1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK,SSK ve Bağ-kurlulara Müjde! Refah Payıyla Beraber 1800 Liralık Ek Ödeme Yapılacak!
SGK,SSK ve Bağ-kurlulara Müjde! Refah Payıyla Beraber 1800 Liralık Ek Ödeme Yapılacak!

SGK,SSK ve Bağ-kurlulara Müjde! Refah Payıyla Beraber 1800 Liralık Ek Ödeme Yapılacak!

Ek ödeme bekleyen emekliler, 1800 liralık ödemeden faydalanabilecek. Refah payı ne kadar olacak ve en düşük emekli maaşında son durum ne? SGK, SSK ve Bağ-kurlu emeklinin taban maaşı için detaylar haberimizde.

A+A-

Emekliler son yılların en önemli kazancını elde ederken yeni talepler de gündeme gelmeye başladı. Türkiye'nin en önemli gündem maddesi haline gelen emekliler konusu yeni bir talep ile bugün gündemi meşgul ediyor. Emekli vatandaşlara sağlanan maaşlar ile ilgili dile getirilen talepler ek zam yapılması gerektiği üzerine oluyor. Öneri ile ilgili yapılacak değişiklikler ve düzenlemeler ile ilgili son gelişmeler ne?

Türkiye'nin en önemli gündem maddeleri arasında emekliler şüphesiz ilk sırayı alıyor. Emekliler için yeni bir talep daha gündeme geldi. Emekli vatandaşlara bağlanan maaşlar konusunda yeni bir konu daha ortaya atıldı. Türkiye Emekliler Derneği gösterge sistemine geçilmesini talep ediyor. Bununla da kalmayıp %35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde yetmişe yükseltilmesini talep ediyor. Bununla birlikte en düşük emekli maaşı 1.800 TL'yi aşacak ve konu ile ilgili pek çok vatandaş şimdiden araştırma yapmaya başladı bile...

TÜED tarafından emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon oranında yüzdelik zam yerine seyyanen zam yapılmasına uygun gördüklerini belirtildi. TÜFE oranında ki yüzdelik zamların yetersiz olduğunu söyleyen başkan emekli aylıklarından seyyanen zam yapılmasının uygun olacağını söyledi. 5510 sayılı kanunun 55. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini ve seyyanen zamlarla birlikte emeklilerin refahtan pay alabilmesinin yerli olacağına değindi. İşte bu konu ile ilgili tüm gelişmeler ve merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Seyyanen Zam Talebi Gerçekleşecek Mi?

Seyyanen zam talebi hayata geçtiği takdirde en düşük emeklinin maaşı 1800 TL'yi geçecek. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre 6 aylık enflasyon oranındaki yüzdelik zam değil seyyanen zam istedikleri dile getirildi. TÜFE oranında ki yüzdelik zamların yetersiz kaldığını ve emekli aylıklarına yapılacak seyyanen zammın 5510 sayılı kanunun 55. maddesinin değiştirilmesi ile mümkün olacağını belirtti. 506 sayılı kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmesinin emeklinin menfaatine olacağını söyleyen başkan mevcutta %35 olan bu alt sınırının 2 kat artırılıp yüzde yetmiş olarak belirlenmesini talep ettiklerini söylüyor. En düşük emekli maaşı böylece 1800 TL olabilecek.

Seyyanen Zam Talebinde Neler Var?

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı emekli maaşında 6 aylık enflasyon oranındaki yüzdelik zammın değil daha yüksek gelir elde edebilmeleri adına seyyanen zam yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. TÜFE oranında meydana gelecek bu zamların yetersiz olduğunu ve emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmasının gerekli olduğunu belirtti. Bu konuda emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 sayılı kanun gereğince uygulanan gösterge sisteminin yeniden aktif hale getirilmesini talep etti. % 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının da iki kat yükseltilip % 70'e çıkarılmasını istedi.

Oranın Güncellenmesi Talep Ediliyor!

Ek ödeme oranı ile beraber beklemede olan emekliler mutlu haberleri alabilecek mi merak ediliyor. Çalışanlara asgari geçim indirimi olarak verilecek 220 TL ödemenin altında kaldığını söylüyorlar. Oranın güncellenmesini bekleyen emekliler bu talep hayata geçerse maaşlarında 382 TL'ye varan bir artış elde edebilecekler. En yüksek emekli maaşında ise bu miktar 255 TL yerine 637 TL'ye yükselecek.

