1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ödemeler Başladı! Milyonlarca Vatandaş 1544 TL Alacak! SMS ile Kontrol Edebileceksiniz!
Ödemeler Başladı! Milyonlarca Vatandaş 1544 TL Alacak! SMS ile Kontrol Edebileceksiniz!

Ödemeler Başladı! Milyonlarca Vatandaş 1544 TL Alacak! SMS ile Kontrol Edebileceksiniz!

Milyonları kapsayan ödemelerden biri olan engellilere bakanlara yapılacak ödeme, SMS kontrolü ile rahatlıkla öğrenebilebiliyor. Hükümetin yapacağı ödeme hangi engelliler için geçerli olacak?

A+A-

Engelli raporu bulunan herkes devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanabiliyor. Şartlar tam olarak ne? Konu ile ilgili olarak kontrol muayenesi sonucunda sevk edilen hastaneden verilmiş sağlık kurulu raporu ile birlikte yüzde 40'ın altında engelli bulunanlara engellilik derecesini tahsis talep tarihi itibarıyla maaş almaya hak kazanan vatandaşlara merkez sağlık kuruluna gelmelerinden sonra maaş alma hakkı oluşturulmaktadır. İşte bu desteğe dair son dakika haberleri…

Devlet tarafından vatandaşlara farklı pek çok destek verilmekte. Bu destekler arasında 1.544,61 TL'lik yardım desteği ile pek çok vatandaş daha rahat bir yaşam sürebiliyor. Bu ödemeleri kendinize ait olan telefon numarasından SMS ile hemen öğrenebilirsiniz. Bu destek için gerekli şartlar neler? Destek kimlere veriliyor? Başvuru şartları ne zaman başlıyor? Devlet tarafından engelli olduğu için yaşı veya hastalığı nedeniyle bakımı üstlenilen vatandaşlara 1544,61 TL'lik ödeme sağlanıyor. Bir milyona ulaşan sayı için 2020 yılında 15 milyar ödeme yapılacağı belirtildi. Bakım aylığı olan vatandaşların 1. ya da 2. derece akrabalardan olması gerekiyor. Dayı, yeğen, teyze, amca şeklindeki yaşlı vatandaşların akrabası bu parayı alabiliyor. İşte konuya ilişkin gelişmeler…

Aylık 1500 TL Ödeme Verilecek

Devlet tarafından engelli olduğu için yaşı veya hastalığı sebebiyle bakımını üstlenenlere 1544,61 TL ödeme verileceği belirtildi. 2020 yılında 1 milyonu aşan bu sayı için 15 milyar ödeme ayrıldı. Bakım aylığı alanlar 1. ve 2. derece akrabalarından olması gerekiyor. Teyze, dayı, amca, yeğen şeklinde yaşlı vatandaşların akrabası bu parayı alabiliyor. Evde bakım ücreti almak için vatandaşın ve hane halkının geliri ile birlikte hesaplandığında 1544 TL'lik ödeme verileceği belirleniyor.

1384 TL'den 1500 TL'ye Yükseldi!

2020 yılında kamu personeli maaş katsayısına bağlı olarak 65 yaş aylığı, engelli yardımı ve aynı zamanda engelliler için evde bakım parası olmak üzere geçen sene 1384 TL olan ödemeler bu yıl 1500 TL'ye yükseliyor. Evde bakım aylığı sorgulama ekranından sorgulama yapabilirsiniz.

Evde Bakım Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını e-devlet sistemi üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve e-devlet şifreniz üzerinden giriş yaparak engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama yazarak çıkan sonucu tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detaylar yer alacaktır. Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama özelliği ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında yer alıyor. Bu sekme üzerinden bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca SMS ile sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maaşları Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alan vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne bakiye yazarak 47 47'ye SMS atıp sorgulama yapabilirler. Mesaj göndermeniz halinde bir SMS ücreti operatörünüzden kesilmektedir. Ziraat Bankası SMS kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilmeniz mümkün olacaktır. Engelli aylığından yararlanacak vatandaşlar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden almış oldukları sevk ve sağlık kurulu raporuyla yetkili hastanelere gitmektedirler. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi gerçekleştiriliyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanmaktadır. evde bakım maaşını alabilmek için 3 şartı taşımak gerekiyor. Bu şartlar;

  • Gelir kriterinin uygunluğu
  • Bakım kriteri uygunluğu
  • Ağır engelli olduğu sağlık raporunda belirlenen kişiler olması gerekiyor.

Evde bakım parası almak için hane halkının net geliri toplanır ve hane halkı sayısına bölünür. Engelli kişi de buna dahil edilir. Evde bakım maaşı almak için ikametgah önemlidir. Aile ve Sosyal Politikalar ile il veya varsa ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir.

Devlet Yardımları Devam Ediyor Mu?

2020 yılında evde bakım parası başta olmak üzere çeyiz yardımı, engelli yardımı, yaşlılık yardımı, cenaze yardımı, emekli olmayanlara yardım, doğum izninde olan annelere maaş, barınma desteği, rapor parası, bez ve mama yardımı, İBB sosyal yardım kartı,  boşanan kadınlara maaş yardımlarından da istifade edebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca 2020 yılında eşi vefat etmiş kadınlara da yardım verilmektedir. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 500 TL ödeme veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.