Avrupa büyük çoğunluğunu ABD’nin fonladığı NATO’ya kendi payını ödemeli.” Rusya lideri Vladimir Putin ise Macron’u destekleyerek Avrupa’nın kendi ordusunu kurmak istemesinin ‘çok doğal olduğunu’ söyledi.

MERKEL ‘KORKUYORUM’
Trump, Pazar günü düzenlenen anma törenine ise çoğu dünya liderinden sonra geldi. Akşam gerçekleştirilen ve çoğu liderin katıldığı barış konferasına ise gitmedi. Almanya Başbakanı Merkel,  konferansta yaptığı konuşmada, “Barışı çok cepte görüyoruz. At gözlüğü takan milliyetçiliğin tekrar hortlamasından korkuyorum. İzolasyon 100 yıl önce de bir yanıt değildi. Bu kadar birbirine geçmiş bir dünyada yaşarken izolasyon bugün nasıl bir yanıt olabilir?” dedi.

‘ÖNCE AMERİKA, YALNIZ AMERİKA’YA DÖNÜŞTÜ’
Amerikan medya kuruluşu olan Politico da “Trump bu hafta sonu Paris’te çok yalnızdı, ‘Önce Amerika’ şiarı benimsediği için Avrupalı liderler ve uzun süreli müttefikleri tarafından dışlandı” yorumunda bulundu. Washington Post gazetesine konuşan, eski ABD başkanı Barack Obama döneminde kıdemli siyaset danışmanı olan David Axelrod, “Fransa’daki etkinlikleri izlerken ABD’nin daha bu kadar dışlandığı bir başka zaman hatırlamadığımı düşündüm. Önce Amerika, Yalnız Amerika’ya dönüşmüş durumda” dedi.

Foreign Policy dergisinin eski editörlerinden David Rothkopf ise “İzolasyon işliyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar hiçbir Amerikan başkanını, Trump’ın Paris’te olduğu kadar dışlandığını gördünüz mü?” ifadesini kullandı. Fransız gazetesi Le Monde ise hafta sonu, “Avrupa ve ABD’nin boşanması: Batı ailesinde gerilim” başlığını kullandı. Trump, Paris’te Putin ile de kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi akşamı Paris’te düzenlenen akşam yemeğinde yaptıkları görüşmede ise İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı ele aldıkları belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