Emekliye Ek Ödeme Ne Demektir?

Emekliye 5454 sayılı kanun ile beraber hak sahiplerinin gelir ve aylık miktarına göre her ay belli bir oranda almış oldukları maaşa göre ek ödeme yapılmaktadır. 2006 yılında vergi iadesi olarak yapılan bu ödemeye şimdi ek ödeme deniliyor. Ek ödeme hesabı her yıl gerçekleşen devlet memuru aylık katsayısı için meydana gelen artış oranında sağlanıyor. Emeklilere ek ödemesinin hesaplaması ise oldukça basit. Emekli maaşının yüzde 4'ü ek olarak tüm emeklilerin her ay hesabına yatırılmakta. Yüzde dörtlük ek ödeme emekliden emekliye değişmiyor. Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki kez yapılan zam ile birlikte ek ödeme tutarı da yükseliyor.

Emekliye En Az Asgari Ücret Verilmeli!

En düşük emekli aylığının 2019 yılında pandemi sürecinde bin TL'den 1500 TL'ye çıkarıldığı biliniyor. Emekliler yeni bir artış beklentisi içerisinde. Türkiye Emekliler Derneği bu konuda hükümete teklif sunmaya devam ediyor ve her yıl emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesi gerektiğini belirtiyor. Emekliler için son zamanlarda pek çok düzenlemenin hayata geçirildiği biliniyor. Ancak 3 yılını dolduran ve bayram ikramiyeleri ile zamlı ödenen 2 promosyonla beraber emekli maaşlarında da iyileştirmelere imza atılması talebi gündemde. En düşük emekli aylığı 1.000 liradan bu yıl 1500 TL'ye yükseltildi. Emeklilerin taban aylıklarında da önümüzdeki günlerde bir artış daha yapılması bekleniyor. Tutar henüz telaffuz edilmiyor. Ancak en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi gündemde olan konular arasında.

Türkiye Emekliler Derneği Bağ-Kur, SSK sigortalılarının taban emekli aylığının hala 2.334 lira olduğunu ve asgari ücret seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini gündeme taşıdı. Talep hayata geçecek olursa emeklinin gelirinde ciddi bir artış sağlanacak. Emeklilere en az asgari ücret maaş ödenecek ve düzenleme sonrasındaki vatandaşlar kapsamdaki emeklilerden vefat etmiş olanların hak sahipleri de bu orandan yararlanabilecek.

650 Bin Kişiye Gelir Artışı Sağlanacak

Türkiye Emekliler derneğinin talepleri yürürlüğe girdiği takdirde ek ödemeler dahil en düşük emekli aylığı asgari ücreti bulacak. Ayrıca ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında da düzenlenen gelişmeler ile 650.000 emeklinin gelirini artırdı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak zammı beklenti anketinde enflasyon tahminine göre yüzde 5.4 oranında zam uygulanacak. En düşük maaş esnafta 1988 TL SSK'lılarda 2.353 TL'ye yükseliyor.

Ekonomistler tarafından yapılan Eylül ayı beklenti anketinde cari yıl sonu tüketici fiyatı endeksi yüzde 11.46 oldu. Bu tahmin tutarsa önümüzdeki Ocak ayında 2020'nin ikinci 6 aylık dönemi için gerçekleşecek enflasyon kadar zam alacak. Emekliler yüzde 5.4 maaşlarında artış elde edebilecekler. En düşük esnaf emeklisi aylığı buna göre 1886 TL'den 1988 TL'ye yükselecek. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara taban aylıkta 2.233 TL yerine 2353 TL verilecek. Emeklilerin zam oranı önümüzdeki günlerde enflasyon verilerinin seyrine göre kesinleşecek ve zam oranı ocakta belli olacak. Aynı ay içerisinde de emekli maaşlarına da yansıyacak yeni zam için 6 aylık enflasyon belli olduğu takdirde kesin olarak hesaplanabilecek bu rakam ise 3 Ocak'ta açıklanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.