SGK Ve SSK Girişi Olanlar Müjde! SGK Girişi Olan Herkese 5200 TL Ödeme Alacaksınız...

SGK Ve SSK Girişi Olanlar Müjde! SGK Girişi Olan Herkese 5200 TL Ödeme Alacaksınız...

SGK açıkladı! Vefat veya dul, öksüz olanlar e-devlet sistemi üzerinden müracaat ile alabiliyor. Kolayca yapılabilecek işlemlerden biri olan SGK vefat aylığının denetlemesi kanallardan uygulanabiliyor. İşte detaylar…

Vefat aylığı denetlemesi için ALO 170 hattı aranarak telefonla denetleme yapılabileceği gibi SGK vefat eden kişinin hak sahiplerine e-devlet sisteminden başvuru yapılması halinde ödeme veriyor. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

SGK'dan Müjde Geldi!

SSK ve SGK girişi olana ölüm ya da doğu yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylığının e-devlet sistemi üzerinden başvurusu ile alabilmek mümkün. Farklı kanallardan ölüm aylığı sorgulaması yapabilirsiniz. e-devlet sistemi üzerinden ve ALO 170 hattını arayarak telefonla sorgulama işlemine devam edebilirsiniz. Peki, bu ödeme ne kadar yatırılıyor? SGK Ölüm aylığı için gerekli olan şartlar nedir?

SGK'dan ölüm aylığı alabilmek için;

  • Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalının hak sahibine maaş kalabilmesi için veya ödeme alabilmesi için en az 1800 gün malullük, ölüm sigortası veya yaşlılık sigortası primi bildirilmiş olması gerekmektedir.
  • 4/1 A sigortalıları için geçerli olacak şekilde her türlü borçlanma süresi hariç en az 5 yıldır sigortalı olup toplam 900 gün yaşlılık malullük ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine getirenler ödemeden yararlanabilirken ayrıca;

  • Vazife malullüğü, malullük ve yaşlılık aylığı alırken veya malullük vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olmasına rağmen henüz işlemleri tamamlanmamış olanlar
  • Bağlanmış maaşları sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş olanlar ve bu durumda iken vefat etmeleri halinde sigortalının hak sahipleri yazılı istekte bulundukları takdirde ölüm aylığı alabilirler.

Ölüm Aylığından Kimler Yararlanır?

Ölüm aylığı ölen sigortalı kişinin;

  • Eşine
  • Çocuklarına
  • Anne ve babasına bağlanmaktadır.

Vefat Eden Sigortalının Eşine Aylık Nasıl Bağlanır?

Sigortalı kişinin vefatı halinde eşine aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal nikahı olması gerekir. Sigortalının dul olan eşine maaşın %50'si çocuğu bulunmayan dul eşine ise kanunun 5. maddesinin 1. fıkrasının kanun kapsamında yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortası nedeniyle gelir ya da aylık bağlanmamış olmak durumunda %75 oranında aylık bağlanması sağlanır.

Ölen sigortalının eşine bu oranda maaş bağlanırken sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için çocukların malul olup olmaması, cinsiyeti, yaşı, öğrenim durumu ve medeni hali dikkate alınır.

Hak sahibi olan çocuklara ölüm aylığı bağlanması bütün 7103 sayılı kanun maddelere ne uygun olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum