21 Aralık EYT Gelişmeleri! EYT Çıktı Mı? EYT Çıkınca Kimler Hemen Emekli Olacak? EYT İçin Nasıl Emekli Olacaksınız? İşte Detaylar…

21 Aralık EYT Gelişmeleri! EYT Çıktı Mı? EYT Çıkınca Kimler Hemen Emekli Olacak? EYT İçin Nasıl Emekli Olacaksınız? İşte Detaylar…

21 Aralık EYT gelişmeleri vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Milyonlarca erken emeklilik bekleyen kişileri kapsayan EYT ile ilgili gelişmeler ne yönde ilerliyor? EYT kimleri kapsıyor? EYT nasıl hesaplanır? Tüm bu soruların cevabı son zamanlarda daha çok edilmeye başlandı.

21 Aralık EYT gelişmeleri vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Milyonlarca erken emeklilik bekleyen kişileri kapsayan EYT ile ilgili gelişmeler ne yönde ilerliyor? EYT kimleri kapsıyor? EYT nasıl hesaplanır? Tüm bu soruların cevabı son zamanlarda daha çok edilmeye başlandı. EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri ne yönde ilerliyor? İşte tüm bunlarla ilgili detayları haberimizde açıklıyoruz. İşte EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT ile ilgili Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan önemli bir açıklama yaptı. Arslan, Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca kişinin iş bulmakta zorlandığını ifade etti. Ak Parti'nin önceki gün TBMM'ye bir düzenleme sunmuştu. Aslan, 25 yaş altı 50 yaş üstü için teklif edilen düzenlemenin, bu kesimin iş bulmasını kolaylaştırabileceğini ifade etti. Arslan, "Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir" diye konuştu. Peki Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası çıkacak mı? Sorusu akıllarda kaldı.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 50 yaşını geçen birçok EYT'linin çalışmak zorunda kaldığını belirtti ve 40 yaşından sonra memur ve emekçi alımı yapılmadığına dikkat ederek konuyu tekrar gündeme taşıdı. Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar beklentileri aynı olsa da erken emeklilik yaş şartı kişiden kişiye değişiyor. Emekli olmak için prim koşulu ile çalışma gün koşullarını sağlayan EYT'li vatandaşlar yaş koşulunun da sağlanmasını bekliyorlar. Bu bağlamda işe giriş tarihi ve doğum tarihi gibi faktörler bu süreçte etkili oluyor. Birçok kişinin aklına gelen soru: “Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kanunu çıkacak mı?

Aslan bu tür konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Arslan, kıdem fonu konusunda da işveren ve işçilere mutabakat sağlanması için bir süre verilmediğini, konunun ekim ayından sonra yeniden gündeme gelebileceğinin ifade edildiğini söyleyerek kıdemde kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazır olduklarını belirtti. Arslan, "Arabulucukta olduğu gibi işverenler kıdem tazminatı mevzuatının arkasından, yanından dolanarak kıdem tazminatı ödemeden işçiden kurtulma yolu ve yöntemleri var. Bu konuda kazanılmış haklarımız korunarak, mevcut sistemdeki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

EYT Yasası Bugün Çıkarsa Kimler Hemen Emekli Olur

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların en büyük sorunu, kendilerine işe giriş tarihinde vaat edilen emeklilik sisteminin daha sonradan değişikliğe uğramış olmasıdır. 1999 yılı öncesinde işe giren vatandaşları etkileyen bu düzenlemede emekli olmak isteyen vatandaşların belli bir yaşa gelmeleri gerekiyor. SGK mevzuatına göre emeklilik hakkı için gerekli olan prim gün ve yaş şartından ikisini tamamlayan EYT'li vatandaşların talepleri; yaş şartının eski sisteme göre yeniden belirlenmesidir. Böylece her EYT'li vatandaş kendi işe giriş, prim, gün şartına göre belli bir yaşta emekli olacaklar.

EYT Nasıl Hesaplanır

EYT ile ilgili bir yeni bir düzenleme geldiği takdirde vatandaşlar bu hesaplamayı şöyle yapabilirler: İşe başladıkları tarihten itibaren kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık şartı bulunmalıdır. Bununla birlikte 5000 prim şartlarını tamamladıklarında emekli olabilecekler. Bu düzenlemenin 1999 öncesi işe başlamış vatandaşları kapsadığını da belirtelim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.