Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! SGK, SSK, Bağ-Kurlular 4 Yıl Erken Emekli Olabilecek…

Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! SGK, SSK, Bağ-Kurlular 4 Yıl Erken Emekli Olabilecek…

SGK, SSK ve Bağ-Kurlu milyonlarca vatandaş erken emeklilik beklentisi içinde, yapılan açıklamaları takip ediyor. Erken emeklilik bekleyen vatandaşlar ilgili haberleri dikkatle incelemeye ve araştırmaya devam ediyor.

SGK, SSK ve Bağ-Kurlu milyonlarca vatandaş erken emeklilik beklentisi içinde, yapılan açıklamaları takip ediyor. Erken emeklilik bekleyen vatandaşlar ilgili haberleri dikkatle incelemeye ve araştırmaya devam ediyor. Birçok vatandaşın haberinin olmadığı açıklamaları bu haberimizde veriyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumunun tanıdığı ayrıcalıkları erken emeklilik haberlerini yakından takip etmek isteyen vatandaşlarımız için derledik. Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı hakların başında prim borçlanması gelmektedir. Bu kapsamda vatandaşların dikkat etmesi gereken şey 1261 kuralıdır. Peki vatandaşların 4 yıl erken emekli olmasının imkanları ve şartları nelerdir? Şimdi haberimizin detaylarına inelim…

1261 Kuralı Nedir?

1261 Kuralı tüm emeklilik bekleyen vatandaşları yakından ilgilendiren bir konudur. Genel bağlamda bakıldığında bir veya birden fazla işveren bağlı olarak hizmet sözleşmesiyle çalışıyorsanız, 4A ya da eski adıyla SSK koşullarını geçerli oluyor. SSK sigortalılarının emekli olabilmeleri için 3 şartın gerçekleşmesi gerekiyor. Bu koşullar gerekli olan emeklilik yaşı, prim ödemesi ve kadın ve erkek için başlangıçta farklılık arz eden sigortalılık süresidir. Bu koşulları sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

Nasıl 4 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz?

Eski sistemde 2008 öncesinde SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında isteğe bağlı olarak emekli olabilirdiniz. Yeni sistem 2008 yılında SSK’ye tabi tutulmasına son verdi ve Bağ-Kur’a bağlandı. Ancak bu tarihten itibaren isteğe bağlı olanlar Bağ-Kur 4B kapsamında değerlendirilmeye başladı ve 2008’den önce 4A kapsamında prim ödemek durumunda kalan vatandaşlar 4B’ye geçirildi. Burada dikkat edilecek nokta Bağ-Kur statüsüne alınıp alınmadığının farkında olunmasıdır. Eğer farkında değilseniz daha çok prim ödeyip daha geç emekli olmak zorunda kalacaksınız.

Bununla birlikte prim ödenmesinde 5.000 gün yeterli olacakken, statü değişikliğine uğradığınızda 9000 prim ödeme tabi olursunuz. SSK statüsünde daha az primle daha erken emekli olmanız mümkün. Ayrıca SSK statüsünde emekli aylığı da değişkenlik gösteriyor. Bağ-Kur’a oranla %30 emekli aylığı artış gösteriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu güvenlik sisteminde birden fazla statüde çalışıyor olanlar son 7 yıldaki statüsüne bakılıyor. Ödediği ve geçirdiği statüye göre emeklilik işlemleri yapılıyor. Yani isteğe bağlı sigorta primi ödeyen vatandaşla, SSK statüsünde emekli olmak isteyenler için yapılan hesapta 3,5 yıl erken emekli olabileceğiniz görüldü. Bu şekilde hangi yaşta olursanız olun geriye doğru 3,5 yıl ki bu da 1261 güne tekabül eder, isteğe bağlı prim ödemeyi bırakabilirsiniz. Böylece 4A statüsüne geçersiniz ve 3,5 yıl erken emekli olma şansını sağlarsınız.

SSK’nın Avantajı

Emekli maaşı hesabınızda Bağ-Kur yerine SSKlı olursanız ve SSK’den emekli olma şansınız bulunuyorsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur gibi seçeneklerinizi ikinci planda tutmanız tavsiye ediliyor. SSK’den emekli olmak daha erken emekli olabilmeyi ve daha yüksek maaşla emekli olabilmeyi sağlıyor.

1261 Gün

Birden fazla kurumda çalışanlar vatandaşların iki ayrı erken emeklilik seçeneği bulunuyor. Birincisi son 1261 gün hangi kurumu prim ödediyseniz, hizmetlerin birleşmesinden sonra o kurumdan emekli olabilirsiniz. İkincisi, 1 Ekim 2008’den sonra hangi kuruma daha çok prim ödemişseniz emeklilik de o kurumdan gerçekleşecek. Hizmet süreleri iki kurumda da 1261 gün ise son çalışılan kurumdan emekliliği sağlıyorsunuz ve maaşınız da buradan bağlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.