Erken Emeklilikte Askerlik Borçlanması İmkanı! Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır? Askerlik Borçlanmasına İlişkin Detaylar…

Erken Emeklilikte Askerlik Borçlanması İmkanı! Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır? Askerlik Borçlanmasına İlişkin Detaylar…

Milyonlarca insanın erken emeklilik haberini beklediği bu günlerde uzmanların bir uyarısı var. Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri olan askerlik borçlanması ile ilgili uzmanlar çok soru geliyor. Sigorta prim borçlanması yapacak kişiler için askerlik borçlanması daha da önemli! Çünkü ellerini çabuk tutmaları gerekecek.

Milyonlarca insanın erken emeklilik haberini beklediği bu günlerde uzmanların bir uyarısı var. Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri olan askerlik borçlanması ile ilgili uzmanlar çok soru geliyor. Sigorta prim borçlanması yapacak kişiler için askerlik borçlanması daha da önemli! Çünkü ellerini çabuk tutmaları gerekecek. Özellikle asgari ücrete yapılacak zamdan önce askerlik borçlanması için gerekli dilekçenin verilmesi konusunda uyarılar dikkate alınmalıdır. Askerlik borçlanması imkanı, askerlik borçlanması nasıl yapılır? İşte askerlik borçlanmasına ilişkin detaylar…

Askerlik Borçlanması İmkanı

Erken sigorta yapmış er veya erbaşlar, silah altında geçirdikleri süreleri ve yedek subay okulundaki süreleri borçlanabilme imkanına sahip oldular. Emekli olma şartını sağlayan vatandaşların günü yetmiyorsa, bu sigortalılar askerlik borçlanması ile erken emekli olmaya hak kazanabiliyor.

Askerlik borçlanmasını uygun fiyatlarda yapabilmek için son haftalara giriyoruz. Asgari ücret tespit komisyonu 2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ile toplantılar yapmaya devam ediyor. Asgari ücret maaşları, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücret tutarı üzerinden alınacak. Askerlik borçlanmasında ise prim tutarlarında asgari ücrete bağlı olarak 2021 ocak ayından itibaren artış gerçekleşecek.

Askerlik Borçlanması Primleri Yeni Yılda Artacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan askerlik borçlanmasının asgari ücret ile bunun 7,5 katı üzerinden belirlenmesi bekleniyor. Borçlanma yapacak kişiler, prime yönelik asıl kazanç tutarını bu alt ve üst sınırlar içinde kendisi belirliyor. Bir günlük en düşük prim tutarı, günlük asgari ücretin yüzde 32’si olacak. Borçlanmayı 2020’de yapanlar ise günlük en düşük 31,39 TL prim ödemek durumundadır. Primin en yüksek tavan tutarı ise günlük 235.44 TL’yi bulabilecek.

Yani borçlanmayı 31 Aralık 2020’ye kadar yaparsanız 31,39 TL ödeyeceksiniz. Borçlanmayı ertelerseniz ve Ocaktan itibaren yaparsanız, bu oran asgari ücrete bağlı olarak değişkenlik gösterecek ve daha yüksek prim ödemenize sebep olacak.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır

Askerlik borçlanması borçlanılacak süreler için primlerini SGK’ye ödenmesi ile yapılacak. Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı vatandaşlar SGK’ye askerlik yaptığını gösterir belge ile başvurusunu yapar. Ancak yalnızca askerlikte geçirilen süreler kadar borçlanma yapılabilir.

Askerlik borçlanması yapabilecek kişiler SGK’lı, Bağ-Kurlu ve memurlar tarafından yapılabilecek.

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emekli Olunur Mu?

Erken emekliliği öne çekebilmeniz için iki durumu değerlendirmek gerekiyor. Sigorta başlangıç sürelerine göre iki durum ortaya çıkıyor. Eğer sigortanız askerlik öncesinde başlamışsanız, borçlanmayla yalnızca priminizi arttırabilirsiniz. Bu durum emeklilik tarihinizi öne çekmez. Ancak çalışmaya başlamadan önce askerlik görevinizi yerine getirmişseniz ve o sırada sigortalıysanız, ilk kez sigortalı olduğunuz tarihiniz borçlanma süresi kadar geriye gider.

Askerlik Borçlanmasının Yararı Nedir?

Temelde askerlik borçlanması kişinin prim ödeme gün sayısının artmasını sağlar. Böylelikle emekli olmak isteyenler için gerekli sigortalılık ve yaş kriterini sağlayan, ancak çalıştığı günler emekli olmasına yetmiyorsa bir sigortalı askerlik borçlanmasıyla emekli olma hakkını elde ediyor.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Emekli olmasına 5 ay kalan bir erkek, 5 ay daha çalışmak yerine 5 aylık askerlik süresini borçlanarak hemen emekli olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.