1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Parayı Toplu Yatırdığınız Takdirde Erken Emeklilik Yolu Gözüküyor! Malulen Emeklilikte Son Durum
Parayı Toplu Yatırdığınız Takdirde Erken Emeklilik Yolu Gözüküyor! Malulen Emeklilikte Son Durum

Parayı Toplu Yatırdığınız Takdirde Erken Emeklilik Yolu Gözüküyor! Malulen Emeklilikte Son Durum

Çeşitli sebeplerden ötürü prim gününü toplu yatıran vatandaşlar erken emekliliğe kucak açıyor. Malulen emeklilikten, yurtdışında yapılan çalışmalara kadar pek çok etken erken emekli olmanızda önemli pay sahibi.

A+A-

Bağ-Kur'luların emeklilik için gerekli tüm şartları sağlaması gerekiyor. Diğer taraftan şartlara uygunluk oluşturulduğu takdirde 3600 gün üzerinden emekli olma şansı da ortaya çıkıyor. 08.09.1999 tarihi öncesinde sigorta girişi olanlar 3600 gün ve 10 yıllık sigorta süresinin tamamlanması ile diledikleri zaman emekli olma şansına sahip olabiliyor. İşte hemen emeklilik için son dakika haber ve gelişmeleri…

Yasalar geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönüp ödeme yapma imkanı tanımıyordu. Ancak SSK ödemelerini isteğe bağlı olarak gerçekleştiren vatandaşlara özellikle de ev hanımlarına veya bağımsız olarak çalışanlara emekli olmayı sağlayacak bir sistem düzenlendi. Pek çok çalışanın en büyük hayali olan erken emeklilik bu yöntemle rahatlıkla sağlanıyor. Pek çok çalışan tarafından erken emeklilik şartları araştırılmaya başlandı bile. Ancak bu sistem için bazı püf noktaları bulunuyor ve gerekli yaşını doldurmuş olmak da bu şartlar arasında yer alıyor. Gerekli prim borçları ödendiği takdirde emekli olma imkanı bulunan vatandaşların Bağ-Kur ve SSK’lıların SGK şubesine giderek veya internet üzerinden araştırma yaparak konuya dair bilgi alması sağlanıyor.

Emeklilik İçin En Az 1800 Gün Şartı

Erken emeklilik için son zamanlarda bazı formüller üretildi ve bu formüller ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Eksik primi olanlara ve borçlanma yolu ile emekli olmak isteyenlere bu imkan tanınıyor. 1800 prim günü olanlar yıl ve yaş şartlarını tamamlamış oldukları takdirde prim gün eksik olması halinde borçlanma yoluyla emekli olabilecekler. Bunun için son dönemlerde yasa beklentileri giderek artıyor. Bu yasayı bekleyen yüzlerce insan bulunuyor.

Esnafların Beklediği O Yasa Gerçekleşecek Mi?

TESK Genel Başkanı konuyla ilgili açıklama yaptı ve özellikle 2000 yıl öncesinde esnaf ve sanatkarlar emeklilik konusunda pek çok çileye katlanmak zorunda kaldıkları ve büyük bir heyecanla bu yasa geçtiği takdirde emekli olmayı beklediklerini ifade etti. Binlerce esnafın mağduriyetlerini giderecek bu yasal düzenleme pek çok vatandaşı umut ışığı oldu. Vergi ve oda kayıtlarına bakılarak son bir kez de olsa geriye dönük borçlanma imkanı oluşturulup bu kişilerin emekli edilmesi talep ediliyor.Yasada Bu Maddeler Sıralanıyor

Sigortalıların borçlanma yapabileceği süreler 5510 sayılı kanun gereğince belirtilmiş ve 41. maddede düzenlenmiştir.

