2021’de Emekli Maaşları Ne Olacak? 2021 Emekli Maaşları Belli Oldu!

2021’de Emekli Maaşları Ne Olacak? 2021 Emekli Maaşları Belli Oldu!

2021 emekli maaşlarının ne olacağı konusunda milyonlarca emekli merak içerisinde gündemi takip ediyor. Özellikle son zamanlarda yapılan asgari ücret komisyonları toplantıları ile gündeme damgasını vuran emekli maaşlarının gidişatı ne yönde olacak?

2021 emekli maaşlarının ne olacağı konusunda milyonlarca emekli merak içerisinde gündemi takip ediyor. Özellikle son zamanlarda yapılan asgari ücret komisyonları toplantıları ile gündeme damgasını vuran emekli maaşlarının gidişatı ne yönde olacak? Vatandaşlar meraklarını sürdürürken son dakika emekli maaşı haberlerini an be an takip etmeye başladı. 2021 emekli maaşları ile ilgili tüm detayları haberimizde aktaracağız.

Merkez Bankası son günlerde beklenti anketi yapmıştı. Bu anket sonuçlarını ise vatandaşlarla paylaştı. Merkez Bankasının yaptığı beklenti anket sonuçlarına göre %12,47’lik 2020 yılı TÜFE tahmini SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin 2021 emekli maaşlarına yapılacak zammı kesinleştirecek gibi görünüyor. Buradan yola çıkarak vatandaşlar 2021 emekli maaş zammının ne olacağına ilişkin meraklarını sürdürüyor. Peki yeni yıla emekliler ne kadar bir zamla girecek?

Enflasyon Farkı Ne Oldu?

Son 6 aylık enflasyon farkı dilimlere ayrılarak hesaplanıyor. Emekli maaş zamlarına yapılan toplu sözleşme bu hesaplamalarla yapılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) rakamlarını kasım ayında açıklamıştı. Geçen yılın aynı ayına göre TÜFE rakamları %14,03 artış gösterdiği görüldü. Bu orana göre hesaplandığında emeklilik maaşları 2021’de en az %6,35 oranında zam alacak.

Açıklanacak olan yeni rakamlarla birlikte bu zam oranının %8’e kadar çıkabileceği öngörülüyor. Vatandaşların asıl merak ettiği ise şu an ki rakamların emeklilik zammına nasıl yansıyacağıdır.

2021 Emeklilik Zamlı Maaşları

Uzmanların tahminine göre ocak ayında emekli maaşlarına gelecek zam tutarının 286,25 TL’ye kadar ulaşacağı yönünde. Buradan yola çıkarak yeni yılda emekli maaş zammıyla birlikte en yüksek emekli maaşı 6,661,62 TL olacak. Zam olmadan önce, yani şu an ki en yüksek emekli maaşı ise 6,375,37 TL’dir.

Mevcut durumda en düşük emekli maaşı olan 1500 TL yeni zam oranı uygulandığında, yani %6,35’lik bir zamla 1,595,25 TL olacak. Eğer emekli maaşlarında açıklanan rakamlar değişirse ve beklenti %8’e çıkarsa bu durumda en düşük maaşın yeni zamlı fiyatı; 1,722,35 TL bandında olacak.

Asgari Ücretle Emekli Maaşlar Arasındaki Fark Nasıl Olacak?

Geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşı 1000 TL idi. Ancak Pandemi nedeniyle son günlerde emekli maaşlarında birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerle birlikte en düşük emekli maaşlarında bir değişiklik yapıldı ve 1500 TL’ye yükseltildi. Dolayısıyla yıl içinde Pandemi nedeniyle iki kez emekli maaşlarına düzenleme yapılmış oldu. Bunun yanı sıra Türkiye Emekliler Derneği harekete geçerek bir düzenleme talebinde daha bulundular.

Türkiye Emekliler Derneği talepte bulundukları düzenlemelerin emekli maaşlarının asgari ücrete denk olmasını içeriyordu. Asgari ücretle emekli maaşları arasındaki farkın kaldırılması yönündeki talepleri SSK ve BAĞ-KUR emeklilerini yakından ilgilendiriyor.

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için istenilen bu talebin ne zaman gerçekleşeceği ise merak konusu oldu. Türkiye Emekliler Derneğinin emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesi talebi gerçekleşirse nasıl bir değişiklik olur? Eğer tam olarak istedikleri yerine getirilirse en düşük emekli maaş oranı değişecek. Böylece asgari ücret olan 2 bin 324 TL yeni en düşük emekli maaşı olacak. Buradan yola çıkarak yeni emekli maaşlarının 824 TL artış göstereceğini görüyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.