1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK ve Bağ-kur'dan Emekli Olanlara İntibak Zammı Müjdesi! 355 TL'lik İntibak Zammından Nasıl Faydalanılır?
SGK ve Bağ-kur'dan Emekli Olanlara İntibak Zammı Müjdesi! 355 TL'lik İntibak Zammından Nasıl Faydalanılır?

SGK ve Bağ-kur'dan Emekli Olanlara İntibak Zammı Müjdesi! 355 TL'lik İntibak Zammından Nasıl Faydalanılır?

İntibak zammı bekleyen emekli vatandaşları sevindiren haber nihayet geldi. Yapılacak zam 355 TL olarak belirlendi. Emekliler derin bir nefes aldı.

A+A-

Emekli uzun zamandır emekli maaşları arasındaki farkın kapanmasını bekliyordu. Temmuz ayında 5.75 zam alan emekliler Ocak ayında ne kadar zam alacaklarını araştırıyorlar. Beklenti anketinde meydana gelen enflasyon tahmini ile zam oranının yüzde 5.4 olabileceği düşünülüyor. İşte emekliye yapılacak intibak zammı ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri…

Yapılacak olan zammın maaşlara nasıl yansıyacağı büyük bir merak konusu oldu. Ek ödemelerde artış yaşanacak mı? emeklilere güzel haber intibak ile ilgili geliyor. İntibak düzenlemesi KPDK toplantısında masaya gelecek ve intibak kabul edildiği takdirde emekli 355 TL'ye varan zam imkanı elde edecek.

Emekliler gözünü kulağını ocak ayında yapılacak zamma çevirdi ve yılda 2 kez uygulanan bu zam ardından emeklilere bayram ikramiyesi de sağlandı. Bayram ikramiyeleri ile birlikte emeklinin yıllık gelirinde ciddi artış oldu. Geçtiğimiz Temmuz ayında geliri % 5.75 artış sağlayan emekliler ocak ayının ikinci 6 aylık döneminde enflasyon oranı ile zam alacaklar. Merkez Bankası eylül ayı beklenti anketi gerçekleştirdi ve bu ankete göre zaman ipuçlarını verdi.

Enflasyon beklentisi 11.46 çıktı. Buna göre yılın ikinci döneminde ise emeklilerin zam oranları yüzde 5.4 olarak gerçekleşecek.

Ek Ödemelerde Zamlı Olacak!

Bu yılın ikinci yarısı ile ilgili şu ana kadar henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak temmuz ve ağustos enflasyon verileri açıklandıktan sonra TÜİK verileri ve ortaya çıkan TÜFE eylül de 0.58 Ağustos'ta 0.86 olarak gerçekleşti. Zam oranının belli olması için dört aylık veri kaldı. Emekliler kesin olarak zam oranını yılbaşında öğrenebilecek. Hesaplarına yatırılacak zam ödeme artışı da meydana getirecek. Bu hesaplama yeni aylıklar üzerinden hesaplanacağı için bu artışta yüksek olacak.

İntibak KPDK'ya Gelecek!

Milyonlarca emeklinin gündeminde olan zam memur emeklilerinde kurum kaynaklı farkın giderilmesini sağlamak amacıyla yapılacak ve ek ödeme yapılacak. 2000 yılının sonrasında emekli olanlar 355 liraya varan zam miktarının 2000 yılı sonrasında emekli olan Bağ-Kur ve SSK emeklilerine de yapılmasını istiyorlar. İki dönem emeklilerinin arasındaki fark kapanması sağlanarak emeklilerin maaşlarında aynı düzeyde artış meydana gelmesi düşünülüyor.

Her Ay Ek Ödeme Yapılıyor!

Memur emeklilerine yönelik yapılan intibak zammı toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen tarafından gündeme alınacak. Kamu Personeli Danışma Kurulu tarafından karara bağlanması beklenen bu talep hayata geçtiği takdirde aynı unvanlı kadroda farklı dönemlerde emekli olanlar için ek ödeme yapılacak. Düşük mal sahiplerini aradaki farkı gidermek amacıyla ilave ödeme verilecek ve Bağ-Kur ile SSK emeklilerinin talebi hayata geçtiği takdirde ilk intibakta olduğu gibi en yeni 355 TL arasında zam yolu açılmış olacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.