Emekli Olmak İsteyenler Müjde! Bunları Yaparsanız Erken Emekli Olacaksınız!

Emekli Olmak İsteyenler Müjde! Bunları Yaparsanız Erken Emekli Olacaksınız!

Çalışan vatandaşlar uzun bir çalışma dönemi içinde erken emekli olabilmeyi hayal ediyor. Milyonlarca kişinin hayallerini süsleyen emeklilik fırsatı sağlanıyor. Bu 7 şartı yerine getirirseniz siz de erkenden emekli olabilirsiniz. İşte, erken emeklilik ile ilgili merak edilenler…

SGK tarafından erken emeklilik şartları açıklandı. Bu 7 formül ile erken emekliliği sağlayabilirsiniz. Emeklilikte kolaylık sağlayan o formüllerin detayları nedir? Kimler erken emeklilik hakkından yararlanabilir? İşte erken emeklilik konusunda merak edilenler ve son dakika haberleri…

Milyonlarca kişiyi mutlu eden o gelişme yaşandı. Büyük hayal olan emekliliğin ve düzenli bir gelire sahip olmanın şartları değişti. Kimler ne zaman emekli olacağını merak ederken emekliliği öne çekmenin formülü aranıyor. Yasalara göre emekli olmak için belli bir prim ve yıl şartını doldurmak gerekiyor. Emekliliği öne çekmek için bazı avantajlar sunan o gelişmeler pek çok kişinin beklediği gelişmelerdi.

Çocuk Sahibi Olan Kadınlara Avantaj

SGK çocukları üzerinden prim kazanma hakkını kadınlara sağlıyor. 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı ile erken emeklilik mümkün.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Tarihini Öne Çekme!

Askerlik yapan erkeklerde sigortalı olmaları halinde hem yaşı geriye çekip hem de prim kazanma imkanı sağlanabiliyor. Sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çeken bu uygulama sayesinde bir yıl daha erken emeklilik mümkün.

On Yıl Prim Ödeyerek Emeklilik

10 yıl prim ödemek kısmi emeklilik için yeterli olabiliyor. 15 yıl ve 3600 günü dolduranlarda fazla çalışmadan emekliliği elde edebiliyor. Burada yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak uygulanmaktadır. Bu imkandan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar yararlanabiliyor. Sonrası için prim 4500 güne, yıl şartı da 25'e yükseltiliyor.

Yüzde Altmış Oranında Sağlık Raporu Yetiyor!

Çalışmaya başladıktan sonra iş yapabilme gücünde en az yüzde altmış kayıp yaşayanlar malulen emeklilik imkanından yararlanabiliyorlar. En az 1800 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor.

Vergi İndiriminin Yaş Etkisi

Engelli vatandaşlar en az %40 engellilik ile vergi indirimi sağladıklarında 15 yıl ve 3600 gün üzerinden emekli olabiliyorlar. Ayrıca 18 yıl 4680 güne kadar emeklilik sürebiliyor.

Yıpranma Hakkı Erken Emekli Ediyor!

Ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı veriliyor. Bu hak erken emeklilik fırsatı sağlıyor.

Annelere Prim Hakkı

Bakıma muhtaç derecede olan engelli çocuğu bulunan kadınlara 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primleri ekleniyor, yaştan düşürülüyor. Böylece kadınlar erken emekli olabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.