Erken Emeklilik Yaşı: 49, 50, 54, 55, 56 Bu Yaşta Olanlara Müjde! Beklenen Gerçekleşiyor! SGK, SSK, Bağkur Erken Emekli Olma Fırsatı!

Erken Emeklilik Yaşı: 49, 50, 54, 55, 56 Bu Yaşta Olanlara Müjde! Beklenen Gerçekleşiyor! SGK, SSK, Bağkur Erken Emekli Olma Fırsatı!

Uzun zamandır bekleniyordu ve sonunda gerçekleşti. Kadınlar ve erkekler birtakım koşullarda erken emeklilik fırsatını yakalayabilecekler. Bu şartları yerine getirdiğinizde erken emekli olmanın kapılarını açacaksınız.

Uzun zamandır bekleniyordu ve sonunda gerçekleşti. Kadınlar ve erkekler birtakım koşullarda erken emeklilik fırsatını yakalayabilecekler. Bu şartları yerine getirdiğinizde erken emekli olmanın kapılarını açacaksınız. Kadın çalışanlar doğum borçlanması yapabilecek, erkekler ise askerlik borçlanması yapabilecek. Erken emekli olabilmeniz için bu şartları taşımanın yanında sigortaya giriş tarihiniz çok önemli. Sigortaya giriş tarihi şartını da taşıdığınız takdirde erken emeklilik için gün saydırabilirsiniz. Belirli tarihten önce sigorta girişiniz yapıldıysa emeklilik yaşı kadınlarda 50 erkeklerde ise 55’e düşebilecek! Bazı şartlar ile kanunlarımız 10 yılda emekliliğin mümkün olduğunu söylüyor.

Erken Emeklilik Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı erken emeklilik şartlarından prim ödemiş olma koşulunu, sigorta gün koşulunu ve yaş kriterlerini sağlamanız halinde erken emekliliğin önünü açabilirsiniz. Bunlar için çalışmaya hayatına Eylül 1999’dan önce başlamanız gerekiyor. Eğer emeklilik için prim borcunuz varsa doğum borçlanması veya askerlik borçlanması ile bu günleri saydırabilir ve borcunu ödeyerek erken emekli olabilirsiniz. Böylece bayanlarda 50 olan bu yaş erkeklerde 55 olabiliyor.

Ancak emeklilik ile ilgili belirtilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Kadınlar doğum borçlanmasına girebilmesi için doğum yapmadan önce sigorta girişlerinin yapılmış olması gerekiyor. Eğer doğumdan sonra sigorta yapılmışsa bu durumda erken emeklilik şansı oluşmuyor. Aynı durum erkekler için de geçerlidir. Askerlik sonrasında sigortası başlamış olanlar bu günleri saydırma hakkına sahip değiller. Bu nedenle askerlik ve doğum borçlanmasından önce sigorta girişlerinin mutlaka yapılmış olması gerekiyor.

Yaş Şartı Nedir

Belli bir tarihten önce sigortalı olanların yaş şartı düşebilir. En fazla kadınlarda 50, erkekler de ise 55 yaşına kadar inebiliyor. 1999’dan önce sigortalı olan kadınlar 15 yıl 3 bin 600 gün şartını sağlamalıdır.

Kimler Faydalanabilir

Her sigortalı çalışan bu imkanlardan faydalanamaz. Eğer 8 Eylül 1999’dan önce sigorta girişiniz yapılmışsa ve kadınlar 18 yıl, erkeklerse 23 yıl mesleki görevlerini yerine getirmişse erken emekli olabilirler. Yani kadınların 9 Eylül 1981 öncesinde erkeklerin ise 9 Eylül 1976 tarihinden önce sigortalı olmaları şartı aranıyor. Aksi takdirde 3 bin 600'ü tamamladıkları tarihe göre kademeli yaş artışı yaşanması sağlanıyor.

3600’den Emeklilik Hesaplaması

Yukarıda belirttiğimiz tarihlerden sonra emekli olmuşsanız dediğimiz gibi kademeli yaş devreye girecek. Bu durumda 3600 gün 15 yıl durumunuza bakılarak hangi kriteri sağladığınıza bakılıyor. Yani kadınlar 50, erkekler 55 yaşına kadar inebiliyor. Bu sağladığınız kriterlere göre yaş aralığı 51-61 arasında erken emeklilik yaşını değiştiriyor.

Askerlik ve Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması: Doğum yapan kadınlar her bir çocuk için 2 yıl (720) gün prim borçlanması yapabiliyor. Ancak bu durum 3 çocuğa kadar yapılan bir uygulama. Buradaki en önemli koşul doğumdan önce sigorta girişinin başlamış olmasıdır.

Askerlik Borçlanması: Askerlik süresinde geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamındadır. Er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen süreler erken emekliliğin önünü açıyor. Bu dönemde geçirdiğiniz sürelerin primlerini yatırabilir ve erken emeklilik şansını elde edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.