Beklenen Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu! SGK ve SSK’dan Gelen Habere Göre Vatandaşlar Anında Erken Emekli Olabilir

Beklenen Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu! SGK ve SSK’dan Gelen Habere Göre Vatandaşlar Anında Erken Emekli Olabilir

Erken emeklilik bekleyen vatandaşların önündeki en büyük engel düşük prim günü ve emeklilik. Sağlanması gereken prim günleri ise 3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün olarak belirtiliyor. Ancak bu erken emeklilik fırsatından yararlanabilmek için bazı şartları vatandaşların sağlaması gerekiyor.

Erken emeklilik bekleyen vatandaşların önündeki en büyük engel düşük prim günü ve emeklilik. Sağlanması gereken prim günleri ise 3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün olarak belirtiliyor. Ancak bu erken emeklilik fırsatından yararlanabilmek için bazı şartları vatandaşların sağlaması gerekiyor. Erken emeklilik ile ilgili haberleri aylardır takip eden vatandaşlar, devletten bir açıklama bekliyor ve yüzlerinin gülmesini istiyordu. Bu bekleyişe son veren ise SGK oldu. SGK beklenen müjdeli haberi vatandaşlara duyurdu. Emekli olmak isteyenlerin öncelikle 1999 yılından önce sigortalarının başlamasının gerektiği belirtildi. Bu şartlar ve SGK primlerinin detaylarını erken emeklilik özel haberimizde görebilirsiniz.

Emekli olmak isteyen vatandaşların sağlaması gereken şartlar ve devlet tarafından verilen kolaylıklar bulunuyor. İşe başlama tarihinden başlayarak çalışma süreleri, sigortalılık gün sayısı ve bunlarla beraber sağlık koşulları ile erken emeklilik ile ilgili birçok kolaylık bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan SSK Mevzuatına göre erken emekli olmak isteyen vatandaşların SGK prim ödeme, sigortalılık gün sayısı ve belli bir yaşa gelmiş olma şartlarını sağlaması erken emekliliğin önünü açmış bulunuyor.

Erken emeklilik nedir?

Sigortalıların emeklilik haklarına daha kısa sürede kavuşmasına sağlayan şartların ve uygulamaların tamamına denir. Emeklilikle ilgili yaşanan değişiklikler emekliliğin belli bir tarihinin verilmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle erken emeklilik veya emeklilikle ilgili net bir tarih verilememiş oluyor.

SGK’dan Gelen Erken Emeklilik Kararı, Anında Erken Emeklilik

Öncelikle erken emekli olmayan vatandaşlar 3600 günlük prim sürelerini doldurmalıdır. Bu günlerden yola çıkarak vatandaşın 15 yıl çalışması gerekmektedir. Çalışması gereken belli sigorta grupları vardır. Bunlar; 4A, 4B ve 4C sigorta gruplarıdır. Erken emekli olmayan isteyen vatandaşların bu sigorta gruplarına dahil olması gerekiyor. En önemli nokta ise vatandaşın prim borcu olmamalıdır. Prim borcunuz varsa erken emeklilik fırsatlarından yararlanmanız mümkün değildir.

Erken Emekli Olmak İsteyenler Hangi Şartları Sağlamalı

Normal emeklilikte olduğu gibi erken emeklilikte sağlanması gereken kriter yaştır. Yaş kriterini sağlayan adayların erken emekli olması mümkündür. Ayrıca kadın ve erkeklerin emekli yaşlarının farklı olduğunu belirtmek gerekir. Yaşı sağlamış olsanız bile erken emekli olamayacağınız bir nokta vardır ki bu 1999 yılı öncesinde sigortanızın başlamamış olmasıdır. 1999 yılından işe başladıysanız erken emekliliğe kabul edilemiyorsunuz. 1999 yılı öncesinde sigortanız başlamışsa 3600 günlük primi doldurduğunuz kabul edilir ki bu da 1999 yılı sonrasında sigortasını yaptırmış kişilerden daha az maaş almanıza yol açar. Kadınlar bu konuda erkeklerden daha avantajlı konumda. 1999 yılından önce işe başlamış ve sigortasını başlatmış olan bir kadın erken emekliliğe kavuşabilir.

Erken Emeklilik Yaşı Nedir

Öncelikle kadınlar için erken emeklilik yaşlarından bahsedelim. Kadınlar 52, 54, 56 ve 58 yaşında emekli olabilir. Erkeklerin erken emeklilik yaşları ise 56, 57, 58 ve 59’dur. Eğer 3600 prim ödemesi 2014’ten sonra tamamlanmışsa, 60 yaşında emekli olabilir.

Erken emeklilik sisteminde sağlanan kolaylıklar arasında erkek çalışanlar için askerlik borçlanması ve kadın çalışanlar için ise doğum borçlanmasıdır. Bunları kullanarak da emeklilik yaşını düşürebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.