1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Emekli Adaylarına Müjdeli Haber Geldi! Toplu Para Ödemesi Yapılacak!
SGK'dan Emekli Adaylarına Müjdeli Haber Geldi! Toplu Para Ödemesi Yapılacak!

SGK'dan Emekli Adaylarına Müjdeli Haber Geldi! Toplu Para Ödemesi Yapılacak!

Hizmet akdine göre vatandaş yüklü miktarda para ödemesi alabilecek. Belirlenen yıllar öncesi ve sonrası için ödenen primlerde iade sağlanacak.

A+A-

Emekli olmak için prim ödemeleri yapılıyor ama herkes emekli olamıyor. Emeklilik yaşı hizmet süresi şartlarının yerine getirilmesine rağmen prim günü yeterli olmadığı için emeklilik hakkı kazanamayan binlerce işçi, önceki yıllarda adına ödenen primlerin boşa gittiğini düşünürken milyonlarca çalışan işçi ve memur bazı koşulların yerine getirilmesi halinde toplu para ödemesi alınabiliyor.

Hizmet Akdine Bağlı SSK Ödenen Primler Geri Alınabilir Mi?

Hizmet akdine bağlı olarak 2008 yılından öncesindeki, hem kendi hem de işveren tarafından ödenen primler geri alınabilir. Sigortalı çalışanların SSK kapsamında toplu olarak para iadesi alabilmesi için resmi başvuruda bulunması şarttır. Kişilere otomatik olarak ödeme yapılmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine dilekçe ile yapmaları yeterli olacaktır. Çalışan BAĞ-KUR’ lular ise tarihe bakılmaksızın tüm primleri geri alabilir.

Emeklilikte kişilere prim ödemesi dışında geçerli olan tüm şartları yerine getirmeleri halinde; eksik prim günlerinin ödenmesi için hizmet borçlanması hakkı verilmiştir yalnız kişilerin hizmet borçlanması hakkını kullanarak geriye dönük prim ödemesine rağmen emekli olmaması da söz konusu olur.

Ödenen hizmet borçlanması parası iade edilemez genel sağlık sigortası primlerinin vatandaşlara geri ödenmesi mümkün değildir.Durumlara göre değişen prim iadeleriNakit olarak yapılan iade için şartlar şöyle belirlenmiştir; Hizmet akdine bağlı olarak 4A, kendi nam ve hesabına bağlı 4B ve kamu görevlisi sınıfında  4C sigortalılık statüsünde çalışan vatandaşlar adına SGK’ ya ödenen primlerinin  toplu şekilde iadesi yapılmaktadır. 2008 tarihinden sonra 4A ve 4B sigortalılık koluna mensup olarak çalışan ve 4C sigortalılık ta aynı pozisyonda işe başlayanların SGK‘ dan prim ödemelerini alabilmesi için hizmet ve yaş şartını doldurması gerekir.

Erkekler Ve Kadınlar İçin Sigortalılık Süreleri

Erkekler için sigortalılık süresi 25 yıl; kadınlar için 20 yıl olarak belirlenmiştir. İş yerinde kişinin aynı anda birden fazla işte çalışmasın da ödenen prim miktarı esas kazancı aşıyorsa aradaki fark için SGK’ dan iade talep edebilir. Esas kazancı aşma durumu oldu ise; prim ödemesinin o yıl güncellenen askeri ücret tutarının 7.5 katından fazla olmasını anlatır 10 yıl içinde kişilerin aradaki fark için taleplerinin iletmesi gerekir. Vatandaşlara bu durumlarda tanınan hak zaman aşımından düşürülür. Emekli olmadan sigortalı olarak çalışanlarının vefat etmesi durumunda hak sahiplerinin sigorta primi iadesi için gerekli yerlere başvuruda bulunmasına imkan verilir. Vefat eden sigortalının üzerinden dul ya da yetim aylığı bağlanmaz.

15 Yıllık Sigortalılık Süresi Ve 3600 Prim Gününün Tamamlanması

Yaş haddinden emeklilik olarak adlandırılan 3600 günden erken emeklilik için kişinin yaşıda oldukça önemlidir. 4A,4B ve 4C sigorta türlerinden sigorta primi başlama tarihi vatandaşların sigortalı işte çalışmaya başlama yılı 1999 ve öncesine ait olması gerekir. Çalışan kadınlar için; 24 mayıs 2002 ve 23 mayıs 2005 tarihleri arasında şartları tamamlayanlar 52 yaşında, 24 mayıs 2005 ve 23 mayıs 2008 tarihleri kapsamında şartları yerine getiren 54 yaşında, 24 mayıs 2008 ve 23 mayıs 2011 tarihleri kapsamında şartları yerine getiren 56 yaşında, 24 mayıs 2011 tarihinden sonra gerekli tüm şartları tamamlayanlar 58 yaşında emekli olabilirler. 

 Çalışan erkekler için;

24 mayıs ve 23 mayıs 2005 tarihleri arasında gerekli şartları tamamlayanlar 56 yaşında, 24 mayıs 2005 ve 23 mayıs 2008 tarihleri arasından gerekli şartları tamamlayanlar 57 yaşında, 24 mayıs 2008 ve 23 mayıs 2011 tarihleri kapsamında gerekli şartları yerine getiren 58 yaşında, 24 mayıs 2011 ve 23 mayıs 2014 tarihleri kapsamında gerekli şartları yerine getiren 59 yaşında, 24 mayıs 2014 tarihinden sonra gerekli şartları bulunduran 60 yaşında emekliliğe hak kazanmış olacaklar. Kaynak: Milyonlarca Kişiye Müjde! SGK'dan Toplu Para Ödemesi Yapılacak 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.