Son Dakika Erken Emeklilik Açıklaması Yapıldı! Nasıl Erken Emekli Olabilirsiniz?

Son Dakika Erken Emeklilik Açıklaması Yapıldı! Nasıl Erken Emekli Olabilirsiniz?

Son dakika erken emeklilik açıklaması yapıldı! Nasıl erken emekli olabilirsiniz? Milyonlarca insan erken emeklilik müjdesini bekliyordu. Erken emeklilik hakkını kullanabilmek için milyonlarca vatandaş devletten gelecek açıklamaları merak ediyordu.

Son dakika erken emeklilik açıklaması yapıldı! Nasıl erken emekli olabilirsiniz? Milyonlarca insan erken emeklilik müjdesini bekliyordu. Erken emeklilik hakkını kullanabilmek için milyonlarca vatandaş devletten gelecek açıklamaları merak ediyordu. Erken emeklilik açıklaması sonunda geldi! Birçok erken emeklilik bekleyen vatandaşın yüzünü güldürecek haberin detayları haberimizde… Türkiye yasalarında yapılan bazı kolaylıklar sayesinde erken emekliliğin önü açıldı. Bazı koşullara sahip vatandaşlar için hemen erken emekli olabilmeleri mümkün hale geldi. Peki erken emekli olmak isteyenlerin taşıması gereken koşullar nedir, emeklilik yaşı nasıl düşürülür gibi soruların yanıtları haberimizde… İşte erken emeklilik detayları…

Nasıl erken emekli olunur?

Erken emekli olmanın yaş kriteri dışında en önemli iki kriteri bulunmaktadır. Birisi kadınlar için diğeri de erkekler için oluşturulan kriterlerdir. Bu kriterleri kullanarak erken emekli olabilmeniz mümkün. Peki o kriterler nelerdir? Öncelikle kadınlar için doğum kriteri yer alıyor. Erkekleri için ise askerlik borçlanmasıdır. Borçlanmadan kasıt aslında bir nevi gün satın almayı içermektedir. Belli bir miktar para ödeyerek erkekler askerlik için, kadınlar ise doğum için gün satın alabilmektedir. Böylelikle satın aldığınız günleri sigortalı çalışmış olarak saydırabiliyorsunuz.

Son dakika erken emeklilik gelişmelerinde yaşanan bu durum vatandaşlara çok rahatlık sundu.

Vatandaşa Erken Emeklilik İçin Ne Gibi Avantajlar Sunuldu?

Öncelikle erken emekli olmak isteyen vatandaşlar askerlik gün sayılarını bir nevi satın alarak, borçlandıkları askerlik süreleri ile hem gün kazanmış oluyor hem de sigorta tarihlerini geriye çekerek 1 yıl daha erken olabilme imkanına kavuşmuş oluyor. Yani sigortalı çalışmaya başlamadan askerlik yaptıysanız bu sürelerin ister tamamını satın alın ister bir kısmını satın alın her şekilde erken emeklilik fırsatını elde etmiş olursunuz. Ne kadar gün satın alırsanız sigorta giriş tarihiniz o kadar öne çekiliyor. Dolayısıyla bu durum 1 yıl kadar erken emekli olmanın önünü açmış oluyor. Burada başka bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Eğer askerliği sigortalı işinize giriş yaptıktan sonra yaptıysanız ne olacak? Bu durumda da devlet bir kolaylık sağlıyor. Bu eksik günlerinizi tamamlamak için de borçlanıyorsunuz. Örneğin yedek subay olarak askerlik yapan biri acemilikte geçen süreleri borçlanırken, asteğmen olarak yapılan günler de 4C kapsamında işleme konuluyor. Bunun üstüne 1 yıllık asteğmenlik süresinde 3 ay fiili hizmet zammı kazanarak emeklilik süresini geriye çekebiliyor.

Peki kadınlar için süreç nasıl işliyor? Burada askerlikten tersi bir durum söz konusudur. Sigortanın yapılmasından sonra doğan 3 çocuk için borçlanma yapılıyor. 2610 güne tekabül eden bu süreç kadınların 6 yıl daha erken emekli olmasını sağlıyor. Bu kadar gün satın alırken dikkat edilmesi gereken nokta, kadınların bu süre içinde çalışmaması ve doğan çocukların da yaşıyor olması kriterlerini taşıyor. Eğer bir annenin yaşı ve yılı dolmuşsa 2160 gün daha çalışması gerekirken 6 yıl daha erken emekli olma fırsatını sağlamış oluyor. Doğum borçlanması işe giriş tarihini öne çekmez. Ancak priminizi tamamlamanıza fırsat oluşturur. Engelli anneler için de erken emeklilik söz konusu. 2008 sonrası çalışmalarına 4’te 1 oranında prim ekleniyor ve yaşı düşürülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.