SGK'nın flaş kararı uygulandı! SGK'dan Zam Müjdesi Geldi!

SGK'nın flaş kararı uygulandı! SGK'dan Zam Müjdesi Geldi!

SGK, SSK ve Bağ-Kur kapsamında ölen sigortalının hak sahiplerine dul ve yetimlere ödenen maaşların alt sınırı her yıl ocak ve Temmuz aylarında artıyor. Anne ve babasından ya da eşinden dolayı bağlanan aylık ve gelirler sigortalı çalışırken yaşamını yitirip çalışma yıl tarihine göre değişmektedir. İşte detaylar…

Vatandaşı ilgilendiren o haber geldi. 2000 yılından sonra çalışmaya başlayan ve 2008 yılından önce vefat eden hak sahiplerine bağlanan düşük ölüm aylığı 2000 öncesi çalışmaya başlamış olan hak sahiplerine bağlanan aylıklar arasında önemli bir fark bulunuyor. SGK tarafından belirlenen en düşük dul ve yetim maaşı bu yıl ocak-haziran döneminde uygulanmaya devam edecek. İşte dul ve yetimlerin zamlı maaşlarına ilişkin son dakika haberleri…

SGK açıkladı. 2021 yılının ilk yarısında uygulanacak SSK ve Bağ-Kur’dan dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar için alt sınır maaşları belirlendi. Emekli, belediye başkanlarına tescil, makam ve görev tazminatları ödemesini de artırıldı. Habere göre Ekim 2008'den önce bağlanan gelir aylık ve bu tarihten önce malullük ile yaşlılık maaşı alan vatandaş Ekim 2008 yılından sonra öldüğünde hak sahiplerine bağlanacak. Maaş için asgari aylık tutar belirlemesi yapıldı. Ekim 2008'den sonra çalışan ve ölen vatandaşların hak sahiplerine bu tarih sonrasında yaşlılık veya malullük maaşı ölen sigortalının hak sahibine bağlanacak. Maaşlar sigortalının normal aylığını geçmeyecek şekilde belirlenen miktardan az olmayacak şekilde ödenecek.

Emekli maaşları için sadece 2000'den sonra hizmeti bulunan vatandaş ekim 2008'den sonra ölmesi durumunda sigortadan hak sahibinden bağlanacak en düşük maaş belirlemesi şu şekilde yapılmıştır. Ekim 2008 tarihinden önce ölen sahibini iş kazası meslek hastalığı sigortasından bağlanmış olacak. Ölüm geliri hak sahipliği oranına göre şu şekilde belirleniyor. İş kazası ve meslek hastalığı sonrası bağlanacak. Son takvim ayı 2021 Ocak ve Aralık olan gelirlerde sigortalı kişinin başkasının bakımına muhtaç olması halinde bağlanacak maaş 3,040 bin 88 TL'nin altında olmayacak.

Emeklilere Ek Ödeme Ve Oran Limiti Nedir?

Vergi iadesi kaldırıldı ve bunun yerine vatandaşlara ek ödeme yapılıyor. 2008 yılından beri ek ödeme uygulamaları sürüyor. Ocak-Haziran döneminde yapılacak ek ödeme 1 aylık tutar ve aylık ya da gelir de 1.554,72 TL'den az maaş alanlara % 5 uygulanıyor. 1.554.72 TL'den fazla maaş alanlara ise yüzde 4 oranında hesaplanarak yatırılıyor. Ek ödeme hariç dul maaşı bin 560 TL olan bir kişi 62,40 TL ek ödeme alabiliyor. Ek ödeme hariç dul maaşı 1550 TL olan kişi 77,50 TL ek ödeme alabiliyor.

Engelli Çocukların Vefatı Durumunda Asgari Ölüm Aylığı Ve Gelirler Kaç TL Olacak?

Yetim maaşından başka bir geliri olmayan engelli vatandaşın en düşük maaşı yüzde yetmiş ve üzeri engelli olması halinde 870,87 TL’den az olmamak şartıyla verilecek. Engellilik oranı % 40 ile % 69 arasında olan vatandaşlar 18 yaşından küçük olup özürlülük derecesi % 40 ve üzeri olması durumunda 580.85 TL'nin altında ücret almayacaklar.

Seçimle Gelen Belediye Başkanlarının Tazminat Hakkı Kaç TL Oldu?

Vatandaşlarla tazminat hakkı ile ilgili düzenlemesini bekliyorlardı. 2008 yılı öncesinde seçimle göreve gelmiş olan ve en az 2 yıl belediye başkanlığı yapmış olan kişi kanundaki diğer koşulları yerine getirmesi halinde temsil ve görev tazminatı alabiliyor. Yılın ilk yarısında büyükşehir belediye başkanlarına 1.160,50 TL makam tazminatı ödemesi yapılıyor. 2.818,36 TL de temsil tazminatı veriliyor. Toplamda belediye başkanlarına 3.978,86 TL tazminat ödemesi yapılmasına karar verilmiştir.

İl belediye başkanlarına 994,72 TL makam tazminatı ödemesi yapılmaktadır. 2.486,79 lira görev tazminatı yapılmaktadır ve toplamda 3.481,51 kuruş ödeme yapılmasına karar verilmiştir.

İlçe ve ilk kademe belediye başkanları için makam tazminatı 497, 36 TL olarak belirlenmiştir. Görev tazminatı ise 1.492 TL 7 kuruştur. Görev tazminatı olarak 1.989,43 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Belde belediye başkanları ise 248,68 TL makam tazminatı alıyor. 1.234,40 TL de görev tazminatı alan belediye başkanları 1.492,08 TL ödeme alabiliyor.

Darbe Girişimi Sonucu Engelli Olanlara Bakım Ücreti Kaç TL Veriliyor?

15 Temmuz'da gerçekleşen darbe operasyonunda FETÖ'cü teröristlere karşı direnen vatandaşlara vazife malullüğü aylığı bağlandı ve başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak listesinde olanlara 2021 yılı için malul aylık 5.115,18 TL olarak ödenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.