Erken Emeklilik Planlayanlar Ay Sonuna Dikkat! Askerlik ve Doğum Borçlanması Yapacaklar İçin Avantaj!

Erken Emeklilik Planlayanlar Ay Sonuna Dikkat! Askerlik ve Doğum Borçlanması Yapacaklar İçin Avantaj!

Milyonlarca erken emeklilik bekleyen vatandaşlara erken emekliliğin önü doğum borçlanması ve askerlik borçlanması ile açılmıştı. Vatandaşlar her gün gelişmeleri yakından takip ediyor ve erken emeklilik son dakika haberlerini kaçırmıyor.

Milyonlarca erken emeklilik bekleyen vatandaşlara erken emekliliğin önü doğum borçlanması ve askerlik borçlanması ile açılmıştı. Vatandaşlar her gün gelişmeleri yakından takip ediyor ve erken emeklilik son dakika haberlerini kaçırmıyor. Dün asgari ücret tutarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk net olarak vatandaşlara duyurmuştu. Yeni asgari ücret tutarı. 2,824,90 olarak belirlenirken asgari ücret tutarındaki bu yükseliş farklı sektörlere de etki etmeye başladı. Bu etkilere ise erken emeklilik için müracaatta bulunacaklar vatandaşlar da eklendi. Peki yeni asgari ücretin erken emekliliğe etkileri ne oldu? Erken emekli olmak isteyenleri neler bekliyor?

Erken emeklilik planlamaları yapan vatandaşlardan özellikle askerlik ve doğum borçlanması yapacak kişileri asgari ücret etkileyecek. Asgari ücrette gerçekleşen artış ile askerlik ve doğum borçlanması fiyatlarında taban ve tavan tutarları da artış gösterecek. Buradan yola çıkarak askerlik ve doğum borçlanması yapacak kişiler bu ayın sonuna kadar borçlanmaya girdiklerinde asgari ücretten kaynaklanan artıştan etkilenmeyecekler ve yeni yıla göre daha düşük tutarda borçlanma yapmış olacaklar.

Eğer düşük miktarda erken emeklilik fırsatına sahip olmak istiyorsanız son 3 gün… Daha hesaplı ödeme yapmak isteyen vatandaşlar 31 Aralık’a kadar ödemelerini yapmaları gerekiyor. İşte haberimizin detayları…

Doğum ve Askerlik Borçlanması ile Erken Emeklilik Fırsatı

Vatandaşlara sunulan erken emeklilik fırsatlarından birini doğum ve askerlik borçlanması oluşturuyor. Doğum ve askerlik borçlanması hakkında bilgisi olmayan vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor! Çünkü kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanması vatandaşların erken emekli olmasını sağlıyor. Peki doğum borçlanması ve askerlik borçlanması nedir? Birçok insan doğum borçlanması ile askerlik borçlanmasının detaylarını bilmiyor. Bu nedenle bu yıl daha düşük miktarda erken emekli fırsatını kaçırabilirler. Şimdi doğum borçlanması ve askerlik borçlanması ile ilgili detayları aktaralım.

Doğum Borçlanması

Anneler için verilen bu fırsat doğum borçlanması ile erken emekliliğin önünü açabiliyor. Emekli olmak için diğer koşulları sağlayan ancak prim gün sayısı eksik olan anneler doğum borçlanması yoluna gidebilir. Doğum öncesi sigortası olan anneler doğum borçlanmasından faydalanabilir. Bunun için çocukların yaşaması gerekiyor. Her bir çocuk için 2 yıl (720 gün) prim borçlanması yapabilirsiniz. Ancak bunu yalnızca 3 çocuğa kadar yapabileceğinizi belirtelim. 3 çocuktan fazla çocuğa sahip olan anneler yalnızca 3 çocuğa kadar bu fırsattan faydalanabilir. Doğum borçlanmasından yararlanacak kişiler şu an ki asgari ücret tutarına göre doğum borçlanması yaptığında 24 ay için 4 bin 872 TL’yi bulacak kazanç elde edebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması

Askerlik süresinde geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamındadır. Er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen süreler erken emekliliğin önünü açıyor. Bu dönemde geçirdiğiniz sürelerin primlerini yatırabilir ve erken emeklilik şansını elde edebilirsiniz. Askerlik borçlanması yapacak kişiler bu yılın sonuna kadar askerlik borçlanmasına girdiği takdirde ödeyecekleri borç tutarı daha düşük olacak. Eğer şu an ki asgari tutara askerlik borçlanması için müracaat ederseniz 18 aylık askerlik süresi borçlanması 540 gün yapacak ve 3 bin 654 TL kazanacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.