Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması Yapıldı! Yeni Asgari Ücret Kesinleşti!

Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması Yapıldı! Yeni Asgari Ücret Kesinleşti!

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretle ilişkili son dakika açıklamaları yapıldı. Yapılan açıklamalar asgari ücretin net fiyatını ortaya koydu. Yeni asgari ücretlerin belirlenmesiyle birlikte vatandaşların aklındaki soru işaretleri artık silindi. Peki yeni asgari ücret fiyatı ne oldu?

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretle ilişkili son dakika açıklamaları yapıldı. Yapılan açıklamalar asgari ücretin net fiyatını ortaya koydu. Yeni asgari ücretlerin belirlenmesiyle birlikte vatandaşların aklındaki soru işaretleri artık silindi. Peki yeni asgari ücret fiyatı ne oldu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. ve son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirdi. Bu toplantının başkanlığını ise Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021'den itibaren geçerli olacak asgari ücret rakamını resmen açıkladı:

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Böylece, geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış, yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. Kasım 2020'de enflasyon yüzde 14,03 gerçekleşmişti. Bu oranın yaklaşık 7 puan üstünde bir artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kere daha tutmuş olduk. Aylık 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıkladığımız net asgari ücret, bekar ve çocuksuz bir çalışan için geçerli. 3 çocuklu ve evli bir işçi için net asgari ücret ise 3 bin 13 lira 72 kuruş olacak.”

Belirlenen asgari ücretin yeni yılda uygulanacağını belirten Zehra Zümrüt Selçuk, ekonomik dengelerle birlikte salgının kötü etkilerini de fiyatları belirlerken göz önünde tuttuklarını söyledi. Açıklamalarını şu şekilde ifade etti: “Hükümet olarak işçilerimizi her daim korumaya devam ettik, devam edeceğiz de. İşçilerimizin, işverenlerimizin teklif ettiği rakamdan daha yüksek bir ücret artışını sağlamak adına da verdiğimiz asgari ücret desteğini bu sene tüm işletmelerimiz için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da yaklaşık toplamda 6,5 milyar lira tutarındaki ilave desteği ifade etmektedir. 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin alın teri dökerek emek veren tüm çalışanlarımıza, ailelerine, işverenlerimize ve milletimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”

Asgari Ücret 1,5 Kat Artış Gösterdi

Bakan Selçuk, geçmişten bu yana asgari ücrette artışların görüldüğünü ifade ederek şunları aktardı: “Böylelikle Ocak 2020 itibarıyla 18 yılda net asgari ücret, reel olarak/yani enflasyondan arındırılmış olarak yaklaşık 1,5 kat arttı. 2019'da gerçekleşen enflasyonun 5,8 puan üzerinde yüzde 26, 2020'de gerçekleşen enflasyonun 3,2 puan üzerinde yüzde 15,03 oranında bir artış sağladık.” Şeklinde konuştu.

Asgari ücrete dair ekonomik dengelerin pek çok değişkeni olduğunu belirtti sözlerine devam etti: “Sosyal güvenlik primlerinden vergi ve idari para cezalarına, sosyal yardımların kapsamından asgari geçim indirimine kadar pek çok değişken asgari ücrete dayanıyor. Diğer taraftan asgari ücretin artış oranı, istihdamı ve kayıt dışı ekonomiyi, fiyat istikrarını ve üretim-tüketim dengesini, yatırımları ve rekabet gücünü de doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.” Dedi.

45 Milyarı Aşkın Destek

Selçuk, bu zamana kadar hayata geçirilen destek projelerine ilişkin de konuştu: “Bakanlık olarak, Sosyal Koruma Kalkanını hızlı ve etkin şekilde hayata geçirerek, vatandaşlarımıza 45 milyar lirayı aşkın bir desteği ulaştırmış olduk.” Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.