Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilik Dilekçesi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler… Emeklilik Dilekçesini Vereceğiniz Tarih Önemli! İşte Emeklilik Dilekçesi Detayları…

Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilik Dilekçesi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler… Emeklilik Dilekçesini Vereceğiniz Tarih Önemli! İşte Emeklilik Dilekçesi Detayları…

Birçok emekli adayı ne zaman emekli olacağına dair bazı kararsızlıklar yaşıyor. Emeklilik için Aralık 2020 mi yoksa Ocak 2021 mi olmalı sorusu birçok insanın sorduğu soruları oluşturuyor. Emeklilik dilekçesini Aralık’ta mı versem yoksa Ocak’ta mı versem sorusu insanların şu günlerde gündemini oluşturuyor.

Birçok emekli adayı ne zaman emekli olacağına dair bazı kararsızlıklar yaşıyor. Emeklilik için Aralık 2020 mi yoksa Ocak 2021 mi olmalı sorusu birçok insanın sorduğu soruları oluşturuyor. Emeklilik dilekçesini Aralık’ta mı versem yoksa Ocak’ta mı versem sorusu insanların şu günlerde gündemini oluşturuyor. Bu soru oldukça önemlidir. Çünkü sene sonunda veya diğer yılın ocak ayına bırakılan bu karar emeklilik maaşlarında büyük etki yaratıyor. Arada oluşacak maaş farkı birçok insanın kafasını karıştırıyor. Bu haberimizde bu kafa karışıklığını ortadan kaldırarak emeklilik dilekçesini ne zaman verebileceğinize yönelik aydınlatıcı bilgiler vereceğiz. İşte emeklilik dilekçesi hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Birçok meslek grubunun aklında oluşan bu sorular yalnızca işçi grubunu değil, Bağ-Kurdan emekli olacakları da yakından ilgilendiriyor. Eğer emeklilik dilekçenizi seneye bırakırsanız maaş olarak değişiklikler oluşacak. 

Maaş Aylıkları Neye Göre Belirleniyor? 

Konuyu daha iyi anlamak için emekli maaşlarının neye göre belirlendiğini ve nasıl yapıldığını iyi anlamak gerekiyor. Öncelikle hesaplamanın yapılırken enflasyon gibi durumların emeklilik maaşında hesaba katıldığını belirtelim. Ortalama aylık kazancın prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranı ile çarpılması sonucu emekli aylığı tutarı belirleniyor. Bu noktada hâkim enflasyon durumuna emekli aylığının miktarı bu durumdan etkileniyor. Bu şekilde belirlenen emekli aylığı geçmiş enflasyon oranında bir artış gösteriyor. Bu enflasyon artışı ocak-haziran ve temmuz-aralık dönemlerini kapsıyor. Bu belirleme altışar aylık enflasyon oranına göre yapılmaktadır. Bilindiği üzere emekli maaşları yılda iki kez zamlı olarak yatırılıyor. Buradan yola çıkarak bu yılın aralık ayında emekli olursanız alacağınız maaş ile gelecek yılın ocak ayında emekli olup alacağınız maaş arasında farklılık oluşacaktır. 

Maaş Farkı Nasıl Oluşacak? 

Bu yılın sonunda emeklilik dilekçesi vermeniz ya da gelecek yıla bırakmanız durumunda oluşacak maaş farkı nasıl oluşacak? Şimdi aradaki farkı açıklayalım. Eğer bu yıl emeklilik dilekçesi verirseniz emekli aylığınız 2019 yılı gelişme hızı ve güncelleme kat sayısına göre yapılacak. Bunun üzerine de 2020 yılındaki enflasyonla birlikte emekli aylığına yapılan zam oranı eklenmiş olacak. 

Peki bu yıl emekli aylıklarına ne kadar zam yapılmıştı? 2020 de emekli maaşına yapılan zam ocak ve temmuz olmak üzere toplamda yüzde 12,25 oranında yapılmıştı. Yani bu yıl içinde dilekçe verdiğinizde emeklilik maaşınıza yapılacak zam oranı yüzde 12,25 olmuş olacak. 

Diyelim ki ocak ayında dilekçenizi verdiniz ve emekliliğinizi diğer yıla ertelediniz. Bu durumda ne olacak? Bu sefer emekli maaşınız 2020 yılının gelişme hızı ve güncelleme katsayısı üzerinden hesaplanmış olacak. Yeni enflasyon değerleri bu noktada önem kazanıyor. 

Dolayısıyla ortaya çıkacak tablo güncelleme kat sayısında bir fark oluşturacağından, emekli maaşında bir değişime yol açacak. Ancak emekli maaşında 2020’de yapılacak zamlar emekli maaşına yansıtılmayacak. Bu zam yüzde 12,25 oranındaydı. Bu zam maaşa eklenmeyecek. Sadece 2021’in ocak ayında yapılacak olan zam miktarı yansıtılmış olacak. 

Bu bilgilerden yola çıkarak emekli olmak isteyenlerin emeklilik dilekçesi verirken daha dikkatli düşünmesi ve ona göre bir karar alması gereklidir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.