Emeklilerin Yüzünü Güldürecek 2021 Emekli Maaşları! 2021 Emeklilik Maaşları Ne Oldu?

Emeklilerin Yüzünü Güldürecek 2021 Emekli Maaşları! 2021 Emeklilik Maaşları Ne Oldu?

Emeklilik maaşı haberlerini bekleyen vatandaşlar gündemi sıkı sıkıya takip etmeye başladı. Yeni yıla girerken emekli maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu emeklilik maaşları son zamanlarda daha da önemli hale geldi.

Emeklilik maaşı haberlerini bekleyen vatandaşlar gündemi sıkı sıkıya takip etmeye başladı. Yeni yıla girerken emekli maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu emeklilik maaşları son zamanlarda daha da önemli hale geldi. Yaşanan Pandemi gündemleri her sektöre olumsuz etkilerde bulunurken emeklilerin de maaşlarının yetersizliği gibi durumlar söz konusu oldu. Bu nedenle gözler 2021’de emekli maaşlarının ne olacağı gibi soruların cevaplarına çevrilmiş durumda.

SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerin bu aralar en çok merak edip araştırdığı konu 2021 emeklilik maaşları oldu. İşte emeklilerin maaşlarının neler olabileceği ve beklenen zamlarla ilgili tüm detaylar…

Yeni yıla girerken emeklilerin yüzünü güldürecek nitelikte zam açıklamalarında bulunuldu. Bu zaman açıklamaları son 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlendi. Uzmanlar 2021 emekli maaşlarının ne olacağı konusunda tahminlerde bulundu. Bu son 6 aylık zam oranlarının belli olması için aralık ayının enflasyon rakamlarının da açıklanması gerekiyor. Böylece yeni emekli maaş zamları bu rakamlarla birlikte kesinlik kazanacak.

Emekli Maaşları 2021’de Ne Olacak?

2021 de yapılacak emekli zamları henüz belirlenmedi. Emekli maaşları hesaplanırken toplu sözleşme zammının eklenmesi ve bunun üzerine enflasyon oranlarının eklenmesiyle belirginlik kazanıyor. Dolayısıyla beklenen enflasyon rakamı gelmediği için net bir emekli maaşı söylemek mümkün değil.

İşçi emekli aylıkları yılda iki kez yani ocak ve temmuz aylarında zamma uğruyor. Bu zam bir önceki 6 aylık enflasyon oranlarına göre gerçekleştiriliyor. Memur aylıkları hesaplanırken toplu sözleşme zammı da dikkate alınıyor. Buna ek olarak enflasyon farkı da hesaplanıyor ve böylelikle maaşlarında artış gerçekleşmiş oluyor.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yılın ikinci yarısında belirlenecek olan enflasyon tutarını göre belli artışlar yapılacak. TÜFE artışı hazirandan bu zamana kadar 7,03 olarak gerçekleşmişti. Buradan yola çıkarak SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarına yüzde 7’lik bir zam yapılacağı söyleniyor. Ancak Merkez Bankasının yaptığı anket sonuçlarına göre bu zam oranı 6,35 şeklinde gerçekleşebilecek.

Dolayısıyla buradan yola çıkarak beklenen emekli maaş zamlı fiyatları şu şekilde olacak:

Günümüzde en düşük emekli maaşı olan 1500 TL, 6,35 oranında yapılan artışla 1,595,25 TL olacak. Buna mukabil en yüksek emekli maaşı şu an 4,000 TL iken yapılan zam oranıyla birlikte bu maaş 4,254,00 TL olmuş olacak.

Ocak Ayı Zammı SSK ve Bağ-Kurlarda Ne Kadar Olması Bekleniyor?

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ocak ayında alacağı zam tutarıyla birlikte maaşlarında 286,25 TL gibi bir zam bekleniyor. Bu tahminlerden yola çıkarak en yüksek emekli maaşı 6,375,37 TL iken zamla beraber 6,661,62 TL gibi bir rakam olması bekleniyor. Bu rakamlar SSK ve BAĞ-KUR emeklilerin ocak ayında alacağı zam tutarıyla birlikte maaşlarında gerçekleşmesi beklenen değişikliklerdir. Ancak kesin sonuç henüz ortaya çıkmamıştır. Gerekli açıklamalar ve asgari ücret toplantılarının netleşmesiyle birlikte bu fiyatların ne olacağı konusunda aralık ayı sonunda ortaya çıkacak.

Asgari ücret tespit komisyonları şu an bu maaş farklarının belirlenmesi için titiz bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmaları yakından takip etmeye devam edeceğiz.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.