Sabah saatlerinde emekli olmak isteyenlerle SGK'dan ilgili flaş açıklama! 1.144 liraya emekli olacaksınız! Çalışan çalışmayan, esnaf, ev kadını, memur, SSK'lı herkes faydalanıyor...

Sabah saatlerinde emekli olmak isteyenlerle SGK'dan ilgili flaş açıklama! 1.144 liraya emekli olacaksınız! Çalışan çalışmayan, esnaf, ev kadını, memur, SSK'lı herkes faydalanıyor...

Emekli olmayı isteyen milyonlarla ilgili flaş açıklama! Emeklilik için büyük fırsat. Çalışmayan, malullük, yaşlılık aylığı almayan, 18 yaşını dolduran, bir ay içinde 30 günden az, yarı zamanlı çalışan, geçmişte çalışıp ara verenler ayda 1.144 lira ödeyerek emekli olabiliyor. Memurluktan ayrılana da bu fırsat var. İşte emeklilik ile alakalı dikkati çeken detay...

Eksik prim günlerini tamamlayıp emekli olabilir, emekli maaşı alabilir, sağlık hizmetinden yararlanılabilir. Bu yıl için isteğe bağlı sigortada en düşük prim bin 144 lira olarak ödenirken, 5400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Belirli bir süre kamu personeli olarak çalışanlar gerekli şartları sağlamaları durumunda isteğe bağlı iştirakçi olarak primlerini ödeyerek emekli sandığı mensubu olarak emekli olabilir.

İsteğe bağlı sigortada başlangıç zamanı Mayıs 2008 ve sonrasına denk gelenlerin emeklilik için 63 yaşını doldurması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olma konusunda merak edilen soruların cevapları şöyle:

İsteğe bağlı sigorta nedir, kimler yaptırabilir?

Kişilerin isteğe bağlı şekilde prim ödeyerek uzun süreli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını sağlamakta olan sigorta uygulamasıdır.

Bu yıl için isteğe bağlı sigortada en düşük prim tutarı ne kadar?

Bu yıl için en düşük prim bin 144 lira olarak uygulanıyor.

Memurluktan ayrılanlar da yaptırabilir mi?

Bağlı iştirakçi olarak primini ödeyerek emekli sandığı mensubu olarak emekli olabilir.

Sigortamı ödemem için ne yapmam gerekmektedir?

İkametin bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik birimlerine başvurulması gerekmektedir.

İsteğe bağlı emeklilik nasıl olur?

İsteğe bağlı emeklilik için minimum 5.400 günlük prim gün ödemesi yapılması gerekmektedir. İlk sigorta başlangıç zamanınin Mayıs 2008 ve sonrasına denk gelmesi halinde sigortalıların emeklilik için en az 63 yaşını doldurması gerekmektedir.

Kişinin yurtdışında ikamet etmesi mecburi. Durumunda sigortalılık devam eder mi?

İkametin Türkiye'de olması koşulu bulunmakla birlikte yurtdışında yaşamakla sigortalılık otomatik şekilde sona ermiyor. Sigortayı sonlandırma talebi yoksa isteğe bağlı sigortalılık devam eder.

Zorunlu sigortanın çalışma durumunda nasıl bir işlem yapılır?

İsteğe bağlı sigortaya müracaatta kişi mecburi sigortaya tabi ise başvuru kabul edilmez. Ayrıca isteğe bağlı sigortaya devam sırasında mecburi sigortayla olan çakışma hali söz konusu olabiliyor.

Ayda 30 günden az çalışanlar kalan süreyi bu sigortayla tamamlayabiler mi?

SSK'lı olarak ayda 30 günden az çalışan, yarı zamanlı çalışanlar isteğe bağlı sigortalı olabilir. Primlerin ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmemesi durumunda hesaplanacak gecikme zammıyla tahsil edilir.

Ekim 2008'den önce ve sonra ödenen primleri hangi statüde sayılıyor?

Primler SGK kanunu kapsamında değerlendiriliyor.

Eşlerinden dolayı sağlık yardımı alanların GSS primi ödememesi söz konusu olabilir mi?

Evet GSS priminin ödenmesi mecburi.

Emekli Sandığı kapsamında hangi koşullar aranıyor?

İstenen şartları taşımaları halinde isteğe bağlı sigortalıkları kabul edilir.

Prim ödeyenler emeklilik için hangi koşulları taşımak mecburiyetinde?

Emeklilik için talepte bulunulan isteğe bağlı sigorta sigortalının ödenmeyen prim var ise emeklilik talebi kabul edilmez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.