Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Erken Emeklilik Haberi… Erken Emekli Olabilmenin Yolları! İşte Erken Emeklilik Yasası’na İlişkin Haberimizin Detayları…

Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Erken Emeklilik Haberi… Erken Emekli Olabilmenin Yolları! İşte Erken Emeklilik Yasası’na İlişkin Haberimizin Detayları…

Erken emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş yaşa takılabiliyor. Bu nedenle vatandaşlar “Erken emeklilik yasası” konusunda beklentilerini ve araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Erken emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş yaşa takılabiliyor. Bu nedenle vatandaşlar “Erken emeklilik yasası” konusunda beklentilerini ve araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu haberimizde yaşa takılmadan da nasıl erken emekli olabileceğinizin mümkün olduğunu göreceksiniz. Erken emekliliğe giden “Erken Emeklilik Yasası” dışında da birçok yol mevcut. Bu noktalarda önemli olan kişilerin çalışma alanları ve yapacakları borçlanmalardır.

Erken emekli olabilmenin yollarının nelerden geçtiğini anlatmaya başlayalım. Akıllardaki birçok soru işaretini netleştirmiş olalım. İşte erken emeklilik haberimizin detayları…

Erken emekli olabilmeyi sağlayan imkanlar vatandaşların yatırmaları gereken primlerin hemen tamamlanabilmesini ve bazı durumlar da yaş şartının geriye çekilmesine imkân veriyor. Bu şartlar nelerdir?

Yıpranma Payı

Bazı meslekler ağır ve yıpratıcı işlerde çalıştığı için devlet bu konuda bu çalışanlara yıpranma payı hakkı sağlıyor. Bu noktada yıpranma süresi önem kazanıyor. Yıpranma süresi yapılan işe göre 5 yıl ile 8 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. İşçi ve memurların faydalandığı bu erken emeklilik durumunda yıpranma süresi 3 yılı geçmemek koşuluyla işçi ve memurların erken emekli olması sağlanıyor. Bunların yanı sıra memurlara yıpranma sürelerine ayrıca emeklilik ikramiyesi eklemesi de yapılabiliyor. Özellikle insan sağlığı sektöründe çalışan ve diğer birçok sektörde çalışan kişiler yıpranma payından faydalanıyor.

Doğum Borçlanması

Anneler için verilen bu fırsat doğum borçlanması ile erken emekliliğin önünü açabiliyor. Emekli olmak için diğer koşulları sağlayan ancak prim gün sayısı eksik olan anneler doğum borçlanması yoluna gidebilir. Doğum öncesi sigortası olan anneler doğum borçlanmasından faydalanabilir. Bunun için çocukların yaşaması gerekiyor. Her bir çocuk için 2 yıl (720 gün) prim borçlanması yapabilirsiniz. Ancak bunu yalnızca 3 çocuğa kadar yapabileceğinizi belirtelim.

Bakıma Muhtaç Olan Çocuğuna Bakan Kişiler

Başka birinin bakımına muhtaç olan annelerin çocukları için malulen erken emekli olma imkânı bulunuyor. Örnek olarak Ekim 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na tabi olan bu durumdaki bütün anneler faydalanabilir.

Malulen Emeklilik

Bir süre çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakatlanan kişileri kapsıyor. Bunun için şartlar ise %60 oranında iş gücü kaybı yaşamanızdır. Bununla birlikte sürekli başkasının bakımına muhtaç olma durumunda erken emekli olabilmeniz mümkündür. Şartlar ise 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı aranıyor. Böyle bir durumda yapılan başvurularda SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor.

Askerlik Borçlanması

Askerlik süresinde geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamındadır. Er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen süreler erken emekliliğin önünü açıyor. Bu dönemde geçirdiğiniz sürelerin primlerini yatırabilir ve erken emeklilik şansını elde edebilirsiniz.

Engelli Hakkı

İlk sigorta girişi 1 Ekim 2008 ve sonrasında yaptırılan engelli bireyler çalışma gücündeki kayıp oranına göre erken emekli olabiliyor. İş gücü kaybı oranına göre yerine getirilecek şartlar, 16 yıl sigortalılık (3700 gün) ve 18 yıllık sigortalılık süresi (4100 gün) olduğunda erken emekli olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.