Bu madde gereğince bir kanunlar gereği verilen;

 • Ücretsiz izin doğum veya analık izni 3 defaya mahsus olmak üzere bu hattan yararlananlar toplamda 6 yıl geri dönük ödeme yapabiliyorlar.
 • Er ya da erbaş olarak silah altında askerlik yapanlar yedek subay okulunda geçen sürelerde geriye dönük kaldırılmaktadır ve borçlanabilirler.
 • Sigortalı olmaksızın doktora eğitimi yapan veya tıpta uzman olmaya çalışanlar yurt dışında geçirdikleri normal dönemleri ve uzmanlık öğrenim sürelerine borçlanıp emekli olmak için saydırabilirler.
 • Sigortalı olmamak şartı ile avukatlık stajı yapmış olanlar normal staj dönemlerini de borçlanabiliyorlar.
 • Sigortalı iken herhangi bir suç veya yasadışı iş sebebiyle gözaltına alınmış olanlar ve bu suçtan dolayı beraat etmeleri halinde tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri borçlanabilirler.
 • Grev ve lokavt için geçen süreler borçlanılabilir.
 • Hekimlerin Fahri asistanlık dönemleri borçlandırılıyor.Seçim kanunları gereğince görevinden istifa edenler istifa ettikleri tarihte seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar geçirilen süreyi borçlanabiliyor.
 • 4857 sayılı kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmelerinde çalışan sigortalılar kısmi süreli çalıştıkları aylara eksik süreleri borçlanabiliyorlar.
 • Part-time çalışanlar 30 günden az çalışmış olanlar ve ücretli öğretmenlik yapanlar görev yaptıkları süreleri borçlanarak geriye dönük emeklilik elde edebiliyorlar.
 • Yurtdışında çalışanlar yurtdışında çalıştıkları süreleri kadınlar 18 yaşından sonra getirdikleri günler için borçlanabiliyorlar.

Bu Fırsattan Muhakkak Yararlanın

Yasalar geçmişte çalışılmayan dönemler için toplu ödeme imkanı tanımıyordu. Ancak bazı istisnalarla toplu ödeme yapıp bugünleri satın almak mümkün hale geldi. Çalıştırmadan toplu ödeme ile erken emeklilik mümkün oluyor ve çalışanların emekli olmak için prim ödemesi şartı aranıyor.Yaş ve yıl şartlarını yerine getirenlere gereken prim günü için toplu ödeme imkanı ile emeklilik sağlıyor.

%60'a Kadar Rapor Şartı

 • Doğuştan engelli bir olarak çalışıyorum ve çalışma gücünü % 60 oranında kaybedenlerin malül aylığı olabileceği söyleniyor. Başvuru yapsam emeklilik mümkün olur mu?

Çalışma gücünün yüzde 60'ını sigortalı olunduktan sonra kaybedenler için teşekküllü bir hastaneden alınan raporla bu durumu bildirdiklerinde SGK kurulu heyeti tarafından maluliyet aylığı bağlanıyor. Ancak sigortalı olarak ilk çalışmaya başladığınız tarihte çalışma gücünüz de herhangi bir eksiklik olmaması gerekiyor. Doğuştan engelli olanlar ise hastalığından dolayı malulen emekli olamıyor. Ancak doğuştan gelen engel durumu için farklı bir hastalık da bulunuyorsa ve çalışmaya engel olan bu durum ise bu konu ayrı vergi indiriminden faydalanıp engel oranına göre daha erken daha az prim ödeyip engelli emeklilik şartından faydalanabilirsiniz.

 • Özel bir iş yerinde çalışıyorum ve bazen sağlık sebepleri ile hastaneye gidiyorum. İşbaşı belgemizi de getiriyoruz. Bu durumda olmasına rağmen mesaiden kesinti yapılıyor. muhasebe birimine hastaneden getirdiğimiz belgenin ne işe yaradığını sorduğunuzda “işten atılmamanı sağlar” şeklinde cevap veriyorlar. Bu doğru bir uygulama mı?

İşçi ile işveren arasında yapılmış bir sözleşme bulunmuyorsa veya iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde işçinin geçici iş göremezlik ödeneği alamadığı 2 günlük istirahat süresi için işveren tarafından işçiye ücretin ödeneceğine dair bir hüküm bulunmuyorsa işveren işçiye söz konusu iki günün ücretini ödemez. Bu durumda sigortalılar 3 günden daha az istirahatleri için işverenden ücret talep edebiliyorlar. Ancak burada unutulmaması gereken nokta sigortalı gündelikçi olup olmamanız konusudur. Günlük ücret esasına göre ücret alınıyorsa işverenin çalışmayan günlerinden kesinti yapılabilir. İşte bu durumda sizin şartlarınızı iyi incelemek gerekir. Kaynak: Toplu Para Yatırarak Anında Emeklilik Müjdesi! Kolay Emeklilik Sistemi İle Hemen Emekli Olun! Toplu Prim Ödeyerek Nasıl Hemen Emekli Olunur? 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.