Erken Emeklilik için Flash Gelişme! Ne Zaman Erken Emekli Olurum? Erken Emeklilikte Yaş Kriterleri Düzenlendi! Sigortalılık Süresi, Yaş ve Prim Ödeme Şartı Düzenlendi!

Erken Emeklilik için Flash Gelişme! Ne Zaman Erken Emekli Olurum? Erken Emeklilikte Yaş Kriterleri Düzenlendi! Sigortalılık Süresi, Yaş ve Prim Ödeme Şartı Düzenlendi!

Erken emeklilik ile ilgili flash bir gelişme meydana geldi. Milyonlarca insan erken emeklilik müjdesini bekliyordu. Erken emeklilik ile ilgili yeni gelişmeler meydana geldi. Milyonlarca insan ne zaman erken emekli olurum sorusuna yanıt aramaya başladı.

Erken emeklilik ile ilgili flash bir gelişme meydana geldi. Milyonlarca insan erken emeklilik müjdesini bekliyordu. Erken emeklilik ile ilgili yeni gelişmeler meydana geldi. Milyonlarca insan ne zaman erken emekli olurum sorusuna yanıt aramaya başladı. Özellikle pandemi döneminin getirdiği sıkıntılar arasında insanların erken emeklilik ile yapılacak açıklamalara dikkat kesildi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sayesinde milyonlarca vatandaşa erken emekliliğin kapısı aralandı. Sosyal Güvenlik Kurum web sitesinde yaptığı açıklamalarla erken emeklilik müjdesini vatandaşlara duyurdu. Çalışma hayatındaki insanlara özel bu haberimiz milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürebilir. Bu emeklilik sürecine dair detaylar sigortalılık süresi yaş kriteri ve prim ödeme şartıyla ilgili bütün detaylar haberimizde… İşte nasıl erken emekli olurum sorusunun cevabı…

Nasıl Erken Emekli Olurum?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan düzenlemelerle erken emekliliğin yaşı düşürüldü. Belli kriterleri sağlayan vatandaşlar 57, 58, 59, ve 61 yaşında erken emekli olabilecek! Yapılan düzenlemelerle hem kadınlar hem de erkekler için ayrı ayrı erken emeklilik gelişmeleri yaşandı. Bu gelişmelerin başında bilmeniz gereken önemli şey erken emekli olmanın yollarıdır. Erkekler için asker borçlanması ve kadınlar için de doğum borçlanması ile iki şekilde işleyen süreçle erken emekli olacaksınız. Nasıl mı?

Erkekler askerlik borçlanması sayesinde emeklilik yaşını 61’e düşürüyor. Bu önemli detay yapılan düzenlemelerle bir ilke imza atıyor.

61 Yaşında Erken Emekli Olabilmenin Yolları

Erkekler için erken emeklilik müjdesi bekleyenleri etkileyen ilk etmen askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanması sayesinde doğrudan erken emekli olabilirsiniz. Askerlik görevinizi yaptığınız sürelerin borcunu ödeyerek erken emekliliğin yolunu açabilirsiniz. Böylece 61 yaşında erken emekli olacaksınız. Bunun için 15 yıl fiili hizmet yapmış olmak ve 61 yaşını doldurmuş olmak zorundasınız.

Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz, Bunu Öğrenmenin Yolu

SGK'nın 5502 SMS Bilgi Servisi Uygulaması sayesinde emeklilik durumunuzu SMS ile öğrenme ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Ne zaman emekli olurum? SGK 5502 SMS Bilgi Servisi Rehberi sayfasını ziyaret ederek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Erken Emeklilik Yaşınız Nedir? İşte Bunun cevabı…

Erken emeklilik çalışanlar özel SGK tarafından sunulmuş bir hizmettir. Bu hizmet avantajları da beraberinde getiriyor. Ancak bu hizmetten faydalanabilmek, erken emeklilik olmak için SGK bazı şartlar ortaya koymuştur. Yıpranma payı erken emeklilik sebebi! 2008 yılından daha önceki çalışma zamanları ile yıpranma paylarınız erken emekli olmanızı sağlayacak. 5510 sayılı Kanun'da açıklandığı üzere emeklilik yaşı normal şartlarda kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirtilmiştir. Fakat normal emekliliğin bazı istisnaları bulunmaktadır. Bazı çalışma şartlarıyla ilgili olarak eklenen hizmet süreleri emeklilik yaş hadlerinden düşürülüyor. Bu noktada belirtilen durumlarda iki türlü kriter vardır; malüliyet durumu ve fiili hizmet zamlarıdır.

Hangi Meslekler Erken Emekli Olabilecek?

Bazı mesleklerde yapılan fiili hizmetler ek hizmet olarak kabul görüyor. Bu mesleklerin en başında itfaiyeciler, cam fabrikalarında çalışan işçiler, demir-çelik fabrikalarında çalışan kişiler TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) çalışanları, polis ve emniyet mensubunda çalışanlar, MİT’te (Milli İstihbarat Teşkilatı) çalışanlar ve daha fazlası erken emekli olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.